A Berni Egyezmény történetében példátlan lépésként az Európai Bizottság javaslatára – egyetlen szakmailag nem ellenőrzött jelentésre alapozva – az EU-s tagállamok fals tudományos érvek alapján azt indítványozták az európai, vadon élő élővilág és a természetes élőhelyek védelméről szóló egyezmény titkárságánál (Berni Egyezmény, Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats, Bern Convention), hogy vonják ki a farkast a fokozott jogi védelem alól.
Az EU indítvány alapját képező jelentés, amelyet egy, az Európai Bizottság által finanszírozott tanácsadó cég készített, nélkülözi a szigorú tudományos vizsgálatot, négy civil szervezet – Green Impact (Olaszország), Fertő tó Barátai Egyesület (Magyarország), Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége (Magyarország) és az Európai Biogazdasági Iroda (Belgium) – levélben fordult Mikaël Poutiers-hez, a Berni Egyezmény főtitkárához (secretary-general-bern-convention-open-letter), amiben kérték a farkasok törlésére irányuló EU-s javaslat levételét az Egyezmény állandó ülésének decemberi napirendjéről.
A civil szervezetek véleménye szerint az EU-s indítvány a Berni Egyezményben foglalt alapelvekkel ellentétes, hiszen az Európai Bizottságnak a Berni Egyezmény titkárságának benyújtott beadványából is kitűnik, hogy a farkasok védelmi szintjének csökkentésére irányuló javaslat nem tudományos alapokon nyugszik. Az egyetlen új információ, amelyet bemutattak, egy 2023-as, „A farkas (Canis lupus) helyzete az EU-ban” című jelentés. A civil szervezetek véleménye szerint a jelentés nem felel meg sem az egyezmény szigorú minőségi követelményeinek, sem a tudományos bizottság által fenntartott minőségi előírásoknak. Az Európai Bizottság által készített uniós javaslat elfogadhatatlan, mivel az inkább megalapozatlan állításokra támaszkodik, mint bizonyítékokon alapuló elemzésekre, és jelentős adathiányt és megkérdőjelezhető következtetéseket tartalmaz.
A civil szervezetek a Berni Egyezmény titkárságának tudományos élet képviselői által készített szakértői nyilatkozatot terjesztenek elő, amely bemutatja a farkasok további fokozott védelmét alátámasztó tudományos bizonyítékokat, és a jelenlegi jogi védelmi szint fenntartása mellett érvelnek.
Az Európai Bizottság kísérlete a farkasok védelmi szintjének csökkentésére veszélyes precedenst teremt, figyelmen kívül hagyja a jól megalapozott tudományos eredményeket, és jelentős veszélyt jelent Európa farkas állományára, ezek élőhelyeire, amelyek megőrzésén és helyreállításán az EU az elmúlt évtizedekben az európai polgárok többségének teljes támogatásával dolgozott.
Egy ilyen intézkedés ellentmond az olyan sürgős prioritásoknak, mint a biológiai sokféleség csökkenésének megfordítása és az éghajlatváltozás kezelése, amelyek az emberiség előtt álló legkritikusabb környezeti kihívások – emelte ki a 4 civil szervezet -, ezért elengedhetetlen, hogy a Berni Egyezmény titkársága a farkasok csokkentett védelméről szóló bármilyen döntést elhalasszon, amíg nem áll rendelkezésre szilárdabb, megbízhatóbb tudományos alap.