Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan! Így hangzik az idei Fashion Revolution Week mottója. Április 22-27. között a Fashion Revolution szervezet számos, a tudatosabb és etikusabb divatot népszerűsítő programmal várja a téma iránt érdeklődőket. A világszerte működő önkéntes mozgalom célja, hogy felhívja a figyelmet a divatipar árnyoldalaira, és hangsúlyozza az átláthatóságot, a fenntarthatóságot, továbbá helyi kezdeményezéseken keresztül…
divat
Mondjuk ki végre: nem a takarékosság, hanem a pazarlás baromi ciki!
A rezsicsökkentés részbeni kivezetésével az energiaválság Magyarországon is húsbavágó kérdéssé vált. Mégis, az erről való értelmes párbeszédet hazánkban beárnyékolják a takarékossági praktikákat cikinek, nevetségesnek beállító hangok. Miközben már nem az a kérdés, hogy át kell-e gondolnunk energiafogyasztási szokásainkat, hanem hogy ezt magunktól, időben tesszük-e meg, vagy a külső körülmények kényszerítik ki drasztikusabb formában.
A billió dolláros kérdés: Hogyan lehet környezetbaráttá tenni a divatipart?
Az egyértelmű, hogy a divatipar szennyező, de hogyan lehet megfinanszírozni a zöldítését? A World Resources Institute és az Apparel Impact Institute új jelentése hét megoldást ajánl az egyik legszennyezőbb iparág zöldítésre. Nyitókép: varroda a kambodzsai Phnom Penhben. fotó: Heng Sinith / The Associated Press
Így gyilkolod a bolygót kényszeres ruhavásárlásoddal
1315 milliárd forintnyi eladatlan ruha ment az égetőbe. A növekvő fogyasztás és a rövidülő élettartam miatt jóval több hulladék keletkezik. Ugyan a ruhák 15 %-át újrahasznosítási céllal gyűjtik össze, de csak 1 %-ból lesz ismét ruha. Az indiai helyi hiedelem szerint nyugaton azért dobják ki pár használat után a ruhákat, mert olyan drága a víz,…
Miért égetik el tonnaszámra a megmaradt ruhákat a boltláncok?
A német sajtó a napokban céges belső anyagokra hivatkozva azt írta, hogy a svéd gyökerű Hennes & Mauritz (H&M) raktáraiban fél év alatt 3,1 milliárd euróról 3,5 milliárdra nőtt azoknak a ruháknak az értéke, amelyek eladhatatlanul fekszenek a raktárak polcain.
Örök darabok – szemben a fast fashion tempójával
Ha elsétálunk egy kirakat előtt, és azt látjuk, frissen át van rendezve és hipp-hopp új darabok jelentek meg, úgy érezhetjük, pár hónapja vett ruháinkban máris le vagyunk maradva a trendhez képest. A plakátokon pedig ugyancsak egy “még újabb” stílus jelenik meg a mi ruházatunkhoz képest, a magazinok is ajánlgatják, és a divatkövető sztárok is ebben…
Divat lesz a fenntartható ruha?
A Cambridge Egyetem kutatócsoportja egy olyan új textilt szeretne létrehozni – magas hő és mérgező vegyszerek nélkül -, mely a természet erejét hasznosítaná az újrahasznosított rostoknál. A szál a pókselymet utánozza, mely 98%-ban víz. Az anyag fennmaradó 2%-a szilícium-dioxid és cellulóz.
Globális Fenntarthatósági Divathét június 7-10
Globális Fenntarthatósági Divathét Budapesten, 2017. június 7-10. között Komplex esemény: nemzetközi konferencia ~ B2B találkozók ~ workshopok ~ vállalat- és termékbemutatók ~ divatbemutatók
A gyors divat környezeti krízist okoz
A világszerte 4000 üzlettel rendelkező H&M 2015-ben 25 milliárd dolllárnyi bevételt ért el. A ruhaipari óriás legutóbbi kampányában igyekszik rávenni vásárlóit ruháik újrahasznosítására: inkább dobják be a H&M üzletekben elhelyezett tárolókba, azért, hogy azokból új textilszálakat gyártsanak, a vásárló pedig az üzletekben beváltható kuponokat kap.
A divat környezetszennyező árnyoldalai
A világ rovarirtószer felhasználásának negyede a gyapot termesztéséhez köthető, az ipari vízszennyezés egyötöde a ruhaanyagok kezeléséhez és színezéséhez kapcsolódik, míg szinte minden évre jut egy, a több mint ezer ember életét követelő, dhakai Rana Plaza katasztrófájához hasonló szerencsétlenség. Évente 150 milliárd ruhadarab készül, miközben csak az USA-ban 13 millió tonna ruhát dobnak ki évente!