Rendetlenül rendezett őserdő

2022. január 1.

Hírek

Aszalós Réka, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos munkatársának előadása a természetes erdők, őserdők összetételéről, szerkezetéről és dinamikájáról.

Átszabja az erdőket a klímaváltozás

2020. szeptember 22.

Hírek

A globális éghajlat átalakulásának egyik kézzelfogható jele az immár az EU-t és Magyarországot is sújtó fapusztulás. Néhány jellegzetes fajtól alighanem el kell búcsúznunk.

Magyarországon ide nem kellenének fák

2020. május 4.

Hírek

Átfogó kutatás bizonyítja, hogy a sztyeppébe hajló környezeti feltételekkel rendelkező Duna–Tisza közén biztosan nem jó ötlet újabb erdőket telepíteni. Míg máshol a fák javítják a talaj vízellátottságát, itt ellenkező hatást érnek el, az elsivatagosodás veszélyét növelik.

A fák nem hagyják egymást meghalni, ha azzal az erdő veszélybe kerülne

2019. július 26.

Hírek

Olyan felfedezést tett két új-zélandi környezetkutató, ami alapjaiban változtathatja meg, mit tudunk a fákról és az erdei ökoszisztémáról, és elősegítheti azokat a törekvéseket, amelyek szerint az erdőkre nem különálló fák összességeként kell tekinteni, hanem egy nagy szuperorganizmusként.

Sokszínű erdők nélkül nincsenek stabil rovarközösségek sem

2019. március 17.

Hírek

Régóta tudjuk – a földi élet bonyolult szövedékében bármit bolygassunk is meg, növény- és állatfajok tucatjaira hozhatunk szenvedést. A természet burjánzó változatossága nem értelmetlen tobzódás, valamennyi szereplő túlélését szolgálja – a szegényes élőhely sérülékeny élőhely.

A 2014-es jégtörés és az azt követő kitermelés hatásai a Börzsöny erdeiben

Szakdolgozatok

Az elmúlt 40-50 év során Európa erdeit egyre nagyobb intenzitású természetes bolygatások érték, sokszor jelentős gazdasági károkat okozva. 2014. december első napjaiban az elmúlt 50 év legnagyobb intenzitású és kiterjedésű jégtörése történt a Börzsönyben. Korábbi börzsönyi vizsgálatok tapasztalataira építve MSc diplomamunkám keretében terepi felméréseket végeztem (összesen majdnem 1000 db, egyenként 500 m²-es mintavételi ponton). A… Tovább »

Természetes bolygatások és az erdőállapot összefüggéseinek vizsgálata

Szakdolgozatok

Az elmúlt 40-50 év során egyre gyakoribb és nagyobb intenzitású természetes bolygatások jelentek meg. E jelenségek fontossága ekkor vált nyilvánvalóvá az ökológusok számára. Azóta számos tanulmány készült ebben a témában, de még így is kevés ismeret áll a rendelkezésünkre, hogy megértsük a folyamatokat a legapróbb részletekig és ezek után alkalmazzuk őket a gyakorlatban. Adott területek… Tovább »