Nem túl bonyolult. Van ugye a képzeletbeli kormányfő (a legigazibb csúti vitéz), aki egyszer csak úgy dönt, hogy örökre rendelkezik be itt nálunk (senki sem beszélt neki sem mulandóságról, sem a halandóságról), mert ő az egyetlen igaz magyar (sőt, patrióta) és demokrata (sőt, annál is). Mindenki mást lehajrázott már, a kitűnő Pokornit, Illést, Szájert is. Deutsch és Palkovics is pihentetésben, mint korábban Lázár és Navracsics. Hovatovább már jó ideje ő az egyetlen (Kövér és Pintér árnyékként követik, Rogán és Gulyás kiszolgálják), aki napról napra mindent jobban tud. Igen, még nála is, de ez nem nyilvános adat.
Térjünk vissza arra, ami nem túl bonyolult. Nos, ugye a felépítmény. Van egy kormány, amely adja a pénzt. Arra, amire jónak látja. Mi a jó? Már szinte senki sem tudja? Neki az, ha papa megépíti a majort, a kisvasút vígan zakatol, a csúti tizenegy BL-t nyer és az ő unokája rúgja a kezdőrúgást a Pancho-ban.
Szóval tegyük a pénzt, amit híveinknek szántunk alapítványokba. Hozzunk létre kuratóriumot, ahol csókosunk az elnök, a többieknek (akik másoknak fontosak) meg kell valami foglalkozás, amiben nagyon is fontosnak érezhetik magukat. Az alapítványok kapjanak vagyont/ingatlant (lehet így szerkezete kekva is) és akkor majd a kamatból élhetnek, mint a Makovecz Campus vagy a Mathias Corvinus Collegium, vagy ne kapjanak vagyont (mint a többi legalább tízmilliárd-nagyságrendű, hanem mondjuk két évenként megerősítő apanázst. Nekik még egy kicsit várni kell, ahogy a téglásbodzási csodára

Fidesz-KDNP alapítványok saját vagyonnal
Az Alapítványok új üstököse a 2021-ben indult Makovecz Campus, amely a 82 évesen is fáradhatatlan Maróth Miklós gondozása alá került (a meglepetés az, hogy ebben a korban el is vállalta az úgy tűnik gondnoki állagóvást, ami annyiba kerül most, mint a korábbi építés), akinek az MTA kutatóhálózat sikeres elcsatolása (az utókor nem éppen sipkáját dobálva emlékszik majd rá, hiszen semmit sem tudott kezdeni azzal, amit megkívánt), de bizonyára ez volt a feladata és most ez a levezető feladat. Nil nocere!
A Makovecz Campus Alapítvány (MCA) elsősorban a piliscsabai volt egyetemi campus területén működő oktatási, kulturális és tudományos programok fejlesztésére és működtetésére összpontosít. Az MCA által kezelt épület a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) korábbi bölcsészettudományi kara volt, amely Piliscsabán, a Makovecz Imre által tervezett épületegyüttesben működött. Az építkezés 1998-ban kezdődött és 2002-ben fejeződött be. Akkori áron 1,3 milliárd forintba került. Koránt sem volt ez egy percig sem funkcionális épület, sokkal inkább egy másról álmodó építész stílushagyatéka. 2020-ig a PPKE bölcsészkarának otthona volt ez a különös mesebirodalom, azonban az évek során az infrastruktúra fenntartása (az egyediség nagyon drágává tesz) és a megközelíthetőség nehézségei miatt az egyetem fokozatosan visszaköltözött Budapestre. 2021. január 1- én az állam átvette a szellemparkká lepusztult épületek tulajdonjogát, és létrehozta a Makovecz Campus Alapítványt a hasznosítására. Az alapítvány tervezett célja nemzeti tudáspark létrehozása, amely a magyar humán tudományok fejlesztését, a nemzeti identitástudat erősítését és a pedagógus, egészségügyi, valamint szociális ágazati továbbképzések támogatását szolgálja. Ez máshol sem ment, még kis városokban sem. A konferenciaturizmus nem az elzárkózást kedveli. Annak ellenére, hogy az alapítvány jelentős állami támogatásban részesült, a campus jelenleg kihasználatlan, s valójában ez a magyar szemnek kedves, nehezen fenntartható, ezért drága műemléknek épült. Jelenleg 45-en dolgoznak az alapítványnál, akik bérezése kitűnő.

A Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC) elsősorban saját tehetséggondozó és oktatási programjaira koncentrál, azonban bizonyos esetekben együttműködik más szervezetekkel is, például a Hungary Initiatives Foundation-nel (HIF), közös ösztöndíjprogramok és kutatási projektek megvalósítására. Az MCC által nyújtott támogatások és együttműködések részletei nem mindig nyilvánosak.
A HIF független (?), washingtoni székhelyű, non-profit szervezet, amelynek célja a Magyarország és az Egyesült Államok közötti kulturális, oktatási és tudományos kapcsolatok erősítése, valamint a magyar diaszpóra támogatása. 2013-ban alakult, és fő célja, hogy tartós értéket teremtsen a két ország közötti kapcsolatok elmélyítésével. A szervezet nem vesz részt politikai tevékenységekben vagy választási kampányokban. A HIF számos programot kínál, amelyek közül néhány: Széll Kálmán Public Policy Fellowship, Young Hungarian Leaders Program, Budapest Fellowship Program, Andrássy Fellowship (nemzetbiztonság – ezt vajon miként lehet művelni politizálás nélkül?), Digital Diaspora Program, Arts and Culture Small Grants Program stb. Nem akad ez bele a Szuverenitási Hivatal tüsténkedésébe?
Az alapítását követően Fellegi Tamás töltötte be az elnöki pozíciót. Ő korábban Magyarország nemzeti fejlesztési minisztere volt, és jelentős szerepet játszott a HIF megalapításában és irányításában. Vezetőség: Anna Smith Lacey – ügyvezető igazgatója 2016 óta. Korábban a magyar Külügyminisztériumban dolgozott, majd politikai attaséként szolgált a Magyar Nagykövetségen Washingtonban. April H. Foley – A kuratórium elnöke, korábban az Egyesült Államok magyarországi nagykövete volt. Martonyi János (ő hol nem tűnik fel?) – volt magyar külügyminisztere, George Pataki – New York állam korábbi kormányzója, aki aktívan részt vesz a magyar-amerikai kapcsolatok erősítésében, Edith K. Lauer – A magyar diaszpóra ismert alakja, aki hosszú évek óta dolgozik a magyar kultúra és örökség megőrzésén az Egyesült Államokban, Kurt Volker – Az Egyesült Államok korábbi NATO-nagykövete és ukrajnai különmegbízottja, aki jelentős tapasztalattal rendelkezik a nemzetközi diplomácia terén. Az Egyesült Államokból érkező támogatások Magyarországra több csatornán keresztül valósulnak meg, elsősorban a Hungary Foundation (korábban Hungary Initiatives Foundation) révén. A szervezet 2023-ban közel 400 ezer US $ értékben nyújtott támogatásokat különböző projektekre. Akkor MCC biztosan listára kerül, hiszen elfogad és támogat szervezetek és személyeket, akiknek politikai tevékenysége van, hiszen a pártállás lényegtelen. A Fidesz-KDNP támogatása is megítélt.

