Hírek
A 19-20. századi folyószabályozások során Európában az árterek 70%-át, Magyarországon a 95%-át elválasztották a folyóktól. Az árterek helyreállítása együttesen ad megoldást az árvízkockázat csökkentésére, a klímaváltozás hatásainak mérséklésére, valamint számos társadalmi szolgáltatás fenntartására.
Hírek
Ismét napirendre került a Duna medrének mélyítése: az Európai Unió is komoly pénzeket fordítana arra, hogy a folyó nagyobb teherhajó-forgalmat bírjon el. Környezetvédők helyrehozhatatlan károktól tartanak – Szalma Elemér hidrobiológus szerint a Duna ipari folyó, amin állandó az uszályforgalom.
Hírek
Folyamatban van a Duna magyarországi szakaszának hajózhatóságát javító projekt környezeti hatásvizsgálata. Ha a beavatkozásokat végrehajtják, akkor az év nagy részében akadálytalanul haladhatnak Európa legfontosabb víziútján a többezer tonnás teherhajók és a hatalmas szállodahajók. A WWF Magyarország legújabb tanulmányáról Dedák Dalma környezetpolitikai szakértővel Sarkadi Péter beszélgetett.
Hírek
A Wall Streeten a víz csatlakozott az aranyhoz, az olajhoz és más árutőzsdei termékekhez. Magyarország területének 8-10 %-án fenyeget az elsivatagosodás veszélye. A felmelegedést egyre többen tudomásul vesszük, és azt is, hogy megnő a víz iránti igény. Szandaszőlősi kertemben már csak akkor tudok ehető szőlőt szüretelni, ha a fúrt kutamból többször megöntözöm a tőkéket.
Hírek
Az emberi beavatkozások miatt 134 kilométerrel lett rövidebb a Duna folyó hossza az elmúlt két évszázad alatt – állapították meg kutatók. Eközben 40 százalékkal keskenyebb is lett a folyó.
Hírek
A WWF és más szervezetek, intézetek részvételével elkészült az első, egész bolygóra kiterjedő elemzés a szabályozatlan vízfolyásokról. A jelentés feltárja, hogy a folyók állapota súlyosan leromlott, és javaslatot tesz a még szabályozatlan folyók állapotának fenntartására. Ezt azonban ki kell egészítenie a szabályozott folyók helyreállításának is.
Hírek
A Szigetköz rehabilitációja érdekében tárgyaló magyar delegáció 4 db, hajózsilippel, ráadásul erőművi egységgel is ellátott gátrendszer építésének tervét juttatta el a szlovák illetékeseknek – tudta meg a PestiSrácok.hu. Amennyiben a szigetközi mini-vízlépcső terve megvalósul, a szakértők szerint az a Duna teljes leszabályozásának főpróbája lehet, amely után várhatóan a nagymarosi, adonyi és fajszi gát megépítésével fognak… Tovább »
Hírek
Az Új Széchenyi Terv után egy újabb kormányzati dokumentumban is felbukkant a dunai vízlépcsők építésének ötlete: az egyelőre tervezetként létező Kvassay Jenő Terv a vízgazdálkodásra, a vízenergia-hasznosításra és a hajózóutak biztosítására is ezek létesítését nevezi megfelelő megoldásnak. Az elképzelés több civil szervezetnél kiverte a biztosítékot.
Hírek
Beton helyett hamarosan fák, bokrok és füves part várja a Wien folyóhoz látogatókat Bécsben. Hat hónap alatt a folyópart 300 méteres szakaszát alakítják természetközelivé, hogy a növények és állatok számára új élőhelyet, a városlakóknak pedig kellemes pihenőhelyet hozzanak létre.
Hírek
Megkezdődött a Mohács melletti Duna-ág felélesztésének befejező szakasza: a frissvíz-utánpótlást akadályozó kőgát megnyitása. A munkálatok során a WWF Magyarország háromezer köbméter követ távolít el, hogy a víz újra szabadon áramolhasson, és a Szabadság-sziget mellékága ismét vízi paradicsommá váljon.