Hírek
Új zöld pénzügyi slágertermék terjedhet el az ENSZ decemberben elfogadott természetvédelmi egyezménye nyomán. A szén-dioxid-kvóták kistestvéreként emlegetett biodiverzitás-kreditek segíthetnek előteremteni a pénzt ahhoz, hogy ne jussunk a dinók sorsára. Mióta világ a világ, növény- és állatfajok jöttek és mentek. „Normális” kihalási ütemnek tudósok szerint az tekinthető, ha 100 évente 10 ezer fajból eltűnik kettő. Ez… Tovább »
Hírek
Az elmúlt év az egyik legintenzívebb volt az EU történetében, amikor a törvényhozók a kontinensre visszatérő háborúval, energia- és megélhetési válságokkal, valamint egy megdöbbentő brüsszeli korrupciós botránnyal küzdöttek.
Hírek
Már több mint 42 ezer állat- és növényfaj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) veszélyeztetett fajokról vezetett vörös listáján. A WWF idei jelentése pedig a fajok drámai visszaesését mutatja: 80 éven belül kihalhatnak a császárpingvinek, és további egymillió állat és növény tűnhet el a Föld színéről.
Hírek
A Nagy Tavak és Vizes élőhelyek Szövetsége fő célkitűzése: a természeti erőforrások közül különösen a vízkészlet – tavaink, a felszíni és felszín alatti vizek, a vizes élőhelyek -, a biológiai sokféleség védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az Alaptörvény P. cikkének szellemiségében.
Hírek
December 7–19 között tartották az ENSZ Globális Biológiai Sokszínűség Konferenciát Montréalban. Mennyire volt sikeres, vagy sikertelen a COP15? Mi zajlik a színfalak mögött, a folyosói beszélgetésekben? Mi köze a kissebségi jogoknak a biodiverzitáshoz? Miben vétkesek a politikusok, és miért beteg a hazai természetvédelem? A montreáli személyes élményeiről is mesél podcastunkban a konferencia egyik hazai szakértő… Tovább »
Hírek
December 7 – 19 között tartották Kanadában az ENSZ soros biodiverzitási konferenciáját. A 4 éve tartó tárgyalások csúcspontjaként a COP15-ön a világ országai elfogadták a kunming-montreali globális biodiverzitás-megőrzési keretstratégiát. Ez a világstratégia az emberiséget fenyegető ökológiai válság kezelésére jelöli ki a következő évtized cselekvési irányait.
Hírek
Ahogy a világ minden tájáról gyülekeznek a COP15-re, bátorításunkat küldjük és hálánkat fejezzük ki minden együttérző szervezetnek és szószólónak, akik fáradhatatlanul dolgoznak a világ biológiai sokféleségének megóvásán. Sürgetjük minden ország vezetőségét, hogy tartsák be kötelezettségvállalásaikat, és fogadjanak el egy szilárd, 2020 utáni globális biodiverzitási keretrendszert. Utódaink számítanak ránk.
Hírek
December 7 – 19 között tartják Kanadában az ENSZ soros biodiverzitási konferenciáját. A COP15-ről számol be folyamatosan Montrealból – Kun Zoltán élővilág és tájvédelmi szakértő, a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége elnöke. Személyes beszámolói időrendi sorrendben:
Hírek
A belga Beringen városa (2020) és a francia Nantes (2021) győzelme után idén a holland Alkmaar városának ítélték oda az Európa Zöld Városa díjat a “Zöldítés és Biológiai Sokféleség” elnevezésű programjával. A díjat Párizsban vehette át a boldog és büszke csapat a Victoires du Paysage keretében.
Hírek
A biológiai sokféleséget 5 dolog veszélyezteti: a földhasználat, a természeti erőforrásaink túlhasználata, a környezetszennyezés, az inváziós fajok és a klímaváltozás.