Vitás, hogy az ember összemenne a globális felmelegedés miatt

2022. június 8.

Hírek

Előre jelezheti az ember jövőjét az, ahogy korábban más emlősfajok reagáltak a klímaváltozásra – idézte a Guardian Steve Brusatte-et, az Edinburgh-i Egyetem paleontológusát, aki szerint a globális felmelegedés hatására úgy fogunk járni, mint a lovak.

Csodálatos állati elmék és a megnyomorító “szeretet”

2022. május 4.

Hírek

Ha egy intelligens faj minket fogságban tartana úgy, ahogy mi tesszük ezt kedvenceinkkel, mit eredményezne ez?  Pár évesen elválasztanak szüleinktől, hogy minél szelídebbek legyünk új gazdánkkal.  Kiragadnak kultúránkból, és egy idegen faj nevel, vagy inkább csak tart minket, kommunikációnkat nem érti.

Bemutatták a 2022-es év ősmaradványát!

2021. december 14.

Hírek

Hatodik alkalommal választották meg az év ősmaradványát, amelyet az egy hónapja, (sajnos) idén is csak online formában megrendezett Földtudományos Forgatag keretein belül mutattak be.

A gazdaváltó tetvektől a típuspéldány elrablásáig

2021. május 19.

Hírek

Miért ír múzeumi krimit egy biológus? Mi a múzeumi típuspéldány, és hogyan nevezik el a fajokat? Miért vonzódik az ember a betegesen sok só és cukor iránt? Átok, vagy szelekciós előny a túlsúly? Miért nem érdekli az evolúciót, hogy meddig és hogyan élünk? Hogyan hasznosíthatók a tetű kutatások eredményei a Covid elleni harcban? Mi az… Tovább »

Underground természetvédelem – migráns helyett kitömött zokni a föld mélyén

2021. március 17.

Hírek

Vak, rezgéshullámokkal tájékozódik, nem alakul ki nála rák, az ötvenes években majdnem kiirtották, most fokozottan védett, szigorúan vegán, a politika beleszól a túlélésébe, hol a migráncskerítés, hol a MotoGP képében, de a párválasztása és szaporodása is szokatlan. Dr. Németh Attila  biológus 15 éve kutatja a földikutyákat, akiknek még a pontos fajszáma is kérdéses.

Darwin születésnapjára: botanikusként kevesebbet tudunk róla, pedig….

2021. február 13.

Hírek

1809 február 12-én született Charles Robert Darwin, a legszélesebb körben ismert valaha élt biológus. Mondhatjuk, hogy „egyidős a biológiával”, mert ugyanabban az évben látta meg a napvilágot, mint amikor az evolúciós elmélet egyik „előfutára” Jean-Baptist Lamarck először használta a biológia kifejezést.

Egészségük és koruk is befolyásolja a madarak énekét

2020. november 10.

Hírek

Hálózatos módszerrel kutatták az örvös légykapón a madárének komplexitását az ELKH Ökológiai Kutatóközpont Evolúciós Ökológiai Csoportjának és az ELTE Állatrendszertani és Ökológiai Tanszék Viselkedésökológiai Csoportjának tudósai. Az eredmények a Behavioral Ecology folyóiratban jelentek meg.

Békák, mint gondos szülők

2020. június 12.

Hírek

Magyar kutatók közel 1000 békafaj viselkedési szokásait elemezték egy, a Global Ecology and Biogeography című rangos szaklapban megjelent cikkükben. A Dr. Vági Balázs és Dr. Végvári Zsolt vezető szerzőségével 2020 májusában megjelent publikációban a békák utódgondozásának és szaporodási rendszereinek sokszínűségét vizsgálták, kitérve ebben az éghajlat szerepére is.