Fidesz-KDNP alapítványok folyamatos ellátmánnyal
Közel sem az összeset soroljuk fel, csak néhány a történetünk szempontjából központi szerepűt. A pillanatnyi állami vagyon feletti rendelkezés már az MDF utolsó éveiben az alapítványokba való kimentésben nyilvánult meg. Ennek máig túlélő maradéka a Lezsák-féle Lakitelki Népfőiskola Alapítvány. Lezsák Sándor (az MDF egyik szervezője, ma Fidesz-KDNP) és felesége (Sütő Gabriella) alapították 1991-ben azzal a céllal, hogy kulturális [?] és közösségépítő programokat kínáljanak. Az alapítvány 1992-ben az 5000 lélekszám alatti Lakitelken hozta létre a Népfőiskolát (ő – aki talán egy gének nélküli világban szeretett volna élni – már mert nagyot álmodni) egy 4 hektáros területen, amely azóta Hungarikum Ligetté bővült (2021-ben ~30 milliárdra becsülték a bele fektetett közpénzt), és ma már 25 hektáron működik. A Hungarikum Liget (lásd még Hatvanpusztai majorság) kinézete felidézi a feudális Magyarország kipattintott szerkezetét, aminek haszna nagyon nehezen belátható a földesúri kivagyiságon túlmenően. Luxizunk. Az intézmény európai rangú konferenciákat, tudományos tanácskozásokat, nyári szabadegyetemeket, érdekvédelmi fórumokat, táborokat és tanfolyamokat szervez, vagyis a népfőiskolai jelleg, ahogy várható volt gyorsan elillant. 2000-ben az alapítvány a tulajdonjogot is átadta a Szeged-Csanádi Püspökségnek (vajon miért?), miközben a Népfőiskola Alapítvány maradt a terület és az épületek kezelője. A fenntartási költségek 2021-ben 1 milliárd 363 millió forintra rúgtak, amelyből a legnagyobb kiadást a bérköltségek jelentették, 656 millió forinttal, míg a központi igazgatásra közel 300 millió forintot költöttek. A területre Hungarikum Szállodát már Mészáros Lőrinc érdekeltsége (ZÁÉV Zrt.) építette fel egy szegedi politikus (Nemesi Pál) cégével (Ferroép Zrt. – most a Nemesi család felügyeli) közösen, bruttó 10 milliárd forintból úgy, hogy a környéken valójában semmi komoly turisztikai látnivaló nincs. L’art pour l’art.
+++
A 1991-ben Antall József által kezdeményezett Batthyány Lajos Alapítvány (BLA) mára tipikus elosztó központ. Számos Fidesz-KDNP-barát gongót támogatott az elmúlt években. A támogatások kedvezményezettjei között megtalálhatók politikai elemző központok, tehetséggondozó alapítványok, kulturális és tudományos szervezetek, valamint kiadók. Jelentősebb támogatott szervezetek: Jogállam és Igazság NKft. (Szánthó Miklós), Méltányosság Politikaelemző Központ, Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány, Antall József Politika- és Társadalomtudományi Tudásközpont, Reaktor Alapítvány, Kismackó Segítő és Informáló Alapítvány, Youth Business Group Egyesület, Magyar Polgári Együttműködés Egyesület, Hippokréné Alapítvány, Highlights of Hungary NKft (MCC). A BLA 2018 és 2020 között közel 8 milliárd forint állami támogatásban részesült, amelyet nagyrészt kormányközeli szervezeteknek továbbított. 2021-ben 3,5 milliárd, 2023-ban 3 milliárd, 2024-ben 4,25 milliárdot kaptak. 2025-ben rekordösszegű 6 milliárd forintot kapott meghatározott célok eléréséhez.
Az Alapjogokért Központ (AK), amelyet a Jogállam és Igazság NKft. (Szánthó Miklós) működtet, elsősorban saját tevékenységeire és rendezvényeire fordítja a számára juttatott jelentős állami támogatásokat. Az elmúlt években több milliárd forint közpénzt kapott, főként a Batthyány Lajos Alapítványon keresztül, amely a Miniszterelnöki Kabinetirodától érkező forrásokat továbbítja számára. Az AK tevékenységei közé tartozik a CPAC Hungary nevű nemzetközi konzervatív konferencia szervezése, amelyen 2025-ben például Yair Netanjahu, Benjamin Netanjahu fia is felszólalóként vett részt.
A Városi Civil Alap (VCA) a Miniszterelnökség által létrehozott támogatási program, amelyet a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. (Magyar Állam) kezel. Célja, hogy az 5000 fő feletti településeken működő civil szervezetek számára biztosítson forrást közösségi tevékenységek és azok feltételeinek támogatására. A támogatásokat évente pályázati úton ítélik oda, és a nyertes szervezetek listáját nyilvánosan közzéteszik. A Városi Civil Alap támogatásainak eloszlása kapcsán a 2024-es évben a támogatások 87%-át olyan civil szervezetek kapták, amelyek politikai kötődésük révén a kormánypárthoz, a Fidesz-KDNP-hez köthetők.
