COP29 – Az elvesztegetett lehetőségek konferenciája

2024. november 26.

Hírek

A Magyar Természetvédők Szövetsége csalódott a bakui klímacsúcs eredményeit illetően. A szervezet szerint fejlett országok okolhatóak egyértelműen azért, hogy a globális klímafinanszírozási cél a szükségesnél jóval alacsonyabb lett a két hét intenzív tárgyalás után. Két hétnyi dráma után a COP29 klímacsúcs vasárnap hajnalban zárult: jóváhagyta az új klímafinanszírozási célkitűzést (NCQG), de hátrahagyott egy sor megszegett… Tovább »

COP29 Félidő: A Magyar Természetvédők Szövetségének szemszögéből

2024. november 19.

Hírek

A COP29 klímacsúcs félidejéhez érve a helyzet aggasztó: az éghajlat-finanszírozási tárgyalások szinte mozdulatlanok, miközben a fosszilis tüzelőanyag lobbi fokozott jelenléte beárnyékolja az eseményt. A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) helyszínen lévő munkatársa, Farkas Dorka az ott folyó tárgyalások alapján világít rá a kihívásokra.

Szakmai szervezetek üzenete az energia tanácsülésre: a valódi energiaátmenet és a gazdasági-társadalmi versenyképesség egymást erősítik

2024. július 16.

Hírek

A mai budapesti informális Uniós energia tanácsülés témáiban a miniszterek számos iránymutatást kaptak szakmai szervezetektől: az MTVSZ és a CAN Europe (Európai Éghajlatvédelmi Akcióhálózat) által a fővárosban szervezett európai szakpolitikai konferencia egyik fő üzenete, hogy a valódi energiaátmenet, azaz a fosszilis-függő gazdaság ütemes átalakítása energiatakarékossá, energiahatékonnyá és megújuló energia-alapúvá, gazdaságilag és társadalmilag is előnyös, élhetőbbé… Tovább »

A Párizsi Megállapodásnak megfelelő hazai éghajlatvédelem 8,8%-os GDP-megtakarítást hozna 2030-ig

2024. január 22.

Hírek

A 1,5 fokos globális átlaghőmérséklet-emelkedési küszöbön belül maradáshoz szükséges éghajlatvédelmi intézkedések mielőbbi bevezetése már 2030-ig EU-s és hazai szinten is jelentős bevételt jelentene, a költségeknél nagyobb járulékos haszonnal járna. Ezt mutatta ki a Klíma Akcióhálózat (CAN Europe) most megjelent, „A Párizsi Megállapodás gazdasági mérlege” című szakmai jelentése, amelyben a Magyar Természetvédők Szövetsége közreműködött.

Új szakmai jelentés Magyarország és 24 további EU tagállam energia-klímatervéről: jelentős újratervezés szükséges!

2023. október 25.

Hírek

A Klíma Akcióhálózat (CAN Europe) nemzetközi éghajlatvédelmi civilszervezet ma bemutatta 25 EU-s tagállam felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterve (NEKT, angolul NECP) tervezeteit értékelő szakmai jelentését. A magyar tervet értékelő  MTVSZ ebben felhívja a figyelmet, hogy a fosszilis-függőségünket leghatékonyabban csökkentő célokat, intézkedéseket erősíteni kell benne.

In memoriam Bauer Zsolt

2023. március 27.

Hírek

Nagyon szomorúak vagyunk: elhunyt Bauer Zsolt, a Regionális Környezetvédelmi Központ (REC) korábbi kommunikációs vezetője,  az Al Gore vezette globális klímaprojekt, a Climate Reality Project európai vezetője, a CAN Europe bizottsági tagja.

A klímacélok feláldozása energia-válsághelyzetben is életveszélyes 

2022. szeptember 10.

Hírek

Az energiafogyasztás csökkentésén, az energiahatékonyság növelésén és a fosszilis energiát helyettesítő megújuló energiaforrások fokozott kiaknázásán alapuló energiaátmenet az út a békés, megfizethető, tiszta és biztonságos energiaellátás felé – figyelmeztet 26 európai civil szervezet az uniós energiaügyi miniszterek találkozója előtt.

A tagállami fosszilis energia támogatások ma is hátráltatják a klímaválság megoldását

2019. szeptember 11.

Hírek

Magyarország az egyik olyan uniós tagállam, amelynek Nemzeti Energia- és Klímaterve (NEKT) tervezetében az szerepel, hogy nemzeti szinten „a fosszilis üzemanyag-fogyasztás nem részesül támogatásban”. Ezzel szemben az Európai Bizottság és szakmai civilszervezetek kimutatásai, kutatásai alapján a fosszilis energiák itthon évente(!) átlag 370-660 millió euró támogatást kapnak, ami közel négyszer annyi, mint amennyit a megújuló energiákra… Tovább »