A néphagyomány szerint a húsvéti tojást a nyuszi hozza, de ez még koránt sincs bizonyítva! Sőt! Vannak arra utaló jelek, hogy akár az ürgék is hozhatnak húsvéti ajándékot!
citizen science
Tavaszi természetles és a kék vércsék titkai
Miért nélkülözhetetlen a magyar természetvédelmi munkában pl. a szemléletformálásban, az élőhelyvédelemben, a kerecsensólyom, kékvércse, rákosi vipera, vagy a túzok fajvédelmi programokban a kormány által sokat szidott Európai Unió Life pályázati rendszere?
Indul az idei Tavaszi természetles, a velünk élő madarak, kétéltűek, hüllők, lepkék és emlősök lakossági megfigyelési akciója
Az MME Tavaszi természetles programja minden évben április 1 – június 30. között kínál újabb lehetőséget arra, hogy a lakosság is bekapcsolódhasson a környezetünkben található élőlények – ebben az esetben a madarak mellett a kétéltűek, hüllők, lepkék és emlősök – megfigyelésébe, a védelmüket is segítő „közösségi tudomány” (citizen science) jellegű adatgyűjtésbe.
Fontosabbak a kerti tavak a város biodiverzitásában, mint gondolnánk
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) kutatói által nemrégiben indított közösségi kutatás, az úgynevezett citizen science program a MyPond – Az én kistavam, a kerti tavakban rejlő lehetőségekre világít rá a városi biodiverzitás megőrzésében betöltött kulcsszerepük szempontjából.
Magyarország ornitológiai nagyhatalom volt már Trianon előtt is
A világ legelső országai közé tartoztunk, ahol megkezdődött a tudományos és természetvédelmi célú adatgyűjtést segítő madárgyűrűzés. 1902-től ünnepeljük a madarak és fák napját, s már 1906-ban törvény született arról, hogy a gyerekeknek oktatni kell a hasznos madarak védelmét. Ezek a gyökerek.
Számít, ha velünk számolsz – újra várja az adatokat az MME Tavaszi természetles lakossági akciója
A tavalyi bevezetés sikere után a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén 2. alkalommal hirdeti meg a Tavaszi természetles adatgyűjtő akciót, amely nemcsak a környezetünkben élő madarak, de a kétéltűek, hüllők, lepkék és emlősök megfigyelésének rögzítésére is alkalmas.
A vadmacska lett 2024 Év emlőse
A házi cirmos közeli rokonát, a vadmacskát választották 2024-ben az Év emlősének a Vadonleső Program szakemberei. A programot az Agrárminisztérium és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. működteti a Magyar Természettudományi Múzeum és a Fővárosi Állat- és Növénykert közreműködésével.
Milyen pókok élnek a hazai kertekben?
Lezárult a pókfajokat és a biológiai sokféleséget vizsgáló citizen science kutatás első éve. Mit mutat a „Pók-Háló” felmérés a kutatóknak és a kertek szerelmeseinek?
Rekord mennyiséggel zárult a IV. Bodrogi PET Kupa
A Maros, a Tisza-tó és a Közép-Tisza után az idei szezon utolsó hulladékgyűjtő PET Kupa versenye is véget ért a Bodrogon. Ezúttal 10 csapat szállt vízre, hogy Olaszliszka és a Bodrog torkolata között megtisztítsa a folyót és árterét a felgyülemlett hulladéktól. A IV. Bodrogi PET Kupa mérlege közel 2500 zsák hulladék, ami kb. 11 tonnának… Read more »
Lezárult a Tavaszi természetles lakossági adatgyűjtő program
Az idei évre lezárult a tavaly útjára indított TermészetLesen adatgyűjtő program Tavaszi természetles akciója, amelybe április elejétől június végéig nem csak a környezetünkben élő madarak, de a kétéltűek, hüllők, lepkék és emlősök megfigyeléseit is feltölthette a lakosság.