Bárki lehet ürgemonitorozó!

2024. április 16.

Hírek

A Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó Rendszer Ürgemonitorozó Programja közel 25 éve követi nyomon ennek a fokozottan védett kisemlősnek az országos állomány változásait. A szakemberek minden év áprilisában szabványos ürgelyuk-számolási módszerrel becslik meg, hogy az előző évekhez képest hogyan változik az ürgeállomány Magyarországon. A feladat azért nem egyszerű, mert ilyenkor kb. egy hét áll rendelkezésre arra, hogy ezt… Tovább »

Elkészült a Bükki Nemzeti Park sasleltára

2022. január 26.

Hírek

Hagyományaihoz hűen az idei év is egy ragyogó programmal indult és kínált nagyszerű lehetőséget a természetszeretőknek – számba kellett venni a ragadozómadarakat. Az 19. alkalommal megrendezett Országos Sasszinkronon való részvételre széles spektrumban kínált lehetőséget a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság.

Repülő érkezők és távozók – 2019. március végéig

2019. április 10.

Hírek

Mi történt március végéig a melegebb déli vidékekről hazánkba megérkező-, ill. a nálunk telelő, de északabbra költő madárfajok állományaival? Késtek vagy hamarabb érkeztek dél felől? Itt vannak még vagy már elindultak északnak? Íme 45 vonuló madárfajra vonatkozóan egy részletes áttekintés.

Segíts felderíteni a fővárosi migránsokat

2018. július 11.

Hírek

Csak a szakemberek tudják, hogy Budapesten a leggyakoribb éti csigán kívül két “betolakodó” (invazív) faj, a fehérsávos éticsiga és a cirádás éticsiga is él. Ők a házzal is rendelkező migránsok, akik beszűkítik az őshonos faj egyedeinek életterét. Az MTA egyik kutatója most a fővárosi elterjedtségüket igyekszik felmérni, amihez szívesen fogadja a segítséget.

Gémtelepek légileltára

2017. június 8.

Hírek

A gémtelepek légi felmérése nemcsak azért fontos, mert így pontosabb számokat tudnak meghatározni, mint a földi számláláskor, hanem képet kapnak a telepek elhelyezkedéséről is. A felvételek alapján évről-évre nyomon tudják követni az élőhelyek változásait a Körös-Maros Nemzeti Park szakemberei.

A nagy délvidéki földikutya számlálás

2016. március 17.

Hírek

A délvidéki földikutya a Kárpát-medence bennszülött állatfaja, mely Magyarországon és a szerbiai Vajdaságon kívül sehol a világon nem fordul elő. Csak 3 populációja ismert, teljes világállománya pedig az 500 egyedet sem haladja meg. A friss felmérés eredménye: Baja határában 275, Kelebia külterületén 169 aktív egyed.