A rovat kizárólagos támogatója

Gombabetegség tizedeli a világ banántermelését, komoly károkat okozva a kereskedőknek, és főleg a 400 millió termelőnek, akik számára a megélhetést a világ legnépszerűbb gyümölcse adja. A FAO partnereivel száll szembe a gyümölcs Fusarium betegségével, a termelők megélhetését is védve.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) partnereivel, elindított egy 98 millió dolláros programot a Fusarium gombabetegség új törzsének, a Tropical Race 4 (TR4), kezelésére. A betegség igen alattomos, akár évekig is életben maradhat a talajban, és könnyen terjed fertőzött eszközök, víz, lábbelik vagy járművek segítségével.
Az új TR4 törzset először Délkelet-Ázsiában azonosították a ’90-es években, és azóta 10 ország 19 területén bukkant fel, köztük a Közel-Keleten, Dél-Ázsiában és Mozambikban. A most indított ötéves program 67 országot fed le, és fő célja, hogy megállítsa a további terjedést és kezelje a már kialakult fertőzést.

Nemzetközi összefogás hiányában szakértők szerint 2040-ig akár 1,6 millió hektár banánültetvényt is elérhet a fertőzés – avagy a teljes banántermelés hatodát, 10 milliárd dollár éves értékben. A program révén az érintett területek akár 40 %-kal is csökkenthetők. A még nem fertőzött területekre módszereket dolgoznak ki a vizsgálathoz, felismeréshez és a gyors válaszhoz. Ahol a kór már felütötte fejét, jobb és átfogóbb megközelítés szükséges, illetve ellenálló fajták kifejlesztése. A tervek szerint minden ma a programba fektetett 1 dollár 20 év alatt 98 vagy akár 196 dollár hasznot hoz majd.

De mi is a Fusarium TR4?

A Fusarium oxysporum f.sp. cubense család részeként a betegséget okozó gomba a 20. század elején pusztított a banánültetvényeken, és ezzel mintegy 2 milliárd dollár veszteséget okozott, továbbá a Gros Michel banántípust kiszorította, amely helyett az ellenálló Cavendisht kezdték el a termelők használni. A TR4 eddig mintegy 100 000 hektár banánültetvényt érintett, közte a Cavendish típusú banánt is, amely napjainkban a banántermelés felét adja. Bár a banánnak komoly súlya van a világkereskedelemben, helyi szinten is széles körben fogyasztják.

A fertőzött növény levelei elsárgulnak, elvesztik tartásukat és mintegy szoknyát képezve vonják be a növény törzsét. A gomba gyorsan terjed és akár évtizedekig és életben marad a talajban. Ezért kulcsfontosságúak a Nemzetközi Növényvédelmi Egyezmény növényegészségügyi előírásai, mert azokat betartva megelőzhető a fertőzés tovaterjedése. Ha beazonosítják, a fertőzött területet le kell keríteni, a beteg növényeket megsemmisíteni és további karantén intézkedéseket életbe léptetni. A válaszlépések attól is függnek, hogy kistermelők területén történt a fertőzés, vegyes növénygazdálkodású területen vagy monokultúrában.

Jön az újabb banánvész
A földkerekség legkedveltebb banánfajtája évtizedek óta a Cavendish-hibrid. Az általunk is nagy mennyiségben fogyasztott fajta most világszerte veszélybe került egy gombabetegség miatt – írtuk 2 éve.

Napjainkban a világ banántermesztésének több mint 90 százalékát, az úgynevezett Cavendish-hibrid adja. Ez a változat akkor került előtérbe, amikor rohamosan terjedni kezdett egy gombabetegség, a Panama-kór. A növények gyökerét megtámadó fertőzés azért jelentett különös veszélyt a világ banántermesztésére, mert a banánt nem magról, hanem ivartalanul szaporítják. Valójában tehát minden tő klónnak tekinthető, s így gyakorlatilag nincs genetikai változatosság az állományban. Emiatt egyrészt a természetes védettség sem tud kialakulni, másrészt pedig a tősarjakkal, amelyekkel szaporítják a banánt, a gazdák tovább is terjesztik a fertőzést.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás