2024 nov. 14-e óta érlelődik bennem, hogy megosszam a véleményemet a kormányhivatalok környezet- és természetvédelmi munkájáról. Az elmúlt 6 évben sajnos több bírósági ügy kapcsán sikerült a témáról tapasztalatot szereznem (pl. Fertő tó, Győrszentiván, Ács). Végül március 13-án az utolsó cseppek is megérkeztek abba a bizonyos pohárba a Sóskúton tervezett akkumulátoripari hulladék feldolgozó és Debrecenben épülő akkumulátorgyár kapcsán.
2024 november 14-én a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetségének képviseletében részt vettem a győri törvényszéken az Ácsra tervezett katódgyár – egy másik akkumulátoriparági beruházás – környezetvédelmi engedélyével szemben indított tárgyaláson. Szomorú volt látnom, hogy két külön vármegyei kormányhivatal képviselői is egy oldalon ülnek a beruházó jogászával és velük szemben mi, civilek, az állampolgárok. A pert sajnos elvesztettük (erről bővebben beszámolt az Átlátszó is) és az ügy legfontosabb tanulsága számomra az volt, hogy a kormányhivatalok szakmai munkáját igyekeznek áthárítani a civil szervezetekre.
Mi is lenne pedig a kormányhivatalok feladata? Így fogalmazták meg ezt a kormányhivatalok bemutatkozó honlapján: “A kormány kiemelt célkitűzései közé tartozik a hatékony, erős és ügyfélbarát közigazgatás kialakítása és működtetése, amelyhez kapcsolódóan a kormányhivatalok fontos feladata a „Szolgáltató Állam” megjelenítése, illetve magas színvonalú közszolgáltatások biztosítása az állampolgárok és a vállalkozások számára.” A magas színvonalú közszolgáltatás körébe szerintem beletartozik, hogy a kormányhivatalok megvédik a választópolgárok Alaptörvényben rögzített jogát az egészséges környezethez.
A debreceni akkumulátor iparági beruházás példája sajnos nem erősíti a bizalmat a kormányhivatalok ezirányú tevékenysége iránt. A CATL akkumulátoriparági beruházásához készült környezetvédelmi vizsgálat, de a hírek szerint sajnos úgy tűnik nem a megfelelő minőségben. Ami viszont még ennél is rosszabb, hogy a kormányhivatal a dokumentum alapján kiadta a környezetvédelmi engedélyt, ami “több szempontból is hiányos, és nem minden jogszabálynak felel meg” – állapították meg, a bíróság által felkért független szakértők. A kiadott engedélyt remélem most nagyobb eséllyel támadhatják meg a helyi lakosok és az őket képviselő civil szervezetek, de ettől még a gyár felépítését és működését továbbra is nagyon nehéz lesz megakadályozni.

Ugyanígy nagyfokú bizalomvesztést jelent a Sóskúton tervezett akkumulátor hulladék feldolgozó esete. Itt az illetékes kormányhivatal a sajtóban megjelent hirek szerint a helyi lakosokat és az önkormányzatot megkerülve adta ki a működéshez szükséges engedélyt. Mindezt úgy hogy korábban “Orbán Viktor egy parlamenti hozzászólásban maga jelentette ki, hogy a sóskutiak a saját sorsukról maguk döntenek”.
A fentiek alapján fontos és teljesen logikus lépés volt, hogy a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége megtámadta Győr győrszentiváni területére tervezett jelentős mértékben zavaró hatású ipari övezet (GIPZ) infrastruktúrájának kialakítására decemberben kiadott kormányhivatali engedélyt. Ellenérveink között felsoroltuk azt, hogy a GIPZ övezet kialakításával a kormányrendelet jelentős mértékben csökkentette Győr város területén a biológiai aktivitás értéket úgy, hogy annak pótlásáról sem a kormány sem a helyi önkormányzat nem rendelkezett.
Érveinket a kormányhivatal – talán várhatóan – elutasította, hiszen úgy tűnik ők inkább egy másik szerepüket helyezik előtérbe: “A kormányhivatalok a jogszabályoknak és a kormány döntéseinek megfelelően összehangolják és elősegítik a kormányzati feladatok területi végrehajtását…”. Természetesen megfellebbeztük a kormányhivatal döntését, és jelenleg ott tartunk, hogy az illetékes minisztérium újabb 45 napot kért a fellebbezésünk elbírálására.
Nem adjuk fel Győrben és reméljük a debreceni, mikepércsi és sóskúti lakosok is kitartanak, mert tudjuk, hogy nekünk van igazunk. Az akkumulátor iparág erőltetett fejlesztése nem szolgálja a helyiek érdekét. És úgy tűnik a kormányhivatalokba vetett, de erősen megingott közbizalmat egy másik kormány alatt kell újjáépíteni.
További információk az akkumulátor iparági beruházásokról és az ellenük történő civil tiltakozásról az AKÁRTEIS honlapján.
Nyitókép: Helyi lakosok tiltakozása a győrszentiváni 400 hektáros GIPZ övezet ellen