Ezer liternyi Balaton-vízben 21 mikroműanyag található, a Kis-Balatonban 7-8 körül van ez a szám. Európai viszonylatban ez nem kirívóan magas, de pl. a nagy szemétszedésen nemrég átesett Bodrogban több mint 200 műanyagszemcsét számoltak össze a szakemberek. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézetének kutatói pedig a vízibolhákat vizsgálva jutottak érdekes megállapításra.
Bioakkumuláció
A környezet higanyszennyezettsége mérhető a szitakötőkben
A csúcsragadozók a környezet szennyeződésének végső pontjai. A sok elfogyasztott zsákmány miatt bennük halmozódnak fel a különféle vegyületek, elemek, amelyek egy-egy zsákmányállatukban még szinte nem is mérhetők. A súlyosan mérgező higany az élő szervezetekben felhalmozódik, ezt most sok száz méréssel vizsgálták szitakötők segítségével.
70 éve szennyezi a környezetet és károsítja az egészségünket a PFC
A PFC-k, vagyis a perfluorkarbonok egyszerű és praktikus módon teszik ellenállóvá a nedvességgel szemben a különböző ruhadarabokat, illetve csomagolóanyagokat, ugyanakkor hatásuk a környezetre és egészségünkre sokkolóan negatív, mivel gyakorlatilag sosem bomlanak le, mikrorészecskéik pedig képesek beépülni az élőlények szövetébe.
Darvas Béla: méregkék Duna
Adva van egy folyó, ami keresztülszeli Magyarországot. Nemzeti szimbólumunk a kék Duna (kékségére ki emlékszik már), amelyről kiderül, hogy vize hasonlóan mutagén a mikroorganizmusokra, mint a Gangeszé Indiában. A német és brazil kutatóktól ez év márciusában jelent meg a mutagenitási vizsgálatok eredménye.