Sulyok Tamás köztársasági elnök nem írta alá a védett erdeink tarvágásának lehetőségét megkönnyítő törvénymódosítást, és azt számos kifogással visszaküldte a Parlamentnek, melyet így újra kell tárgyalni.
erdőtörvény
Állj ki Te is a magyar erdőkért!
Képzeld el, hogy elmentek a családdal kirándulni a vadregényes Börzsönybe vagy a főváros “tüdejébe”, a Budai-hegységbe, de az árnyas fák helyén csak kopár hegyoldalakat, erdők helyett üres, letarolt területeket találtok. Esetleg olyan erdőfoltok tűnnek el, ahol gyerekként még te is túráztál vagy kempingeztél. Horrorfilmbe illő jelenetek, de akár hasonló is történhet, ha az Országgyűlés elfogadja…
Vegyes salátába csomagolt tarvágás ellen tiltakoznak a természetvédők
Április 22-én, a Föld napján nyújtotta be az igazságügyi miniszter azt a példátlanul összetett törvényjavaslatot, ami környezet- és természetvédelmi szempontból kulcsfontosságú jogszabályok módosítását is tartalmazza, ezzel pedig tovább gyengítené hazánk természeti kincseinek megóvását. A törvényjavaslat többek között ellehetetlenítene fontos természetvédelmi hatósági eljárásokat, és bővítené a tarvágás lehetőségeit természetes erdeinkben.
Másfél hónapra le akarta zárni a Kéktúra útvonalát egy vadász
„Felháborító esettel találkoztam: az utóbbi időben méltán népszerű Országos Kéktúra útvonalát a Sirok–Szarvaskő szakaszon Bátor mellett másfél hónapra lezárták vadászat miatt, ezt követően pedig 3,5 hónapig csak napi 3 óra hosszat használható ez a szakasz” – számolt be a Telex egyik olvasója.
Talajvesztés veszélyezteti hegyvidéki erdeinket
A talajvesztés (vagy más néven talajerózió) óriási probléma a hegyvidéki erdeinkben. A felhőszakadással járó viharok és heves esőzések, amilyenekből idén nyáron bőven kijutott az Északi-középhegységben, tonnaszám viszi le a talajt az erdőkből. A napjainkban tapasztalható óriási mértékű talajvesztés elsősorban az emberi beavatkozásoknak és a gondatlanságnak is köszönhető.
Védjük meg a nemzeti parkjainkat!
Ma van az európai nemzeti parkok napja. Magyarország 10 nemzeti parkkal büszkélkedhet, vagyis büszkélkedhetne, ha nem azt látnánk, hogy az elmúlt 13 évben a nemzeti parkok szisztematikus leépítése zajlik.
Átszabja az erdőket a klímaváltozás
A globális éghajlat átalakulásának egyik kézzelfogható jele az immár az EU-t és Magyarországot is sújtó fapusztulás. Néhány jellegzetes fajtól alighanem el kell búcsúznunk.
Célkeresztben az erdők – a greenfo podcastjában Gálhidy László erdőökológus
Maradjon meg a Csarna völgy ősvadonnak! Eltűnt az egyik legidősebb erdő – leirtották a Bükk hg-ben Tar-kőnél az őserdő egy részét. Brutális favágás a Tisza-menti ártérben Tiszaugnál, Tényleg meg kell fiatalítani a védett erdőket?
Alkotmánybírósági döntés: kevesebb tarvágás, természetesebb erdők
Mi is beszámoltunk róla, hogy Az Alkotmánybíróság friss döntése értelmében visszaállítják a természeti értékek megőrzésének feltételeit a védett és Natura 2000 területeken. Magyarország 3 jelentős zöld civil szervezete is nagyra értékeli a lépést, az erdőgazdálkodás ezzel ugyanis rátérhet arra a fejlődési pályára, mely során csökkennek a tarvágások és javul az erdők állapota.
Alkotmányellenesen módosította a kormány az erdőtörvényt 2017-ben
Orbán a nagy ál zöldfordulata előtt annyira a gazdasági érdekeknek rendelte alá az erdők védelmét, hogy az már a fideszes többségű alkotmánybíróságnak is sok volt. Alaptörvény-ellenes az erdőtörvény módosításának számos eleme, ezért az Alkotmánybíróság (AB) ma a rendelkezéseket megsemmisítette.