A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. (BGA) az elmúlt években jelentős állami forrásokat kezelt, elsősorban a Fidesz-KDNP által kezdeményezett Bethlen Gábor Alap (szintén elosztó szerepet játszik) keretében, amelynek célja a külhoni magyarság támogatása, valamint a baráti hazai civil és nemzetpolitikai programok finanszírozása.
A BGA a magyar kormány nemzetpolitikai stratégiájának megvalósítását szolgálja, elsősorban a külhoni magyarság támogatásán keresztül. Emellett hazai civil szervezeteket is támogat különböző programokon keresztül: (a) Határon túli magyar szervezetek támogatása, különösen Erdélyben, Felvidéken, Vajdaságban és Kárpátalján. Ezek a támogatások kulturális, oktatási, egyházi és sportcélokat szolgálnak. Például 2016-ban a BGA 60 milliárd forintot osztott szét határon túli szervezetek között, köztük a Sapientia Alapítvány és az Erdélyi Református Egyházkerület is jelentős támogatásban részesült; (b) A Nemzeti Együttműködési Alapot (NEA) a BGA 2019. január 1-jétől kezeli, és évente több milliárd forintot oszt szét különböző kollégiumokon keresztül, mint például a közösségi környezet, mobilitás és alkalmazkodás, nemzeti összetartozás, társadalmi felelősségvállalás és új nemzedékek jövőjéért kollégiumok; (c) A Városi Civil Alap (VCA) támogatása; (d) Falusi Civil Alap a kistelepüléseken működő civil szervezetek támogatása. A 2025-ös évben is számos szervezet részesült támogatásban, amelyek közösségi tevékenységeket és infrastrukturális fejlesztéseket valósítanak meg; (e) Nemzetiségi támogatások – 2025-ös évben döntés született a bolgár, görög, horvát, lengyel, német, örmény, román, ruszin, szerb, szlovák, szlovén és ukrán nemzetiségi civil szervezetek költségvetési támogatásáról.

A Századvég-csoport főbb tagjai a következők: (i) Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány – eredetileg Századvég Politikai Iskola Alapítvány néven jött létre 1993-ban. A Századvég nevű folyóirat és szellemi műhely köré szerveződött, amelyet 1985-ben alapítottak a Bibó István Szakkollégium tagjai, köztük Orbán Viktor és Kövér László. A folyóirat felelős kiadója Stumpf István (akkor független, korábban a Hazafias Népfront alelnöke – apósa Horváth István belügyminiszter volt) volt, aki az alapítványi működést kezdeményezte. Ez az alapítvány a csoport szellemi központja, amely kutatásokat, tanulmányokat és közvélemény-kutatásokat végez, valamint jelentős állami megbízásokat teljesít. Például 2023-2026 között 24 milliárd forint a Miniszterelnöki Hivataltól tanácsadási célra. 2012 óta működteti a Budapesti Civil Információs Centrumot (CIC), amely tanácsadással, képzésekkel és információszolgáltatással segíti a fővárosi civil szervezeteket. Emellett a Civil Közösségi Szolgáltató Központok országos hálózatának budapesti központjaként is működik, együttműködve más megyékben működő szervezetekkel, mint például a Tisza-parti Civil Közösségekért Egyesület vagy az Echo Innovációs Műhely; (ii) Századvég Kutatási Alapítvány 2010-ben került bejegyzésre (Stump István jegyezte be, de hamar Lánczi Andráshoz került). Elnöke Lánczi András. Az alapítvány célja magában foglalja a társadalomtudományi kutatások, felmérések készítését, valamint a politikatudományi és civil képzések biztosítását. A hasonló név nagyon zavaró; (iii) Századvég Konjunktúrakutató Zrt. (Fűrész Gábor) – a gazdasági elemző és tanácsadó cég szorosan együttműködik a csoporttal. Gazdaságpolitikai kutatásokat, előrejelzéseket és tanácsadásokat nyújt, és szintén részt vett a fent említett több milliárd forintos állami megbízások teljesítésében. A Zrt. rendszeresen végez közvélemény-kutatásokat (2025-ben 21 milliárd forintért), például a Paksi Atomerőmű megbízásából, és elemzéseket készít a kormányzat és más állami megrendelők számára; (iv) Századvég Kiadó – a csoport könyvkiadója, amely politikai, társadalomtudományi és közéleti témájú könyveket jelentet meg. Célja, hogy széles körben hozzáférhetővé tegye a társadalmi és politikai diskurzusokat elősegítő konzervatív és nemzeti műveket; (v) Migrációkutató Intézet – a Mathias Corvinus Collegium (MCC) és a Századvég közös alapítású intézete (nem bejegyezett civilszervezet), amely migrációs folyamatokat vizsgál, különös tekintettel a nemzetbiztonsági és társadalmi hatásokra; (vi) Strategopolis Kft. (Bitay Márton Örs) – bár nem hivatalosan része a Századvég-csoportnak, szoros kapcsolatban áll vele. A céget Giró-Szász András, volt kormányszóvivő alapította, és gyakran közösen nyernek el állami megbízásokat a Századvég-csoporttal.

