A házi egérnél csaknem másfélszer nagyobbra nőtt egerek tizedelik a tengeri madarak tojásait és fiókáit az Atlanti-óceán déli részén elterülő Gough-szigeten – figyelmeztet új tanulmányában a brit madárvédelmi szervezet (RSPB).
behurcolt faj
Behurcolt mérges varangyok fenyegetik Madagaszkár állatvilágát
Egy új genetikai kutatás szerint az ázsiai közönséges varangy (Duttaphrynus melanostictus) mérgével megöli vetélytársait, az őshonos fajok elől pedig eleszi a táplálékot – közölte egy állatokkal foglalkozó nemzetközi kutatócsoport a Current Biology című szaklapban.
Íme a fagyilkos jövevények
Hazánkban az utóbbi 20 évben több idegenhonos rovarfaj jelent meg, mint az azt megelőző 110 évben. A jövevények leginkább tetvek, poloskák és kabócák. A rovarok rohamos, globális terjeszkedése elsősorban a folyamatosan bővülő világkereskedelemre vezethető vissza. De emellett az éghajlatváltozásnak is szerepe van az inváziós hatlábúak elterjedésében.
Behurcolt és invazív fajok Magyarországon
A behurcolt és invazív növények és állatok problémája a növényvédelem és a közegészségügy legfontosabb feladata közé tartozik. Az ökológia, botanika és zoológia alapkutatással foglalkozó szakemberei elsősorban e feladatok konkretizálásában munkálkodhatnak.
Egérmentes lesz az Ellenlábas-szigetek
Az Új-Zélandtól 760 kilométerre fekvő szigetek számtalan állat- és növényfaj életében fontos szerepet töltenek be. A behurcolt egerek azonban rovarok, madárfiókák és -tojások pusztításával igencsak átalakították az ökoszisztémát.
Macskák okozzák az ausztrál emlősök vesztét
Főként az Európából behurcolt macskák és rókák okozhatják az őshonos ausztrál emlősfajok pusztulását: kétszáz év alatt több mint egytizedüket veszítette el a kontinens ausztrál kutatók szerint. Ilyen rövid idő alatt egyetlen más ország sem szenvedett ekkora emlősveszteséget.
Idegen fajokkal veszélyeztetjük városaink élővilágát
Miért él egyre több mosómedve Berlinben és miért terjed rohamosan a japán keserűfű és hogyan lehet megállítani terjedésüket? Európa kis, és világvárosaiban is gazdag az élővilág, a gond azonban az, hogy máshonnan betelepülő fajok felborítják a szennyezéstől amúgy is érzékeny állapotot.
Őshonos békákkal a behurcolt varangyok ellen
Ausztrália őshonos békáinak ebihalai kutatók szerint a versengésben legyőzik a behatoló varangyokat.
Beporzó patkányok
A behurcolt fajok kiszorították az őshonosakat, amelyeknek a virágos növények beporzásában fontos szerepe volt. Új-Zélandon a patkányok most ezt átvették.