A rovat kizárólagos támogatója

Nincs olyan ember, aki ne szeretné, hogy vágott karácsonyfája minél tovább kitartson a lakásban, és még akár az ünnepek után is méltó dísze lehessen otthonának. Íme öt tipp, amelyet ha betartunk, biztosan nem hullik majd le napok alatt a fánk tűlevele, és nem kell már néhány nap után egy kopasz fával szembesülnünk.

Ha erre a néhány tanácsra odafigyelünk, és betartjuk őket, biztosan sokáig élvezhetjük karácsonyfánk szépségét a lakásban, és kevesebbet is kell majd takarítanunk a lehulló tűlevelek után.

1. Karácsonyfa vásárláskor az egyik legfontosabb a megfelelő fa kiválasztása. A legkevésbé tartós a lucfenyő, ugyanis nagyon hamar kiszárad és lehullanak a tűlevelei a meleg lakásban. A legtartósabb az ezüstfenyő, és az egyik legdrágább fajta a nordmann fenyő.
Ha frissen vágott fát vásárolunk, az mindig tovább kitart, mint az amelyiket már hetekkel korábban kivágtak. Soha ne vegyünk olyan fenyőt, amelyen már vannak sárga levelek, illetve amelyiknek érintés után már néhány tűlevele lehullik, és ne vásároljuk meg azt a fát sem, amelyik penészes szagot áraszt, ráncos a kérge, vagy kókadtnak tűnik.

2. Vásárlás után, és még díszítés előtt érdemes vízbe helyezni a fát, hogy elegendő nedvességhez jusson. Mindig olyan fenyőtartót használjunk, amelyikben víztartó edény is van, így ha a fa már a lakásban van, akkor is tudjuk locsolni, így ezzel is növelhetjük élettartamát.
Minden nap ellenőrizzük a vízszintet, és a levágott fatörzs vége mindig érjen a vízbe, ha ugyanis nem éri víz, akkor a vágási felületen egy vékony gyantaréteg képződik majd, amely megakadályozhatja, hogy a fa felszívja a nedvességet. Egy átlagos fa akár 4 liter vizet is képes felszívni.

3. Tartsuk a fát minél távolabb a radiátortól és egyéb hőforrásoktól, így szintén lassíthatjuk a kiszáradását. Spriccelhetjük a fát vízzel, hogy több nedvességet kapjon, de ezt csak akkor tegyük, ha nem használunk elektromos égőket.

4. Amíg eljön a karácsony a fát mindig hűvös és száraz helyen, széltől és naptól védve tároljuk.

5. Előnyösebb, ha kisebb fényerejű izzót választunk, mivel az izzók által okozott magasabb hőmérséklet megszakíthatja a fenyő téli nyugalmi időszakát.Szerencsére ma már jószerivel csak energiatakarékos, és kevésbé melegedő LED fényforrásokat lehet vásárolni. Via agrárszektor.

Karácsonyi klímadilemma: az élő- vagy a műfenyő a jobb?

Karácsonyi klímadilemma: az élő- vagy a műfenyő a jobb?

A szakértők szerint az élő karácsonyfa teljes életciklusa alatt ugyanannyi szén-dioxidot használ föl, mint amennyit termel.
Egy két méter magas vágott fenyő karbon-lábnyoma, azaz CO2-kibocsátása 16 kilogramm, amennyiben a szeméttelepen végzi. Ugyanis a lebomlása során metán képződik, amely 25-ször erősebb üvegházhatású gáz, mint a szén-dioxid. Ha azonban a karácsonyfát elégetik a kertben, vagy felaprítva szétterítik, komposztálják, 80 százalékra, 3,5 kilogrammra csökken a CO2-kibocsátása. A hulladék karácsonyfa elégetésével nagyjából ugyanannyi széndioxid keletkezik, mint amennyit élete folyamán felhasznál. 

Karácsonyi műfenyő vécékeféből
Vécékefe és műkarácsonyfa. Az ember azt gondolná, két nagyon-nagyon különböző tárgyról van szó, pedig valójában egy cégnek köszönhetjük mindkettőt – sőt, az 1930-as évektől kezdve a kettő között évtizedekig csak annyi különbség volt gyakorlatilag, hogy a műfenyőt zöldre festették.

 

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás