Növénytermesztés nélkül nem lenne élelmiszer, takarmány; a növények nélkülözhetetlenek az egészségünkhöz. Ha elpusztulnak, az kihat a gazdálkodók, termelők megélhetésére, az élelmiszerek minőségére és árára is. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), az Európai Bizottság (EC) és európai partnereik ezért indították el a PlantHealth4Life kampány 3. évét, amelyhez Magyarország is csatlakozott.
efsa
Brüsszelben elbukott a rákkeltőnek gondolt glifozát engedélyének meghosszabbítása
Az EU tagállamai körében nem sikerült megszerezni a minősített többséget a lehetséges rákkeltőnek tartott glifozát engedélyének újbóli jóváhagyásához a mai szavazáson – írta meg a Pesticide Action Network Europe friss közleményében. Magyarország a gyomirtó engedélyének meghosszabbítása mellett szavazott.
Az Európai Bizottság újabb 10 évig mérgezné polgárait a rákkeltő kockázatú glifozáttal
Az Európai Bizottság szerdán közzétett javaslata további tíz évre meghosszabbítaná a rákkeltő kockázatú glifozát gyomirtó engedélyét. A Bizottság javaslata szöges ellentétben áll az európaiak akaratával, és egy a héten az Európai Parlamentben tartott meghallgatáson vezető tudósok rávilágítottak, hogy a javaslatot megalapozó hatósági vélemények súlyos hibáikat és hiányosságokat tartalmaznak. Ezért a Magyar Természetvédők Szövetsége és a…
Óvatosan kell kezelni a növényvédőszerek határértékeit
A gyümölcsökből és zöldségekből vett minták több mint negyede többféle, akár 12 különböző vegyszert tartalmazott. Ezek együttes hatását pedig nem veszik számításba a jogalkotásnál.
Aggasztó az európai zöldségek-gyümölcsök vegyszerszennyezettsége. Simán lehet 12 féle vegyszer is a határérték közelében.
Az EU-n kívülről származó minták jellemzően sokkal szennyezettebbek. MRL túllépés 5X gyakrabban tapasztalható, mint az EU-s termékeknél. Minden 20. termék esetén volt határérték túllépés feldolgozott élelmiszerekben. A termények 26,4%-a többféle szermaradékot tartalmaz. A bio élelmiszerekben még mindig csak elhanyagolható a kimutatott tiltott vegyszertartalom.
Felháborító: az EFSA ismét „zöld utat” adott a glifozátnak számtalan azonosított kockázat ellenére
A Magyar Természetvédők Szövetsége és a Pesticide Action Network Europe felháborítónak tartja, hogy az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) mai közleményében úgy nyilatkozott, hogy támogatható az Európában legszélesebb körben használt és vitatott gyomirtószer, a glifozát használatának meghosszabbítása.
Az eddigi legpusztítóbb madárinfluenza-járvány pusztít Európában
A jelenlegi a valaha megfigyelt legnagyobb madárinfluenza-járvány Európában. 2021 októberétől 2022 szeptemberéig 37 európai országban 2520 kitörést jelentettek baromfi, és 227 fogságban tartott madár esetén. Eddig 50 millió madarat irtottak ki, ami magasabb is lehet, mert a gócpontokban sok állatot megelőzési céllal öltek le.
Glifozát saga: egérutat kap az EU-ban veszélyes gyomirtó
Bár a tagállamok többsége támogatná a glifozát használatának egy évvel történő meghosszabbítását, a legutóbbi szavazáson nem voltak elegen a kiterjesztéshez. Ennek ellenére az Európai Bizottság arra készül, hogy a saját hatáskörében engedélyezi azt.
Halogatja az EU a valószínűleg rákkeltő glifozát betiltását
Egy évvel később adja csak ki a glifozát használatáról szóló tudományos állásfoglalását az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) – közölte a szervezet. Ez lényegében azt jelenti, hogy több mint egy évet csúszhat a valószínűsíthetően rákkeltő kategóriába sorolt gyomirtó betiltása az Európai Unióban.
A „vegyszerkoktél bajnokok”: eper, szőlő, bogyós gyümölcsök
2021-ben is publikálták az éves jelentését arról, mely élelmiszerekben mennyi veszélyes vegyszer található, mennyi növényvédőszer maradvány van az uniós országok boltjaiban kapható élelmiszerekben. Nem vizsgálták a hormonkárosító anyagokat, emellett a termények több mint negyede tartalmazott többféle szermaradékot, és ezek együttes, ún. koktél-hatása hatványozottan rosszabb lehet.