Mi az erdő? Javaslat klímavédelmi erdők telepítésére Magyarországon

2025. február 17.

Hírek

Nem könnyű meghatározni az erdő fogalmát, hiszen az mást jelent egy norvég tundrán, mint a görög tengerparton, és megint mást a Kárpátok hegyvonulatain. Gyakorlati szempontból az erdő az, amit erdőként művelnek. A mai jogi szabályozás értelmében akkor beszélhetünk erdőről, ha a fás állomány eléri a legalább 30 %-os záródást, és a legalább két méteres magasságot.

Erdőhelyreállítás láncfűrésszel

2023. október 5.

Hírek

Az Erdők Hetéhez kapcsolódva egy pár perces animációs kisfilm segítségével mutatjuk be, hogy mit érdemes tennünk az erdeinkért (nem csak láncfűrésszel), ha a jövőben is látni szeretnénk azokat. Hazánkban az idős, védett erdők sem mentesülnek a fakitermelés alól, miközben az élőhelyekre nehezedő nyomás egyre fokozódik, az őszi napsütés pedig évről évre égetőbb.

Meglepő, de a Kiskunság túl van erdősítve

2023. április 7.

Hírek

A kiskunsági erdők 81 %-a faültetvény, e területek fajdiverzitása radikálisan lecsökken, sőt idegenhonos növények inváziójának kiindulópontjaivá válnak. Ha már ültetvény, ökológiai, természetvédelmi szempontból a szakemberek őshonos fehérnyárt javasolnak fenyő és akác helyett.

Klímaváltozás Közép-Európában: búcsú a fenyőerdőktől

2019. július 22.

Hírek

Már nem is kell találgatni többé, hogy klímaváltozásnak Közép-Európában mikor lesznek szemmel látható következményei, mert az elmúlt évek szárazságai miatt Németországban olyan mennyiségben pusztulnak az erdők, hogy a Frankfurter Allgameine Zeitungban legutóbb már búcsúztak is a lucfenyőtől. És tényleg valószínű, hogy a német erdők hamarosan nagyon másként fognak kinézni, mint ahogy eddig megszokták.

Melyik a zöldebb karácsonyfa? A mű, vagy az élő?

2013. december 19.

Hírek

Életciklus elemzés mutatta ki, hogy az élő karácsonyfa környezeti szempontból jobb választás, mint a műfenyő. Ez utóbbi legtöbbször Kínából érkezik és mérgező fémeket is tartalmazhat.