Barion Pixel

Kérdjük egymástól – hová ballag a sok-sok víz?

A klímaváltozás és vízügyi helyzet tekintetében hazánkban a döntéshozók úgy tűnik még mindig nem értik az előttünk álló kihívások mértékét és a szakmai érvek sokszor süket fülekre találnak. Előfordul, hogy a legmagasabb szinten vízfeleslegről beszélnek, ami véleményem szerint nem létező fogalom. Az emberi használat szempontjából előfordulhat egy-egy helyszínen egy adott időpontban fel nem használt vízmennyiség,…

Kezdődik-e új időszámítás?

A legtöbb magyar választópolgár 2024. augusztus 18-án ugyanúgy ébredt mint az előző napok bármelyikén. Nekem ez a nap mégis más volt, mint a többi, mert ezen a napon lépett hatályba az EU Természet Helyreállítási Jogszabály. A jogszabály kötelező érvényű, a tagállamokon bíróságok előtt számon kérhető célokat fogalmaz meg, talán nem véletlen, hogy hazánk a végsőkig…

A magyar kormány továbbra is az agrár nagyvállalatok leghűségesebb lobbistája

Az LMP – Magyarország Zöld Pártja szerint történelmi jelentőségű lépés, hogy az uniós természetvédelmi miniszterek hétfői ülésén a magyar kormány aknamunkája ellenére is elfogadták a természethelyreállítási rendeletet. Egyben bebizonyosodott, hogy a rendelet ellen szavazó neoliberális Orbán-kormány a magyar emberek helyett továbbra is az agrár nagyvállalatok érdekeit képviseli az EU-ban.

Érvénybe lép a természet-helyreállítási rendelet – újabb orbáni nem

A felmérések szerint az európai élőhelyek több mint 80%-a rossz állapotban van. Az Európai Bizottság 2022. június 22-én természet-helyreállítási rendeletre (Nature restoration law, NRL) tett javaslatot az európai zöld megállapodás (a hazánkban az agrárminiszter által hevesen kritizált European Green Deal, EGD) részét képező, 2030-ig tartó időszakra szóló uniós biodiverzitási stratégia keretében.

Az osztrák kancellár összebalhézott környezetvédelmi miniszterével

Az osztrák kancellár bejelentette, hogy az Európai Bírósághoz fordul, miután az osztrák környezetvédelmi miniszter az akaratával szemben, „jogellenesen” hozzájárult az EU zöld megállapodásának egyik kulcsfontosságú elemének hatálybalépéséhez az EU-tagállamok környezetvédelmi minisztereinek luxemburgi találkozóján.

A magyar nem ellenére kezdődhet az EU-s szintű természet helyreállítás

Történelmi siker és az Európai Unió erősen degradált élőhelyeinek nagyon fontos a mai nap (2024. június 17) fő híre, hogy kis többséggel ugyan (1,67%+ a kötelező 65%-os lakossági kívánalom felett), de az EU Környezetvédelmi Tanácsa elfogadta az új Természet Helyreállítási Jogszabályt.

Paradigmaváltás az európai öreg erdők megítélésében

A Nature.com-on 2024 május 14-én megjelent tanulmány alapján, amely az első európai öreg erdőkre koncentráló ilyen jellegű tanulmány, paradigma váltásra van szükség az öreg és nagy természetességű honos erdők megítélésével kapcsolatban.

Európa a leggyorsabban melegedő kontinens, mégsem prioritás a környezet- és klímavédelem az Unió közeljövőjéről szóló dokumentumban

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) először közreadott, alkalmazkodásról szóló jelentése 36 klímakockázatot sorolt öt fő csoportba (élelmezés, egészségügy, infrastruktúra, gazdaság és pénzügy, ökoszisztémák). 21 esetén már most nagyobb készültségre lenne szükség, amiből 8 különösen sürgető. A kockázatok ugyan elvontnak tűnhetnek, de valójában az egész gazdaságot és a társadalmat is veszélyeztethetik.

Meglátni az Erdőt a fától

Annak ellenére, hogy a tagállamok nagykövetei 2023 novemberében jóváhagyták, ezév március 25-én az EU tagállamok képviselői a környezetvédelmi tanácsban nem érték el a régóta várt EU Természet Helyreállítási Jogszabály (EU Nature Restoration Law, NRL) elfogadásához szükséges minősített többséget.

Adatvédelmi áttekintés

Az üzemeltető adatvédelmi irányelveivel kapcsolatosan ezen az oldalon további tájékoztatást kaphat.