blog
Március 21-én az Erdők Nemzetközi Napján több hír is foglalkozott azzal, hogy Európa és így hazánk erdei komoly veszélyben vannak. Bár a média gyakran beszámol az erdőirtásról – különösen a trópusi esőerdők teljes kiirtásáról -, egy másik sokkal kevésbé látványos fenyegetés ugyanolyan pusztító erejű: az erdők degradációja, természetességük csökkenése.
Hírek
Nem könnyű meghatározni az erdő fogalmát, hiszen az mást jelent egy norvég tundrán, mint a görög tengerparton, és megint mást a Kárpátok hegyvonulatain. Gyakorlati szempontból az erdő az, amit erdőként művelnek. A mai jogi szabályozás értelmében akkor beszélhetünk erdőről, ha a fás állomány eléri a legalább 30 %-os záródást, és a legalább két méteres magasságot.
Hírek
Magyar kutatók számításai is igazolják, hogy a 100 évesnél idősebb fák a korábban gondoltnál sokkal jobban segítenek a felmelegedés elleni küzdelemben.
Hírek
Mi vajon az oka illetve a célja ezeknek a tarvágásoknak, mi erről a vagyonkezelő véleménye? Szendőfi Balázs természetfilmes a Börzsönyben járt.
Kiadványok
Erdő. Mindössze négy betű. Ennek a négy betűnek olyan hatalma van boldogulásunkra és boldogságunkra, melyet nem könnyű szavakkal leírni. Aki viszont megízleli ezt az örömforrást és életérzést, az tovább akarja adni. Neked. Nekünk. Mindenkinek. Az utókornak. Tudnivalók kíváncsi erdőbarátoknak és tettre kész klímaaktivistáknak
blog
Rügyfakadáson túl, a vegetációs idő kezdetén, amikor kilombosodnak az erdők, alábbhagy a fakitermelő tevékenység (legalább is így volt ez a tűzifarendelet előtt…) és felpezsdül a természetjárás. Kirándulók sokasága tódul ki a városokból az erdőkbe, tobzódva a zöld szín szemet gyönyörködtető orgiájában – töltekeznek a látványtól, fürdenek a fényben, belélegzik a friss levelek, virágok illatát.
Hírek
Óriási problémának látom, hogy a társadalom ingerküszöbértékét csak a tarvágások (és farakások) érik el – a jóval nagyobb bajt a besűrített erdőszerkezetből fakadó rossz egészségi állapotot, az erdők lerontását viszont nem érzékelik, holott jól látható jelei vannak. Sajnos az erdészettudomány is elhallgatja a jelenséget, elfedi a bajt. Erre figyelmeztet Baráz Csaba véleménycikkében.
Hírek
A Másfélfokon cikkében a Chloris Geospatial projekt 2003-2019-as időszakra vonatkozó adatai alapján vizsgálták a szárazföldi fás szárú növényzet (erdők, bozótosok) mennyiségének és szénelnyelő kapacitásának változását, többek között Magyarországra nézve is. Főbb megállapítások és rövid kivonat:
Hírek
Az Erdők Hetéhez kapcsolódva egy pár perces animációs kisfilm segítségével mutatjuk be, hogy mit érdemes tennünk az erdeinkért (nem csak láncfűrésszel), ha a jövőben is látni szeretnénk azokat. Hazánkban az idős, védett erdők sem mentesülnek a fakitermelés alól, miközben az élőhelyekre nehezedő nyomás egyre fokozódik, az őszi napsütés pedig évről évre égetőbb.
Kiadványok
Az Országos Erdészeti Egyesület 153. Vándorgyűlése alkalmából „Erdő és víz – Erdészeti vízgazdálkodás” címmel jelent meg a 2022-ben útjára indított OEE Szaktudás Füzetek kiadványsorozat harmadik része, mely az Erdészeti Lapok júniusi lapszámának tematikus melléklete.