Rajtunk is múlik, hogy mennyi extrém szélviharunk lesz a jövőben

2023. március 17.

Hírek

A március 11-én, az M1-es autópályán történt tömegbaleset egyik okozója a talajerózió mellett az extrém szeles időjárás volt, megvilágítva, hogy a klímaváltozás miatt felerősödő és összekapcsolódó szélsőséges események életveszélyes kockázatokat is jelentenek számunkra. Bordi Sára, Szabó Péter és Pongrácz Rita  éghajlatkutató meteorológusok elemzése.

Az elmúlt évtizedekben megháromszorozódott a városi hőhullámoknak való kiszolgáltatottság

2021. október 8.

Hírek

A Proceedings of the National Academy of Sciences c. folyóiratban egy napokban megjelent tanulmány szerint a nyolcvanas évek óta egyre több embernek egyre hosszabb időn keresztül kell szélsőséges hőmérsékletet és páratartalmat elviselnie, az erre vonatkozó személynapok száma (személyek és napok számának szorzata) megháromszorozódott. A szerzők szerint a tendencia a hőmérséklet emelkedése és a városok népességnövekedésének… Tovább »

Extrém téli időjárást is hozhat a klímaváltozás

2021. szeptember 5.

Hírek

Egy új tanulmányban arra figyelmeztetnek kutatók: nem csak hőhullámokkal, szárazsággal meg hurrikánokkal jár a változó éghajlat, hanem olyan télre is fel kell készülnünk, amit még eddig nem tapasztaltunk.

Síléccel Madridban

2021. január 9.

Hírek

Ma délutánra Madridban helyenként 60 centiméteres lett a hó, a tömegközlekedés leállt, csak a metrók járnak éjjel-nappal. Halottak, lezárt reptér, járhatatlan utak az 50 éve nem látott spanyol télben.

A rescEU – Európa katasztrófavédelmi egysége, amelyre mindig számíthatsz

2020. január 21.

Hírek

A klímaváltozás az emberiséget érintő egyik legnagyobb kihívás, amelynek pusztító hatásai ma már mindannyiunk számára nyilvánvalók. Az erdőkben és a városokban tűzvészek pusztítanak, katasztrofális erősségű viharok és súlyos áradások rombolják a lakott területeket, elűzve az embereket az otthonaikból, és minden évben ezrek életét követelve.

Gyorsabban melegszik a vártnál Európa

2019. augusztus 30.

Hírek

Az előre jelzettnél gyorsabban melegszik Európa, ahol a klímaváltozás növeli a szélsőségesen meleg és csökkenti a szélsőségesen hideg napok számát – írták a Zürichi Műszaki Egyetem kutatói az amerikai geofizikai társaság folyóiratában. A burgundiai szüretek eltolódása is jelzi a klímaváltozást.

Klíma és agymosás

2019. június 15.

Hírek

Németországban már többen tartják fontosabb kérdésnek a klímaváltozást, mint a bevándorlást, és ez a független és pártatlan média agymosó hatása miatt van – közölte egy siófoki lakossági fórumon Kövér László, aki nemcsak az Országgyűlés, hanem a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács elnöke is. Németh Szilárd honvédelmi államtitkár sem maradt el párttársától, néhány nappal korábban egy csepeli… Tovább »

Rekord hőmérsékleti anomáliák

2019. február 2.

Hírek

Amerikában most hidegebb van, mint az Antarktiszon vagy Szibériában. Az USA-ban a fagyhalál, Ausztráliában a hőguta fenyeget. Hivatalosan is 2019 januárja volt Ausztrália valaha feljegyzett legforróbb hónapja.

Az éves csapadék fele12 nap alatt lezúdul a világra

2018. november 21.

Hírek

Az évente mért globális csapadékmennyiség fele jelenleg mindössze 12 nap alatt esik le – derült ki egy új tanulmányból, amely szerint a század végére az esőzések és havazások eloszlása még aránytalanabbá válhat, melynek eredményeként az éves csapadékmennyiség fele 11 nap alatt fog leesni.

Miért ilyen szélsőségesen meleg idén az északi félteke?

2018. július 25.

Hírek

A globális felmelegedés mellett számos más tényező, köztük az igen gyenge nyugat-keleti magas légköri nagysebességű széláramlás és az Atlanti-óceán vízfelszíni hőmérsékletének jelentős megváltozása is okolható azért, hogy az északi féltekén szélsőségesen meleg és száraz időjárás uralkodik hetek óta – vélik klimatológusok.