A március 11-én, az M1-es autópályán történt tömegbaleset egyik okozója a talajerózió mellett az extrém szeles időjárás volt, megvilágítva, hogy a klímaváltozás miatt felerősödő és összekapcsolódó szélsőséges események életveszélyes kockázatokat is jelentenek számunkra. Bordi Sára, Szabó Péter és Pongrácz Rita éghajlatkutató meteorológusok elemzése.
éghajlat
Európa legmelegebb éve 2019 volt
A tavalyi volt a legmelegebb év Európában a rendszeres mérések kezdete óta – közölte tegnap, a Föld napján az Európai Unió Copernicus Klímaváltozási Szolgálata (C3S). Világméretekben a tavalyi év második a dobogón.
1901 óta ez volt a harmadik legmelegebb tél
Az OMSZ előzetes elemzése szerint 1901 óta a 2019/2020-as tél volt a harmadik legmelegebb Magyarországon. Ezen a télen 2,68 Celsius fok volt a középhőmérséklet, ami mindössze 0,004 fokkal marad el a második legenyhébb telünktől, ami az 1997/1998-as tél volt. Az legmelegebb tél a 2006/2007-es tél volt, amikor 3,7 fokot mértek.
Idén se sielünk a Normafán – enyhe, átlagos télre számíthatunk
Az esotanc.hu meteorológiai portál már 10. alkalommal készítette el hosszútávú időjárás előrejelzését, ezúttal a 2016/2017-es téli időszakra. A prognózis a nagy nemzetközi meteorológiai intézetek és kutatóintézetek szezonális előrejelzésein alapul – eszerint átlagos, vagy annál kissé enyhébb télre van kilátás, és a csapadék terén sem várható extrém helyzet.
Rekord meleg volt ma Budapesten
Megdőlt a napi melegrekord a fővárosban ma délután: 26,4 fokig emelkedett a hőmérséklet – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Enyhébb, de csapadékos telünk lehet.
Hét nemzetközi intézet előrejelzése szerint Magyarországon a szokásosnál némileg enyhébb, de csapadékosabb tél állhat előttünk. A mostani hideg periódus sem lesz tartós.
Meleg tavasz és nyár áll előttünk
Nemzetközi intézetek modellfutásai alapján, az idei tavasz és nyár az átlagosnál melegebb lehet, átlagos, vagy annál kevesebb csapadék mellett. Aszályos év állhat előttünk.