Hírek
Mi késztet egy farkast arra, hogy a falka vezére szeretne lenni? Ez a kérdés már régóta érdekli a tudósokat. Most egy új tanulmány azt mutatja, hogy a Toxoplasma gondii parazitával fertőzött szürke farkasok nagyobb valószínűséggel válnak “fődominánssá”, mint a nem fertőzött farkasok.
Hírek
A nagyragadozók, így a farkasok jelenléte – a világon bárhol éljenek is – kihívást jelent az ember számára. Már puszta jelenlétük is konfliktusok forrása lehet, amelyek kiéleződhetnek, ha a farkas valós károkat okoz, vagy vélt károkat tulajdonítanak neki a hiányos ismeretek vagy emberi mulasztások miatt. Jellemző ez a farkas teljes elterjedési területén, és a hazai… Tovább »
Hírek
Európában (Oroszország kivételével) körülbelül 12.000 farkas, 17.000 medve és 9.000 hiúz él, és ezen fajok több mint egyharmada a Kárpátok régióban. Ezeket a védett, és ökológiai szempontból meghatározó, nagyragadozó emlősöket nemcsak az illegális elejtések fenyegetik, hanem eddig nagy kiterjedésű, természetes élőhelyeik beszűkülése, az útépítések és egyéb infrastrukturális beruházások által okozott fragmentáció (feldarabolódás) növekedése is.
Hírek
A svéd kormányt bejelentette, hogy a farkasállományuknak több mint a felét kilőné. Ezzel a jelenlegi mintegy 480 fős állomány 170 egyedre csökkenne. Határozatuk sértheti az EU biológiai sokféleségről szóló törvényét.
Hírek
Ha egy intelligens faj minket fogságban tartana úgy, ahogy mi tesszük ezt kedvenceinkkel, mit eredményezne ez? Pár évesen elválasztanak szüleinktől, hogy minél szelídebbek legyünk új gazdánkkal. Kiragadnak kultúránkból, és egy idegen faj nevel, vagy inkább csak tart minket, kommunikációnkat nem érti.
Hírek
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a hazai nagyragadozókkal kapcsolatos objektív tájékoztatás, a hazai nagyragadozókkal kapcsolatosan terjesztett megalapozatlan információk terjedésének, és azok terjesztésének megelőzésének érdekében az alábbi közleményt teszi közzé:
Hírek
Lezárult a 2017 végén indult, ember-vadvilág konfliktusokkal foglalkozó EuroLargeCarnivores LIFE projekt, melynek elsődleges célja a nagyragadozókkal foglalkozó különböző érdekcsoportok – többek között állattartók, vadászok, természetvédelmi szakemberek, természetjárók és döntéshozók – közti párbeszéd elősegítése volt.
Hírek
„Túl bátrak” lettek a svájci farkasok, háborognak a gazdák. Van olyan állattartó, akinek rövid idő alatt harmincöt birkáját ölték meg a ragadozók.
Hírek
Már az 1970-es években kihalt a norvég farkas, a ma Norvégiában és Svédországban található ragadozók valójában Finnországból származnak – állapította meg egy, a genetikai állományt vizsgáló kiterjedt kutatás.
Hírek
Ritka állatot, farkast láttak Párizs közelében. A faj nagyjából 30 éve jelent meg ismét Franciaországban, azóta most figyelték meg először a ragadozót a térségben. A francia biodiverzitás hatóság (OFB) hivatalosan azonosította az állatot, amelyet egy vadász észlelt, majd fényképezett le a fővárostól mintegy 50 kilométerre fekvő Blaruban.