Manapság a fővárosiak már-már mindennapos vendégként üdvözölhetik a kukáknál surranó, csatornarendszerből előmerészkedő rágcsálókat, ám alig egy évtizede még keresve is alig lehetett találni patkányt. Nem városi legenda, hanem valóság: Budapest 1972 és 2012 között, 4 évtizeden át tartotta a „világ egyetlen patkánymentes fővárosa” címet. Hogyan sikerült ez a bravúr, és miért lett vége a patkánymentes kornak? Continue reading „Hogyan lett Budapest patkánymentes?”
Többlethalálozásal jár a nagy napi hőingadozás
Friss hír, hogy a Spanyolországot és Portugáliát érintő áramszünetet a levegő gyors hőmérséklet-változása és az ebből eredő hálózati instabilitás idézhette elő, ez pedig a rendszer összetettsége miatt káoszhoz vezetett. De már tudjuk azt is, hogy a napon belüli gyors hőingadozások erősebben növelik a halálozás mértékét, mint maguk a szélsőséges hőmérsékleti értékek. Continue reading „Többlethalálozásal jár a nagy napi hőingadozás”
15 éves mélypontra -1,3 alá zuhant a hazai termékenység
Az Orbán rezsim mérlge: márciusban 1,25 volt a termékenységi arányszám. Az első negyedévben összességében is csak 1,31. A népességfogyás az első negyedévben 17,3 ezer fő volt, a fogyás 21 %-kal volt nagyobb, mint egy évvel korábban. Az ország minden régiójában kevesebb gyerek született és többen haltak meg, mint egy évvel korábban. Continue reading „15 éves mélypontra -1,3 alá zuhant a hazai termékenység”
Mi vagyunk az óceán
2025 június 9. és 13. között Franciaország ad otthont az ENSZ harmadik óceáni konferenciájának (UNOC3). Ez a találkozó döntő pillanat lesz: Nizzában mintegy száz állam- és kormányfő, valamint több tízezer résztvevő, a világ minden tájáról származó kutatók, tudósok, gazdasági szereplők, közösségi aktivisták és állampolgárok találkoznak egymással. Ebből az alkalomból Franciaországnak egyértelmű célja lesz: konkrét intézkedésekkel megvédeni az óceánokat. Continue reading „Mi vagyunk az óceán”
greenfo info 2025/17 Újraindult a Zöld Hét hírháttér podcastsorozatunk
Mától változatlan tartalommal, de picit megújult (gyorsabb, korszerűbb) formában jelenik meg a greenfo. Emellett közel fél év kihagyás után újraindult a héten a Greenfo zöld hét hírháttér podcast sorozata. Most is kéthetente újságíró kollégákkal beszéljük meg az általunk fontosnak ítélt, esetleg a hírfolyamban a politikai és bulvárhírek árnyékába került, ám mindennapjaink szempontjából nagyon fontos hírek hátterét, összefüggéseit. Április végén pedig Zöld Brüsszel címmel indul havi podcast sorozatunk Jávor Benedekkel, az EU-t, és minket is érintő környezetvédelmi kérdésekről.
Oltás- és tudományellenes ügyvédnőnek ítélték a 2025. évi Laposföld-díjat
Az idén már ötödik alkalommal ítélte oda a Szkeptikus Társaság a Laposföld-díjat. A nem túl hízelgő “elismerés” annak jár, aki az egyesület és szimpatizánsai megítélése szerint az elmúlt évben a legnagyobb társadalmi kárt okozta azzal, hogy magyar nyelven, széles nagyközönség előtt terjesztett tévhiteket, álhíreket, áltudományos vagy tudományellenes nézeteket, s ezen tevékenységével nagy mértékben rombolta a tudomány, a józan ész és a tények társadalmi elfogadottságát. Continue reading „Oltás- és tudományellenes ügyvédnőnek ítélték a 2025. évi Laposföld-díjat”
Gyümölcsöző kertváros címmel új pályázat indul
Gyümölcsöző kertváros címmel új pályázat támogatja a kertvárosi zöldítést Budapest külső kerületeiben. 1950 darab gyümölcsfát oszt ki a Főváros, május 31-ig regisztrálhatnak az 1950-ben csatlakozott városrészekben élő családi házak és társasházak. Continue reading „Gyümölcsöző kertváros címmel új pályázat indul”
Zöld Civil Díj 2025 – Jelölési felhívás
Idén is elérkezett az idő, hogy együtt emeljük ki azokat, akik szívvel-lélekkel, példaértékű munkával segítik a zöld civil közösségünket! A Zöld Civil Díj azoknak a személyeknek szól, akik hosszú távon, elkötelezetten és látható hatással dolgoztak a környezetvédelemért, és tevékenységükkel a Zöld Civil Együttműködés megerősödéséhez is hozzájárultak. Continue reading „Zöld Civil Díj 2025 – Jelölési felhívás”
A Szentendre–Pomázi-sík múltja, jelene, és lehetséges jövője
A klímaváltozással járó kedvezőtlen hatásokat az utóbbi években mind érezzük. Településünk vízfolyásait tekintve szerencsés helyzetben van, ám a dunai árvizek kiszámíthatatlansága, a villámárvizek, hőhullámok, a hosszú csapadékhiányos időszakok okán a települési klíma szabályozása mára fontos településtervezési szemponttá vált. Continue reading „A Szentendre–Pomázi-sík múltja, jelene, és lehetséges jövője”
Lepkék – Természetbarátok zsebkönyve
Járj nyitott szemmel a természetben, és ismerj meg minél több lepke fajt ! Ez a könnyen forgatható zsebkönyv minden természetjáró hasznos útitársa. Continue reading „Lepkék – Természetbarátok zsebkönyve”
Támogasd a Greenfot!
hirdetés
hirdetés