Hirdetés

Uniós szabályozás értelmében szeptembertől megszűnt a halogén izzók gyártása és importja az EU területén belül. A szabályozás célja a háztartások energiahatékonyságának növelése, így a környezetterhelés csökkentése. A fogyasztók jól járnak, ugyanis 1-2 év alatt megtérül az energiatakarékos izzó.

Az Európai Unió a kétezres évektől szabályozza a háztartási fényforrások piacát a környezettudatosság és a hatékonyabb energiagazdálkodás érdekében. A hagyományos izzólámpák értékesítésének szabályozása 2018. szeptember 1-től már a halogén izzók legtöbb típusára is vonatkozik, ugyanis a hagyományos izzók után most megszűnt a halogén izzók gyártása és importja az EU területén belül. A szabályozás célja a minél magasabb fényhasznosítású lámpák széleskörű felhasználásnak elősegítése, és az alacsony hatékonyságú termékek kiszorítása a piacról. Bár a halogén izzók gyártása leáll, az áruházak eladhatják a már meglévő készleteiket.

A rendelet következtében fellépő energiamegtakarítás a globális felmelegedés elleni küzdelemben segít, becslések szerint az elavult izzók energiatakarékos fényforrásra cserélése több mint 10 millió tonna szén-dioxid kibocsátásától óvná meg a környezetet.

Az egyes háztartások is jól járnak, mert bár az energiatakarékos fényforrás drágább, hatékonysága révén akár már 1-2 éven belül is megtérül. Élettartamuk akár 50.000 óra is lehet, szemben hagyományos izzók nagyságrendileg 1000 üzemórájával. A technológia fejlődésével a szakemberek az izzók árának további csökkenését jósolják, míg hatékonyságuk és típusválasztékuk tovább nő.

A leghatékonyabb LED-ek fogyasztása akár az ötöde is lehet egy hagyományos izzóénak, további előnyeik mellett: a LED-ek, vagyis a „fényt kibocsátó diódák” nem érzékenyek a le-, felkapcsolgatásra, nem melegednek – ez is a hatékonyságukat jelzi – és már felkapcsoláskor teljesítményük 100%-át adják, nem kell az energiatakarékos fénycsöveknél megszokott „bemelegedési” időre várni.

Méretük csaknem megegyezik a hagyományos izzókéval, ezért a lámpák 99%-ban gond nélkül lecserélhetőek a hagyományos izzók. A kereskedői tapasztalat szerint a fogyasztók kétharmada még nem LED-ben gondolkodik, ha új fényforrást vásárol, valószínűleg mert ők leginkább a hideg fénnyel azonosítják az ilyen típusú fényforrásokat. Az első LED-ek valóban ilyenek voltak, de ma már sokféle színhőmérséklettel kaphatók.

Mire kell figyelni vásárláskor?

·         Színhőmérséklet

A gyártók ezt az értéket Kelvinben adják meg, a hidegfehér, a középfehér és a melegfehér közül választhatnak a fogyasztók. A megfelelő színhőmérséklet kiválasztása egyéni ízlés és a szoba stílusa, vagy a berendezés kérdése. A hagyományos izzókat leginkább a meleg, vagy középfehér LED-ekkel tanácsos kiváltani, ezek kellemes, természetes érzetet kölcsönöznek a helyiségeknek.
(Melegfehér 2700-3400 Kelvin, Középfehér 3500-4900 Kelvin, Hidegfehér 5000< Kelvin)

·         Fényerő

Azok a felhasználók, akik hagyományos izzót a Watt érték alapján választottak (az izzó fogyasztásából következtettek a fényerejére) a LED-eknél jól teszik, ha a Lumen értékeket figyelik. A hagyományos izzóknál is feltüntetett érték egy jó összehasonlítási alap új fényforrás vásárlásakor. 

·         Forma

A legtöbb hagyományos villanykörte méretéből és formájából adódóan egyszerűen cserélhető energiatakarékos változatra, a kínálatban mindenféle méretű és alakú alternatíva rendelkezésre áll. Bizonytalanság esetén érdemes felkeresni a legközelebbi elektronikai áruházat és szakemberek segítségét kérni, akár megmutatni a cserélni szánt égőt. 

·         Felhasználási hely

Felhasználástól függően kell kiválasztani a LED-es fényforrásokat, mivel a fénysugárzás iránya nem minden fényforrásnál megegyező. A filament LED-ek (szál ledek) tulajdonságai hasonlítanak leginkább a hagyományos izzók fényeloszlására, de létezik „kukorica” formájú hasonló tulajdonságokkal, vagy spot égő is, ami a halogén spotok kiváltására tökéletesen alkalmas.

A hagyományos izzók az EU-n belüli készletek függvényében kaphatók továbbra is, a garanciális csere igény esetében a hibás termékeket a készlet erejéig tudják cserélni a kereskedések. Fontos, hogy azok a felhasználók, akik lecserélik izzóikat, megfelelően gondoskodjanak a használt, immár hulladékká vált égők szakszerű elhelyezéséről, így elkerülhető a felesleges környezetterhelés. Sok elektronikai áruház tart gyűjtőpontot, egyszerű megoldás felkeresni a legközelebbi pl. MediaMarkt üzletet, az áruházak rendelkeznek az elektronikai hulladékok elhelyezésére szolgáló hitelesített gyűjtőpontokkal.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás