Az országok általában versengenek, hogy egy épület vagy egy térség felkerüljön az UNESCO világörökségi listájára. Románia most pont az ellenkezőjében mesterkedik Verespatak ügyében a HVG tudósítása szerint. Nem mindenkinek lenne aranybánya.
Alburnus Maior
Verespatakot jelölték a világörökségi státuszra!
A román kulturális tárca indítványozta, hogy Verespatak felkerüljön az UNESCO világörökségeket tartalmazó listájára. A döntést a román kulturális tárca és a környezetvédelmi minisztérium közösen jelentette be, hat évvel azután, hogy az erre vonatkozó kérés felvetődött. Ez a döntés nem csupán a verespataki kulturális értékek védelme szempontjából nagy jelentőségű, hatalmas győzelem a civil társadalom számára is.
Nyílt levél Verespatak megmaradásáért
A Mentsük meg Verespatakot! mozgalom nyílt levélben kéri Korodi Attila környezetvédelmi minisztertől és a Szakmai Vizsgáló Bizottságtól a verespataki bányaprojekt elutasító környezetvédelmi véleményezésének mihamarabbi kibocsátását.
A bíróság felfüggesztette a verespataki Kirnyik-hegy régészeti mentesítési bizonylatát
Január 30-án a Szucsávai Bíróság felfüggesztette a verespataki Kirnyik-hegyre kibocsájtott 9/2011 számú régészeti mentesítési bizonylatot. A civil szervezetek által megtámadott okirat mindaddig jogerő nélkül marad, amíg a semmissé nyílvánítást célzó perben a végső bírósági döntés megszületik. Ezzel szükségszerűen a verespataki aranybánya engedélyeztetési folyamata is leáll, hiszen a régészeti mentesítési bizonylat hiányában sem környezetvédelmi, sem építkezési…
Folytatódnak a tüntetések Verespatakért
Szeptember nyolcadikán Bukarestben 15 ezer, Kolozsváron pedig tízezer ember vonult az utcára. Több tucat más nagyváros csatlakozott a békés tüntetésekhez Szatmárnémetitől Sepsiszentgyörgyig, valamint külföldön is, Kínától Kanadáig. A Kormány egyetlen követelését sem teljesítette az utcákra vonuló tömegnek.
Győztek a tüntetők: bukik a Verespatak-törvény
Már ma eldőlt: elutasítja a parlament a verespataki bányaberuházással kapcsolatos törvény tervezetét. Ezt Victor Ponta jelentette be koradélután, miután konzultált a parlamenti pártok vezetőivel. A miniszterelnök figyelmeztetett: a beruházó perelhet és kártérítést követelhet a román államtól.
RMDSZ nem a Verespatak-törvényre
Kizártnak nevezte Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, hogy az RMDSZ képviselőházi és szenátusi frakciója testületileg megszavazza a verespataki bányaberuházással kapcsolatos törvényt a parlamentben, mely ellen ma Európa szerte demonstrálnak a zöldek.
Tiltakozz a verespataki aranybánya ellen!
Harminc romániai és külföldi városban terveznek tüntetéseket zöld szervezetek szeptember 1-jén, vasárnap 17 órakor a verespataki aranybánya tervezett megnyitása ellen. Budapesten az LMP hívja a román nagykövetsége elé demonstrálni azokat, akik ellenzik az aranybányát.
Tovább kígyózik a verespataki vita
Az erdélyi Verespatakon (Rosia Montana) tervezett aranybánya körül a bányakoncessziós szerződés titkosítása, valamint a zagytározó földrengés elleni biztonságossága miatt folyik vita Romániában a beruházás támogatói és ellenzői között.
Verespataki kételyek
A román kormány fő erejét képező Demokrata Liberális Pártnak (PD-L) nincs egységes álláspontja arról, hogy hasznos-e a Verespatakon tervezett ciántechnológiás aranybánya megnyitása, vagy nem – jelentette ki a párt szóvivője.