A Dominikai Köztársaság bejelentette, hogy létrehozzák a világ első ámbráscet rezervátumát. Ennek értelmében Roosevelt Skerrit miniszterelnök bejelentette, hogy betiltják a kereskedelmi halászatot, és nagy hajók sem közlekedhetnek a sziget nyugati partjaihoz közel eső 800 négyzetkilométeres területen.
ámbráscet
Százkilós szemétkupac egy ámbráscet gyomrában
Halászhálók, kötelek, csomagolóanyagok, táskák és műanyag poharak kerültek elő a Skóciához tartozó Harris szigetnél partra sodródott bálna gyomrából. Azt egyelőre nem tudni, a hulladékok okozták-e a pusztulását.
Rejtélyes vírus tizedeli a delfineket az olasz partoknál
Több mint 30 delfin és két bálna tetemét találták Toszkána vizeiben idén – közölte az olasz tartomány környezetvédelmi hatósága.
Halálos kínszenvedés vár a műanyagot benyelő bálnákra
Egy új kutatás szerint már mindennapos a partra vetett bálnák és delfinek gyomrában a műanyag, amely hosszú szenvedésre és pusztulásra ítéli őket.
Vagyont ér az ámbráscet hányadéka
Mivel igen ritka a cethányadék, az illatszeripar kénytelen nagyrészt szintetikusan előállítani az ámbrát. Akár 100 ezer eurót is érhet az a rossz szagú, viaszszerű anyag, melybe Mallorca keleti részén, Porto Cristo tengerpartján botlott két férfi.
Halászháló és autókarosszéria darab a partra vetődött bálnák gyomrában
Műanyag hulladékkal volt tele a januárban partra vetődött ámbráscetek gyomra. Albatroszok pedig öngyújtóval és kupakokkal etették tévedésből fiókáikat, nem élték túl.
Nyakukon maradhat a döglött bálna
Interneten bocsátotta árverésre egy partra vetődött ámbráscet tetemét egy kanadai halászfalu, mivel nincsenek megfelelő eszközeik a test eltávolítására. Az eBay azonban leállította az árverést, mert szabályzatuk szerint oldalukon mind az élő, mind a halott állatok árusítása tilos.
Bálnahányadék helyett fenyőgyanta
Az ámbráscetek által a bélfal védelmére kiválasztott szürke, néha feketés, viaszos állagú illatos ámbra évszázadok óta a parfümgyártás alapanyaga, mivel megakadályozza az illatok felbomlását. Rövidesen balzsamfenyő-kivonat válthatja ki a luxusparfümök gyártásában a bálnák belében keletkező ámbrát.
Tovább pusztulnak az ámbráscetek
Továbbra is nyugtalanítja a kutatókat az ámbrás cetek tömeges pusztulása, ugyanis nem sikerült megtalálni az állatok elhullásának az okát.