Miért fontos a bálnaürülék?

2023. december 22.

Hírek

Gondoltad volna, hogy a bálnaürülék rendkívül fontos a tengeri élővilág fenntartásában és az éghajlatváltozás mérséklésében? A bálnaürülék ugyanis segítheti a fitoplankton, a vízi táplálékhálózat alapját képező apró növények növekedését.

Zsugorodnak a földközi-tengeri szardíniák

2021. november 13.

Hírek

Az elmúlt években környezeti hatásokra csökkent a szardíniák mérete a Földközi-tengerben. Tíz év alatt a halak átlagos hossza 15-ről 11 centiméterre zsugorodott, átlagos súlyuk pedig 30 grammról 10 grammra csökkent. Kétévesnél idősebb szardíniákat nem is találtak a vizsgált területeken.

Az afrikai modell – Áder János zöld locsogásai

2021. október 25.

Hírek

És volt egykoron a Hazaias Népfront, ami minden olyannal foglalkozott, amivel a Központi Bizottság (már nem a legendás zenekar) drága idejéből nem tellett. Így az ő ügyükké vált a hazai természet- és környezetvédelem, amiről a kitartóan hanyatló kapitalisták kormányai egyre többet beszéltek. És ma?

Szembe köpött minket a természet

2021. június 13.

Hírek

Régóta szennyezték a Márvány-tengert, nem a semmiből jött a visszataszító nyálka az Isztambulhoz közel eső partnál.

Minden, amit a Balaton algáiról tudni akart

2020. december 19.

Hírek

Mire véljük, ha zöldes trutymó jelenik meg kedvenc tavunk felszínén? Mi köze mindennek a Balaton vízállásához? És mit szólnak mindehhez a halak? Cianobaktériumok, zöldalgák és kovamoszatok a tófenéken, a vízben, a felszínen és a parti köveken: Vörös Lajos ökológus, az ÖK Balatoni Limnológiai Intézet kutatójának összefoglaló írása.

A vörös dagály pusztított Kamcsatkánál

2020. október 26.

Hírek

Dmitrij Kolibkin orosz természetvédelmi miniszter szerint egészen biztosan nem emberi tényező, hanem a vörös dagály nevű jelenség okozta a tengeri élőlények pusztulását a Kamcsatkánál. Eddig csak találgatások voltak az ökológiai katasztrófa okairól.

A globális felmelegedés megoldásának teóriája

2019. december 2.

Hírek

Csányi Vilmos írta több évtizede, hogy az emberiségnek meg kell tanulnia kontrollálni a bioszféra összes kémiai körfogását, anyagáramlását, ahhoz, hogy túléljen… Bár csaknem fél évszázada ismerjük a globális felmelegedés folyamatát, ennyi idő mégsem volt elég ahhoz, hogy komoly megoldásokat találjunk a bolygónkat fenyegető felmelegedés ellen.

Eutrofizálódnak a világ édesvizei

2019. október 15.

Hírek

Világszerte súlyosbodott az édesvízi nagy tavakat érintő nyári algavirágzás az elmúlt három évtizedben – állapították meg a washingtoni Carnegie Tudományos Intézet és az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) munkatársai.

Átalakul a Duna élővilága – figyelmeztetnek az MTA kutatói

2019. február 10.

Hírek

Az MTA Ökológiai Kutatóközpont munkatársai azt vizsgálták egy különlegesen hosszú időre visszanyúló adatsor alapján, hogy egy nagy folyóban az éghajlatváltozás, a közvetlen emberi hatások és a tápanyagszegényebbé váló víz hogyan befolyásolja a vízi táplálékhálózat alapja, a fitoplankton fejlődését.