Az eddigi legpusztítóbb madárinfluenza-járvány pusztít Európában

2022. december 22.

Hírek

A jelenlegi a valaha megfigyelt legnagyobb madárinfluenza-járvány Európában. 2021 októberétől 2022 szeptemberéig 37 európai országban 2520 kitörést jelentettek baromfi, és 227 fogságban tartott madár esetén. Eddig 50 millió madarat irtottak ki, ami magasabb is lehet, mert a gócpontokban sok állatot megelőzési céllal öltek le.

Glifozát saga: egérutat kap az EU-ban veszélyes gyomirtó

2022. november 17.

Hírek

Bár a tagállamok többsége támogatná a glifozát használatának egy évvel történő meghosszabbítását, a legutóbbi szavazáson nem voltak elegen a kiterjesztéshez. Ennek ellenére az Európai Bizottság arra készül, hogy a saját hatáskörében engedélyezi azt.

Halogatja az EU a valószínűleg rákkeltő glifozát betiltását

2022. május 12.

Hírek

Egy évvel később adja csak ki a glifozát használatáról szóló tudományos állásfoglalását az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) – közölte a szervezet. Ez lényegében azt jelenti, hogy több mint egy évet csúszhat a valószínűsíthetően rákkeltő kategóriába sorolt gyomirtó betiltása az Európai Unióban.

A “vegyszerkoktél bajnokok”: eper, szőlő, bogyós gyümölcsök

2021. szeptember 3.

Hírek

2021-ben is publikálták az éves jelentését arról, mely élelmiszerekben mennyi veszélyes vegyszer található, mennyi növényvédőszer maradvány van az uniós országok boltjaiban kapható élelmiszerekben. Nem vizsgálták a hormonkárosító anyagokat, emellett a termények több mint negyede tartalmazott többféle szermaradékot, és ezek együttes, ún. koktél-hatása hatványozottan rosszabb lehet.

Narancs- és citromhéj váratlan “ajándékkal” – Héjkezelők

2021. április 17.

Hírek

Egy ismerősöm fordult hozzám kérdéssel, hogy mi a véleményem a citrusfélék héjkezeléséről (thiabendazol, imazalil, 2-fenilfenol). Nos én sem voltam eddig tisztában azzal, hogy mennyire lesújtó. Minél később kap a fogyasztás előtt egy élelmiszer valamilyen kémiai kezelést annál valószínűbb annak toxikológiai következménye.

Halálos veszélyben a dél-európai olajfaligetek

2019. május 18.

Hírek

Az EFSA közlése szerint a Xylella fastidiosa növényi kórokozó baktérium terjedését ugyan komputermodellek segítségével előre lehet jelezni bizonyos pontossággal, viszont gyógymód ellene nincs. Minthogy egyre több dél-európai országban jelenik meg a kórokozó, ahol főként az olajfaültetvényeket támadja, a szakértők nagyon komoly fenyegetésként értékelik a fertőzést a teljes olivaolaj-iparra nézvést.

Kóla vagy darálthús?

2019. január 31.

Hírek

Átfogó kutatást végzett a NÉBIH általános iskolások körében az élelmiszer-biztonságról. A gyerekek tudatosságán még van mit csiszolni, ami azért nagyon fontos, mert ez a korosztály a legfogékonyabb a helyes szokások elsajátítására. A megfelelő szemléletformáláshoz a szakértők a pedagógusok bevonását is javasolják.

Plágiummal verték át a méreggyártók az uniós döntéshozókat

2019. január 19.

Hírek

Nagyrészt a vegyipari cégek dokumentumait plagizálta az a szakvélemény, amelynek nyomán 2015 novemberében az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság kizárta, hogy a glifozát gyomirtó rákkeltő lenne- állapították meg európai képviselők felkérésére plágiumszakértők. Azaz az elmúlt évek egyik legvitatottabb uniós döntése, az ENSZ illetékes intézete által valószínű rákkeltőnek minősített vegyszer uniós engedélyének meghosszabbítása, nem objektív, független értékelésen, hanem… Tovább »

A biszfenol-A helyettesítő anyagai is neccesek

2018. szeptember 16.

Hírek

Genetikai rendellenességeket okoznak egereknél az egészségre káros biszfenol-A (BPA) nevű vegyület helyettesítésére használt műanyagadalékok – állapították meg amerikai kutatók.