Magyarország miniszterelnöke legutóbbi évértékelő beszédében meghirdette, hogy 100 új gyárat hoznak létre hazánkban. Ezt a tétet a gazdasági miniszter később emelte és a kormány már 150 új gyárat remél kialakítani. Nem vagyok gazdasági szakember, de úgy gondolom, hogy környezetvédelmi okok miatt a cél nem teljesíthető. Sem a környezetvédelmi monitoring rendszer, sem az azért felelős kormányzati…
biodiverzitás
Biológiai sokféleség napja álszent fideszes módon
„Május 22 a biológiai sokféleség nemzetközi napja, amely ráirányítja a figyelmet bolygónk élőlényeinek gazdag változatosságára, a természet pótolhatatlan kincseire, valamint közös felelősségünkre. Magyarország számára különösen lényeges a biodiverzitás védelme, hiszen ez nem csupán örökségünk, hanem mindennapjaink, gazdaságunk, egészségünk, jóllétünk és jövőnk alappillére is” – írta az Agrárminisztérium azon a héten, amikor az Orbán rezsim elfogadta…
Az erdőket kivágnotok félnetek kell – én ellenzem
2025 május 2-án a VálaszOnline felületén Lányi András “tollából” megjelent az “Ellopott ország” című esszé. Az esszé célja a társadalmi vita generálása és mivel jómagam a környezetvédelemmel foglalkozó 5. fejezet megírásában részt vettem, úgy gondoltam a fejezet egyes részeit megpróbálom részletesebben kifejteni. A táj visszaszerzése után, most az erdőkről írok.
Siker az élővilág védelmében: a magyar országgyűlés is törvénybe iktatta az óceánvédelmi egyezményt!
A magyar Parlament példamutató lépést tett az óceánok élővilágának védelmében. A Greenpeace Magyarország üdvözli az óceánvédelmi egyezmény hazai törvénybe iktatását, amelyről április 29-én hozott döntést az országgyűlés, május 8-án pedig a köztársasági elnök is aláírta azt. A zöldszervezet évek óta kampányoltés itthon 21 ezer aláírást gyűjtött az egyezmény ratifikációja érdekében, mivel ez biztosíthatja, hogy a…
Mi vagyunk az óceán
2025 június 9. és 13. között Franciaország ad otthont az ENSZ harmadik óceáni konferenciájának (UNOC3). Ez a találkozó döntő pillanat lesz: Nizzában mintegy száz állam- és kormányfő, valamint több tízezer résztvevő, a világ minden tájáról származó kutatók, tudósok, gazdasági szereplők, közösségi aktivisták és állampolgárok találkoznak egymással. Ebből az alkalomból Franciaországnak egyértelmű célja lesz: konkrét intézkedésekkel…
Riasztó eredmények: nagyobb az ember hatása a biodiverzitásra, mint eddig gondoltuk
A természet sokszínűsége drámai tempóban csökken, a Föld élővilága egyre gyorsabban változik, a fajok száma csökken, a fajközösségek átalakulnak – mindezt az emberi tevékenység hajtja. Egy nemzetközi kutatócsoport, amelyben a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet is részt vett, minden eddiginél átfogóbb vizsgálatot végzett a témában, és megdöbbentő eredményeket kaptak.
Sokszínű sorköztakarás szőlőben és gyümölcsösben – Friss kutatási eredményekkel indulhat a tavaszi vetés
A tavaszi vetések idején egyre több helyen alkalmazzák a hazai termelők azokat a speciális magkeverékeket, amelyek nyárra virágzó rétként óvják és táplálják a talajt a szőlő sorközeiben, a gyümölcsösökben, vagy akár a szántóterületek szegélyében. Borvidékeink általában hegyvidéken találhatóak, ahol kiemelkedő jelentőségű a talajtakarás szerepe az erózió elleni védekezésben.
Ne hagyjuk elúszni a bálna jövőjét!
Történelmi esélyre hívta fel a figyelmet március 20-án délelőtt a Kossuth téren a Greenpeace. Egy életnagyságú bálnát helyeztek a Parlament elé, üzenve a kormánynak, hogy tartsa be az óceánok védelmére két éve tett ígéretét, és ratifikálja a globális óceánvédelmi egyezményt. Ugyanis ha nem alkot törvényt róla elég ország parlamentje, nem lehet időben kijelölni a szükséges…
Egy nap figyelem, örök felelősség: március 22-én van a Föld órája és a víz világnapja
2025-ben rendhagyó egybeesésre figyelhetünk fel: március 22-én egyszerre ünnepeljük a Föld óráját és a víz világnapját. Ez a nap emlékeztet arra, hogy bolygónk éghajlata, vizei és természeti rendszerei szorosan összefonódnak, és az emberi tevékenység következtében mára rendkívül sérülékennyé váltak.
Természetvédelem a legfelsőbb fokon: élmények és küzdelmek egy csúcstalálkozón
Ősszel tartották Kolumbiában az ún. Riói Egyezmény két évente esedékes, 10-20 ezer szakemberrel zajló csúcskonferenciáját. Hogy hogyan is megy a tárgyalás a „biodiverzitás-csúcson”, mik a kihívások, hogyan születnek a természetvédelem globális határozatai? Ebbe enged bepillantást Dr. Molnár Zsolt, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont etnoökológusa, valamint a több mint 20 magyar résztvevő.