Barion Pixel

Ökológiai katasztrófa Erdélyben – steril csatornává silányítja a Maros mellékfolyóit a parajdi sóbánya vize

Újabb, pusztító fejezete nyílt a parajdi sóbánya katasztrófájának a napokban: egy felelőtlennek bizonyult döntés nyomán sós víz folyt a Korond-patakon át a Kis-Küküllőbe. A felsőbb szakaszokon óceánokhoz mérhetően vált sóssá a valaha kristálytiszta patak vize, amibe így minden édesvízi élőlény belepusztul. A sós lé a Maroson keresztül Magyarországot is eléri.  De vajon mennyire hígul fel…

Az Orbán rezsim elkötelezte magát védett erdeink letarolása mellett – a döntést abszurd módon a klímavédelemmel indokolják

Semmibe vette a kormány az államfő vétóját, és némi jogi trükközést követően változtatás nélkül terjesztették a Parlament Törvényalkotási Bizottsága elé az erdőpusztító törvényjavaslatot. Tették ezt annak tudatában, hogy az erdőtörvény módosítása Alaptörvény-ellenes, a jogszabály-módosításhoz fűzött indokolásnak pedig semmi köze nincs a törvényjavaslathoz. Bár a zárószavazás még hátra van, egyértelmű a politikai üzenet: a kormány legértékesebb…

Melyek az erdőirtás szempontjából kockázatos országok?

Az Európai Bizottság május 23-án közzétette az EUDR (erdőírtás mentes termékekről szóló rendelet) végrehajtását támogató országértékelésielőírásait, valamint az érintett országok listáját. A rendelet szerint az országokat az erdőirtás kockázatának mértéke alapján három kategóriába sorolják, így vannak alacsony, átlagos és magas kockázatú országok. Magyarország alacsony kockázati besorolást kapott.

Zöld hét 2025/1 ÚJRAINDULTUNK!

Közel fél év kihagyás után újraindul a Greenfo zöld hét hírháttér podcast sorozata. Most is kéthetente újságíró kollégákkal megbeszéljük az általunk fontosnak ítélt, esetleg a hírfolyamban a politikai és bulvárhírek árnyékába került, ám mindennapjaink szempontjából nagyon fontos hírek hátterét, összefüggéseit. Íme a mai témák:

Tarra vágott a Nyírerdő Zrt. 3 hektárt a Fényi-erdőben

Az ország természetvédelmi szempontból egyik legértékesebb erdejében, a Bátorliget közelében lévő Fényi-erdőben a Nyírerdő Zrt. 3 hektárt tarra vágott. Az Alföld egyik legöregebb, erdőrezervátumnak jelölt tölgyeséről van szó, és a romboló beavatkozásról valószínűleg a nemzetipark-igazgatóság sem tudott. A WWF Magyarország Erdő programjának vezetője kiment a terepre, hogy meggyőződjön róla, mi lehet igaz mindebből.

Kalotaszeg Erdély fátlanul

Erdély neve is mutatja, hogy erdőkben bővelkedik. A képre nézve lassan el lehet gondolkodni az átnevezésen. Itt egészen a látóhatárig kiirtottuk már az erdőket az elmúlt évszázadokban (azaz ökológiai értelemben nagyon rövid idő, mondjuk egy öregecske bükkfa élete alatt).

Tovább csökken a biodiverzitás, és a hatásai ellen védtelenek vagyunk

Miközben a klímaváltozás témája uralja a környezettel kapcsolatos vitákat, a biológiai sokféleség csökkenése ugyanolyan sürgető válságot jelent, amely aláássa az emberi jólét és a gazdasági rendszerek alapjait. Ez a „láthatatlan költség” sokszor csak akkor válik nyilvánvalóvá, amikor a biológiai sokszínűség csökkenése kritikus fordulóponthoz érkezik és az élőhelyekhez kapcsolódó létfontosságú ökoszisztéma-szolgáltatások, mint például a levegő- és…

Erdőszeretők figyeljünk oda!

Ezúton hívunk Benneteket a Bp. XVIII.kerület Péterhalmi-erdő 2.bejárására FEBRUÁR 14-én pénteken, 15 órára amit a Pilis Parkerdő Zrt. Városi Erdő Programja keretében   zajló fakivágások okán a közösség nyomására egy lelkes civil csoport által kezdeményezett és immár több, mint 1300 aláírást tartalmazó petíció – az aláírók száma napról-napra nő – indukált és ami azért jön létre…

Negyed városligetnyi fát irtottak ki a megalomán atlétikai stadion miatt

Az Atlétikai Stadion megépítése mérhetetlen természetkárosítással járt. Mint kiemelt kormányzati beruházás, a kerületi önkormányzatnak természetesen semmilyen beleszólása nem volt – a fakivágási engedélyeket a Pest megyei kormányhivatal adta ki: 2019-ben 800 (!!), 2020-ban 153, 2021-ben 2, 2023-ban 22 és 2023-ban 6 fa halálos ítéletét mondta ki a (nevében is a kormányt szolgáló) kormányhivatal.

Megszavazta az erdőirtás folytatását az Európai Parlament

Az Európai Unió kudarcot vallott, újabb visszalépés történt az élővilág védelmében. Az Erdőirtásmentes Termékek Rendelet (EUDR) biztosíthatta volna, hogy az Európába importált (például szarvasmarha, szója, pálmaolaj és hasonlók) és innen exportált termékekhez ne kötődjön erdőirtás. Az Európai Bizottság egy éves halasztást javasolt, de azt ígérte, hogy a rendelet lényegileg nem változik majd.

Adatvédelmi áttekintés

Az üzemeltető adatvédelmi irányelveivel kapcsolatosan ezen az oldalon további tájékoztatást kaphat.