A rovat kizárólagos támogatója

Az utolsó simítások zajlanak a tatai Réti-8-as tavon, de a lényeg már jól látható: egy változatos vízmélységű 22 hektáros, szigetekkel tarkított tó, mely végre (annyi év után) ismét betölti ökológiai-természetvédelmi szerepét a tatai vizes élőhelyek sorában. Hamarosan a hivatalos átadásra is sor kerül, de a madarak és madarászok máris birtokba vették a területet. A tó Tata egy újabb tanösvényének is otthont nyújt.

EGY NEMZETKÖZI JELENTŐSÉGŰ VIZES ÉLŐHELY HELYREÁLLÍTÁSA

A helyreállítás előtt…
A Réti 8-as tó a rehabilitáció előtt egy tipikus körtöltéses halastó volt, melyet az Esterházy uradalom alakított ki az 1890-es években. A tavat hosszú évtizedeken át üzemeltette a Tatai Állami Gazdaság, majd a Jávorka Sándor Mezőgazdasági Szakközépiskola gyakorlati helyszíneként működött. A tó fenntartására nem sok gondot fordítottak, feliszapolódott, de amikor az egyedüli vízutánpótlást jelentő töltőcsatorna is tönkrement, végképp magára hagyták a jobb sorsra érdemes tavat. Medrét embermagasságú gyomvegetáció, fűz- és nyársarjak verték fel, az egykor itt fészkelő változatos madárvilágnak már csupán az emléke maradt… A tó a 2010-es évekre méltatlanná vált egykori önmagához – és a Ramsari Egyezmény szellemiségéhez. Ezen kívánt változtatni Tata Város Önkormányzata, mint a terület tulajdonosa.

A tóhelyreállítás munkálatai

A 2015 januárjától szeptemberig tartó kivitelezési munkák során a kotrógépek és hatalmas szállítójárművek mintegy 100 ezer m3 iszapot mozgattak meg. Az iszapot nem szállították el, hanem a tó egykori töltései mentén alakítottak ki belőle íves vonalvezetésű, széles rézsűket, megtörve a korábban szinte szabályos négyszög alaprajzú tó egyenes töltéseit. A tóban két nagyobb sziget is kialakításra került, elősegítve több madárfaj megtelepedését. Ezzel a megoldással az eredeti 30 hektárhoz képest ugyan valamivel kisebb (22 hektáros) vízfelület jött létre, de ez változatosabb és a globális klímaváltozás hatásai mellett is biztonsággal fenntartható. Az egykori ivadéknevelő tavakat régi helyükön, de egészen más töltővezetékekkel ellátva állították helyre. Teljes (650 m) hosszában megújult az Esterházy uradalomban kialakított eredeti töltőcsatorna és a 8-as tó vizét levezető 700 m hosszú csatorna is. Helyreállították a tó körüli 1700 méter hosszú szivárgó árkot is, valamint a Kismosó-patakot is mintegy 850 méter hosszon. A legnagyobb műszaki újdonságot az jelenti, hogy egy teljesen új 500 méter hosszú töltővezeték épült meg az Új út felől, amely a Május 1. út menti lakótelepek alatt feltörő karsztforrások vizét egy olajfogón keresztül a tóba vezeti. Mindezek mellett számos zsilipet állítottak helyre illetve építettek teljesen újjá.

Réti 8-as tó a rehabilitációja Réti 8-as tó a rehabilitációja
A képre kattintva galéria nyílik.

Új fejezet egy nemzetközi jelentőségű vizes élőhely életében

A munkálatok során mindvégig fontos szempont volt, hogy az ősnádas teljes egészében érintetlen maradjon és minél több helyen őrizzék meg az idősebb fákat, facsoportokat. A hosszú éveken át elhanyagolt állapotú Réti-tavak életében valóban új fejezetet nyit az enyhe rézsűkkel övezett, szigetekkel tarkított, változó vízmélységű vizes élőhely, melyet a jövőben jórészt forrásvizek táplálnak. Ezzel a megoldással jóval kevesebb vizet köt le az Által-ér vízkészletéből a Réti-tórendszer üzemeltetése. A 8-as tavon még javában zajlottak a munkák, amikor a megújult tómeder sekély vizeinél megjelentek az első ritka fészkelő madarak: kis lilék, bíbicek. A tómederben gémek, kócsagok, cankók és récék csapatai jelentek meg… elkezdett benépesülni a tó. Persze a sokszínű növény- és állatvilág még ezután kezd igazán megtelepedni a területen.

A Réti-tó Tanösvény

A helyreállítás részeként a tavon egy 2.600 méter hosszú tanösvény került kialakításra. A 17 információs tábla nemcsak a tó növény- és állatvilágáról, hanem az egykori tatai mocsarakról, a forrásokról, a természetvédelem mai kihívásairól és még számos más érdekességről nyújt információkat.   Az itt álló 10 méter magas kilátóból kiváló rálátás nyílik az egész területre, de a tó többi oldalán pedig egy esőbeálló és betekintő is az érdeklődők, megfigyelők kényelmét szolgálja. Mindezekkel a Réti-tó Tanösvény méltó része az Öreg-tó körül, az Által-ér völgyében, a Fényes-forrásoknál és a tágabb térségben nemrég kialakított tanösvény hálózatnak. A tanösvény embléma állata a védett mocsári szitakötő, melynek szép állománya él a területen. A projektet 275,49 millió Ft európai uniós támogatás segítségével valósította meg Tata Város Önkormányzat.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás