Hirdetés

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság egy nyertes pályázatnak köszönhetően több mint 220 millió forintot fordíthat a 400 hektáros dévaványai Túzokvédelmi Mintaterület fejlesztésére.

A projekt részleteit sajtótájékoztató keretében ismertették a Réhelyi Látogatóközpontban. Az eseményen részt vett Dankó Béla, a térség országgyűlési képviselője, Valánszki Róbert, Dévaványa polgármestere és dr. Tirják László, a KMNPI igazgatója.

Valánszki Róbert hangsúlyozta, hogy a nemzeti park fontos szerepet tölt be a város életében, annak szerves részét képezi. Növeli a városba irányuló turizmust s az ebből származó idegenforgalmi adót és számos dévaványai munkavállalót foglalkoztat 

Dankó Béla országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy a természetvédelem szerepe a jövőben várhatóan tovább növekszik, egyre nagyobb lesz az igény az egészséges környezetben megtermelt élelmiszerek iránt. A kormány ebben az Európai uniós pénzügyi ciklusban 3,1 milliárd forintot biztosít természetvédelmi célokra. Ez az összeg 500 millió forinttal meghaladja az előző ciklus forrásait. 

Dr. Tirják László, a KMNPI igazgatója ismertette „A Körös-Maros Nemzeti Park túzokkíméleti magterületének fejlesztése a túzok tradicionális élőhelyén, Észak-Békésben” elnevezésű nyertes KEHOP-pályázat részleteit. Hangsúlyozta, hogy a hazai túzokállomány 40 százaléka (több mint 500 egyed) Dévaványa térségében él, ezért is van nagy jelentősége ennek a projektnek. A 400 hektáros Túzokvédelmi Mintaterületen eddig 138 mentett túzok repatriálása történt meg. A terület nagy részén (mintegy 270 hektáron) gyep van, a többin pedig kisparcellásan lucernát és őszi káposzta repcét termesztenek. 

Az idén szeptemberben kezdődő és 2019. november 30-ig tartó fejlesztés keretében 8227 méter hosszon kicserélik a mintaterületet körbevevő kerítést, amely megvédi a fiatal madarakat a szőrmés ragadozóktól. A korábbi három helyett öt kaput építenek be. A kihelyezett madarak biztonságos vízellátása érdekében egy kutat is fúrnak. A déli oldalon zárt megfigyelőtorony épül, ahonnan a szakemberek megfigyelhetik, nyomon követhetik Európa legnagyobb röpképes madarainak mindennapi életét.

– A beruházás fontos célja az is, hogy visszaállítsuk az eredeti pusztai tájat. Ennek érdekében megszüntetjük a tájat zavaróan megbontó, használaton kívüli töltéseket és csatornákat. Ez összesen 2700 méternyi gátat és 2400 méternyi csatornát érint – hangsúlyozta az igazgató.  

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás