Öt természetvédelmi egyesület kérelmezi, hogy semmisítsék meg az Európai Tanács döntését, ami megszüntette a farkasok szigorú védettségét. Újabb EU által finanszírozott tudományos bizonyítékokat mutattak be, amik a döntés helyességét cáfolják. Az erről szóló, az Európai Unió Bíróságának Törvényszéke (General Court of the EU) előtti jogi fellebbezési eljárást befogadták.
genetika
Alapfokú géntechnológia – No4 Mellékhatások
A Szájer József (Fidesz) által 2011-ben jegyzett Alaptörvényünk máig 13 módosításon esett át, ami nem a kellően átgondolt tartalmakra jellemző. Mindezek ellenére a biológusoknak leginkább szemet szúró, elmaszatoló szövegezési baklövése máig változatlan.
Alapfokú géntechnológia – No3 A GMO-piac ígéretei
A növény-géntechnológia piaca kezdetektől nem is kevéssel többet ígért, mint a maximum, de nem közvetlen szólt a fogyasztókhoz. Igénybe vette ehhez a területen dolgozó kutatókat, akik ezzel akaratukon kívül átmenetileg politikai játszma részeseié váltak.
Alapfokú géntechnológia – No2 Gyógyszerészet és növénytermesztés
Az általános géntechnológiát nem lehet a mezőgazdasági után megítélni. Ez az egybemosás nagyon jellemzi a pro-GMO és a civilszervezeti aktivistákat is.
Alapfokú géntechnológia – No1 Génmódosítás és génszerkesztés
Ebben a négyrészes írásban alapfokú ismeretterjesztésre teszek kísérletet, ami genetikát illetőn korántsem könnyű. Úgy látom én is, hogy erre szükség van, ahogy Zsuffa Péter (Érd FM 101.3 rádió) a figyelmem felhívta. Szerintem a mostani elmesélő szinten a megértés egyszerű.
Meglepő részletek derültek ki a védett kecskerákról
A kecskerák hatékonyabb védelme érdekében egy nemzetközi kutatócsoport a MATE közreműködésével 14 országban 65 populáció átfogó genetikai vizsgálatát végezte el. A magyar minták elemzésekor nem várt eredmények születtek, egyes természetes vizekben ismeretlen genetikai eredetű állományokat is találtak.
A hiúzok kihalásához vezet a beltenyészet
A franciaországi hiúzok kihalással néznek szembe, a populációjuk 150 felnőttre csökkent. A DNS-vizsgálatok szerint a genetikai sokféleségük olyan alacsony, hogy 30 éven belül eltűnhetnek az országból, hacsak nem születnek sürgős intézkedések.
Bioetika, hol vagy? – Ideológiai lobbik, gazdasági érdekek és a demokratikus vita hiánya
Az elmúlt évtizedekben a molekuláris biológia lélegzetelállító lehetőségeket tárt fel: ma már egy embrió genetikai örökségének módosítására is képes a tudomány. Egyes kutatók szerint ez a hibás gének kijavítását szolgálná, mások szerint viszont azt kockáztatjuk, hogy létrejön a személyre szabott emberek piaca, kérdések, problémák özönével. Hogyan tájékoztathatjuk minderről a nyilvánosságot, és hogyan szoríthatjuk keretek közé…
Az orvvadászok miatt születik egyre több agyartalan elefánt
A kutatóknak feltűnt, hogy egyre gyakrabban születnek agyar nélküli nőstény elefántok egy mozambiki nemzeti parkban. Kiderült, hogy a jelenség hátterében egy génmódosulás áll.
Klónozással mentenék meg a veszélyeztetett görényfajt
Veszélyeztetett görényt klónoztak amerikai tudósok. Az eljáráshoz szükséges sejteket egy közel 30 éve elpusztult feketelábú görénytől, Willától szerezték. Ez az első eset, hogy egy, az USA-ban őshonos, veszélyeztetett faj egyedét sikerült klónozni.