Hírek
Nem csak a tudósok ügye: sokkal több múlhat az MTA függetlenségén, mint gondolnánk. Ez nem csak elvont társadalompolitikai kérdés, hanem a biztonsági is, hiszen ezen múlhat pl. a törésvonalon fekvő paksi atomerőművel kapcsolatos kutatások függetlensége is.
Hírek
A Paks II. projektcég a közelmúltban 8 milliárd forintot költött egy földtani kutatásra, hogy bebizonyítsa: bár valóban vannak aktív tektonikus törésvonalak azon a területen, ahová az új paksi blokkokat építenék, ezek a létesítményre nem jelentenek veszélyt. Gerner Péter geológus nemrégiben az Átlátszón megjelent tanulmányában figyelmeztetett, hogy ezzel a kutatással több komoly szakmai probléma is van,… Tovább »
Hírek
A groningeni gázmező annak 1959-es felfedezése idején a világ legnagyobb gázmezőjének számított, de Európában ma is a legnagyobb földgáz-lelőhelyek között van. Viszont a kitermelés miatt az 1990-es évek óta egyre több földrengés rázza meg a területet, a helyieknek rengeteg kárt okozva. A holland kormány 2015 óta korlátozza is a kitermelést, és a január eleji földmozgás… Tovább »
Hírek
Hiába a bő nyolc milliárd forintos földtani kutatási program, hiába a tízezer oldal titkosított kutatási anyag, hiába az elbizakodott hivatalos propaganda: továbbra is erősen kétséges Paks II földrengésbiztonsága.
Hírek
A süllyedés mértékéről nincsenek adatok, de az Országos Atomenergia Hivatal korábban a talajsüllyedést mérő módszereinek pontosítására kérte az atomerőművet, amikor meghosszabbította a négyes blokk engedélyét. Sokasodnak a geológiai problémák, a lösztalaj alkalmatlannak látszik az újabb blokkok felépítésére. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szerint rémhírterjesztés zajlik “Paks süllyedése” körül.
Hírek
Nem felel meg a Nemzetközi Atomenergia Hivatal hazánkban is törvénybe iktatott földrengésbiztonsági ajánlásainak a Paksi Atomerőmű, és a tervezett bővítés telephelye, mely nem földrengésmentes. Az Átlátszó megszerezte a földtani kutatás eltitkolt eredményeit. Az orosz érdek felülírja a magyarok jövőjét?
Hírek
175 000 millió dollár. Ekkora kárt okoztak a természeti csapások tavaly a világban. Ez az összeg csaknem a kétszerese az előző évinek. 2015-ben 94 milliárd dollárba kerültek a földrengések, a hurrikánok, a ciklonok és az áradások.
Hírek
Tegnap este erős földrengés rázta meg Japán partjait, ennek következtében ideiglenesen leállt a Fukusima atomerőmű kiégett fűtőelemeit tartalmazó medence hűtése, de radioaktív szivárgás veszélye nem fenyeget – jelentette be ma a kormány szóvivője.
Hírek
Erős földrengés rázta meg tegnap este Közép-Olaszországot. A Richter-skála szerinti 5,4-es erősségű földrengés néhány perccel negyed nyolc előtt történt. Az epicentrum a közép-olaszországi Marche és Umbria tartomány térségében volt, Macerata város területén, ahol több helyen omlások történtek.
Hírek
A Föld átlaghőmérséklete a 2014 január–októberi időszakban 0,57 Celsius-fokkal volt magasabb az átlagosnál. A Meteorológiai Világszervezet jelentése szerint „nincs megállás a globális felmelegedésben”, ez lehet a természeti katasztrófák hátterében is.