Orbán tétlen rendőrsége és a védett terület illegális kaszálása

Június 11-én szerda este 17:40-kor hívott a természetvédelmi csoportom vezetője, hogy lakossági bejelentést kaptak a természetőrök, miszerint a Budapest III.-kerületi Mocsárosban a természetvédelmi területen egy mindenféle jogcím nélkül közel 20 hektár területen legeltető állattartó a korábbi neki írásban is eljuttatott tiltás ellenére kaszálni kezdte traktorral a magyar tarszával teli mezőnket. Continue reading „Orbán tétlen rendőrsége és a védett terület illegális kaszálása”

Fellélegeztek az erdők a Budakeszi Erdészet területén

Az idei tavasz meglepetést hozott – ezúttal pozitív értelemben. A megszokottnál csapadékosabb, hűvösebb, páradús időjárás nemcsak az embereknek adott fellélegzést, hanem valóságos ajándék volt az erdők számára is. A Pilisi Parkerdő Budakeszi Erdészetének szakemberei szerint évek óta nem tapasztaltak ilyen kedvező tavaszi körülményeket, és az eredmények magukért beszélnek. Continue reading „Fellélegeztek az erdők a Budakeszi Erdészet területén”

Szelídgesztenyések védelmében kutatnak magyar és szlovák szakemberek

Károly Róbert király 700 éve ültette az első gesztenyefát Nagymaroson és hozott létre szelídgesztenyés arborétumot. A gesztenyések természetvédelmi, kultúrtörténeti, gazdasági jelentősége és a biodiverzitásban betöltött fontos szerepe azóta is vitathatatlan. Continue reading „Szelídgesztenyések védelmében kutatnak magyar és szlovák szakemberek”

Összefogott a Soproni Egyetem és hazánk legnagyobb szabadtéri múzeuma

Együttműködési megállapodást írt alá dr. Cseri Miklós, a kultúrstratégiai intézményként működő Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója, prof. dr. Fábián Attila, a Soproni Egyetem rektora és dr. habil. Varga László, a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar dékánja Sopronban. A cél az volt, hogy az intézmények kölcsönösen átadják egymásnak szaktudásukat és tapasztalataikat. Continue reading „Összefogott a Soproni Egyetem és hazánk legnagyobb szabadtéri múzeuma”

Környezetünkért Emlékplakettet kapott Dr. Munkácsy Béla

Kiemelkedő elismerés az ELTE TTK oktatójának! A Környezetünkért Emlékplakettet vehette át Dr. Munkácsy Béla, az ELTE Természettudományi Kar Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének egyetemi docense a környezetvédelmi világnap alkalmából megrendezett ünnepségen. Continue reading „Környezetünkért Emlékplakettet kapott Dr. Munkácsy Béla”

Egy újabb tanulmány szerint is rákot okoz a glifozát, a mindenhol használt totális gyomirtó

Már eddig is sok aggály felmerült az Európai Unióban széles körben alkalmazott glifozáttal kapcsolatban, de egy nemrég megjelent független tanulmány szerint a növényvédő szer egyértelműen rákkeltő hatású. Continue reading „Egy újabb tanulmány szerint is rákot okoz a glifozát, a mindenhol használt totális gyomirtó”

Orbáni szárnyalás: áprilisban az akkugyárak voltak az ipari termelés befékezői

Ugyan sorban második hónapja tudott havi alapon növekedést összehozni a magyar ipar, 1,5 százalékosat, aminél nagyobbra legutóbb tavaly októberben volt példa, az összkép még mindig meglehetősen gyászos. Említésre méltó pozitív fejlemény még, hogy második egymást követő havi bővülésre legutóbb 2022 nyarán volt példa. Continue reading „Orbáni szárnyalás: áprilisban az akkugyárak voltak az ipari termelés befékezői”

A FÖLDGÖMB 2025. május-június

A Földgömb alkotóközössége a lap 1929-es alapítása óta azért dolgozik, hogy választ adjon a bennünket körülvevő világ­ról megfogalmazódott kérdésekre, elsősorban a földrajztudomány elemző, szintetizáló eszköztárának segítségével. Ezek a kérdések és válaszok sohasem voltak olyan kiemelkedően fontosak és aktuálisak, mint ma, amikor a klímaváltozás, a környezettudatos életmód és a környezetvédelem az emberiség jövőjének szempontjából ily nagy jelentőséggel bírnak. Continue reading „A FÖLDGÖMB 2025. május-június”