Hírek
A gazdagabb országok az ENSZ azerbajdzsáni klímacsúcsán, a COP29-en 300 milliárd dollárt ígértek a fejlődő világnak, hogy segítsenek nekik felkészülni az éghajlatváltozásra és megakadályozni annak hatásait. Egyben elismerték, hogy a szegényebb nemzetek aránytalanul nagy terhet viselnek az éghajlatváltozás miatt, miközben történelmileg a legkevésbé járultak hozzá a klímaválsághoz. Továbbá vállalták, hogy megháromszorozzák az éghajlatváltozásra való felkészülést… Tovább »
Hírek
Az éghajlatváltozás világszerte egyre több országot érint. A nemzetközi közösség tagjaként Tajvan is komoly kihívásokkal néz szembe ezen a területen. Az elmúlt években az elmúlt évszázad legsúlyosabb aszályának, intenzív esőzésnek és pusztító tájfunoknak lehettünk tanúi.
Hírek
Mit jelent a COP, miért van belőle több, és miért fontosak ezek a klíma és a természetvédelem szempontjából? Kezdjük az elején! Mi az a COP?
Hírek
A kultúrnövények termesztési határára vonatkozóan egyértelműek a fejlett középkorból származó leletek: az Alpokban az erdőhatár 2000 méter fölé húzódott, ez olyan érték, amely nem éri el ugyan a bronzkori optimumot, de jóval a 20. századi érték felett van. Az erdőhatár a teljes ökológiai rendszer eltolódásának a mutatója:
Hírek
Az éghajlatváltozás nem csupán a hőmérséklet emelkedését okozza, a hőmérséklet és a csapadék éven belüli eloszlásában is komoly átalakulást hozhat a jövőben. Ezek változása – sok egyéb mellett – várhatóan a fajok és más ökológiai jelenségek elterjedésére is hatással lesz.
Hírek
„Így HAZUDNAK a KLÍMAVÁLTOZÁSRÓL” címmel tett fel videót Tóth Máté energiajogász 2024. július 15-én a Megafon YouTube-csatornáján, a Patriótán, amit azóta 100 ezren látták. Tóth a videóban elismeri a klímaváltozást. Kijelenti például, hogy „nagyon fontos tény a jelenlegi melegedés, nagyon fontos tény az emberi közrehatás is, ami jelentősen megnőtt”. Ugyanakkor alig találni olyan mondatot a videóban,… Tovább »
blog
A 2024-es év ízelítőt adott abból, hogy az emberi tevékenységnek köszönhetően felgyorsuló klímaváltozás milyen következményekkel járhat a Kárpát-medencében. A rendkívüli hőséget és aszályt követő hatalmas áradás ékes bizonyítéka annak, amit a tudományos élet képviselői évtizedek óta hangsúlyoznak: hazánk különösen kitett klímaváltozás hatásainak, az Alföldet például az elsivatagosodás veszélyezteti. Ezért is volt fontos a Nagy Tavak… Tovább »
Hírek
„Az most egy csoda, hogy minket »csak« a levonuló árhullám érint, ezt még ki lehet védeni a megszokott módon, a töltések közt, a mederben. De mi lett volna, ha Boris legdurvább csapadékzónája minket kap el? Benne lehet ugyanis a pakliban, hogy a jövőben hozzánk érkezik meg az a 400-500 mm egyszerre… ” – írja Dedák… Tovább »
Hírek
A század végére a második legmelegebb (2021-es) július 23,7 fokos középhőmérsékleténél kissé magasabb lesz a 2071-2100 közötti 30 évnek a júliusi középhőmérséklete.
Hírek
Évtizedek óta nem tapasztalt hőhullám tombol az USA északkeleti, középnyugati és déli részén, az amerikai meteorológiai szolgálat szerint a héten hőmérsékleti rekordok sora dőlhet meg. Hétfőn Chicagóban 36,1 Celsius fokot mértek, felülmúlva az 1957-ben feljegyzett eddigi legnagyobb értéket.