A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítványt (KBKA) 2016-ban Áder János volt köztársasági elnök alapította (bár ebbéli előélete nem volt), elsősorban a környezetvédelem, klímavédelem és fenntarthatóság területén tevékenykedő civil szervezeteket és kezdeményezéseket támogat. Az új (megélhetési) természet- és környezetvédelmi civilszervezeteket kiépítő alapítvány által támogatott programok közül néhány példa: Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmfesztivál, Stockholmi Ifjúsági Víz Díj, Fiúról Apára Program, PET Kupa, Hulladékvadász applikáció, Óvoda- és Iskolakert Program stb. A KBKA részesült külföldi támogatásban is, elsősorban európai uniós forrásokból. Például Észak-Macedón hulladékgazdálkodási reform (1 millió euró értékű 2024-es Twinning pályázat), betétdíj-visszatérítési rendszer Észak-Macedóniában a projektet a Nyugat-Balkáni Zöld Központ Nonprofit Kft. támogatta, 34,99 millió forint értékben. A Global Water Partnership (GWP) keretében a résztvevők nemzetközi szervezeteknél szerezhetnek tapasztalatot a vízgazdálkodás területén. A külföldi források mellett a KBKA jelentős hazai állami támogatásban is részesült.
A Greendex Communications Kft. (üv: Török József, most végelszámolás alatt), amely a Greendex fenntarthatósági portált üzemelteti, 2023. október 6-án alakult, és 100%-ban a KBKA tulajdonában áll. A cég fő tevékenységi köre a napilapkiadás. A KBKA 2022-ben három részletben összesen 360 millió forintot fektetett be a Greendex portált működtető cégbe. Ez a befektetés a Kék Bolygó Tőkealap révén valósult meg, és célja a fenntarthatósági témák szélesebb körű eljuttatása a közönséghez. Elkerül azonban minden égetően fontos téma tárgyalásától, ami a kormány céljaival ellentétess. Elégtelen módon tárgyalta például – bagatellizálni igyekezett – a hazai akkumulátorgyárak környezet-egészségügyi problémáit. A Greendex szerkesztősége 2022-től átvette az Élőbolygónk témakör szerkesztését. Cikkei az ország egyik legolvasottabb közéleti portálján, az Index nyitóoldalán is megjelennek. A KBKA által támogatott Kék Bolygó podcast, amelyet a témában laikus Áder János volt köztársasági elnök vezet, a fenntarthatóság, klímavédelem és vízgazdálkodás témáit tárgyalja szakértő vendégekkel. A KBKA és a Mária Rádió között együttműködés áll fenn a Kék Bolygó című műsor kapcsán. A Holnapután című fenntarthatósági magazinműsor a Petőfi Rádió műsorán hallható, és a Greendex online magazin gyártásában készül. A műsorvezetői Puskás-Dallos Péter (popénekes) és Novák Zsombor.
(folytatása következik)
Darvas Béla