Hírek
Az EU tagállamok többségi döntéssel ráábólintottak az új GMO-k deregulációjára. A Magyar Természetvédők Szövetsége elítéli ezt a döntést, és arra kéri a magyar európai parlamenti képviselőket és a kormányt, hogy továbbra is álljanak ellen az új GMO-k deregulációjára irányuló törekvéseknek.
Kiadványok
Az EU jelenleg napirenden fekvő javaslata szerint a GMO-k új generációjára vonatkozóan eltörölnék a jelölési kötelezettséget. Ez alapján a fogyasztók nem tudhatnák meg, hogy az élelmiszerekben van-e génmódosított összetevő vagy sem.
blog
A XXI. Század Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján Nagy István agrárminiszter kifejtette, hogy olyan sikert értek el, amelyre Európában 60 éve nem volt példa: az összes tagállam agrárminisztere elfogadta a magyar elnökség agrárstratégiáját.
Hírek
Hilda génjeit úgy módosították, hogy megakadályozzák a káros üvegházhatású gázok kibocsátását böfögéskor és szellentéskor. A szarvasmarhák metánkibocsátása jelenleg az összes légszennyezés 5%-át teszi ki, ezért az állomány egyre nagyobb hatást gyakorol a globális klímaviszonyokra.
blog
A Szájer József (Fidesz) által 2011-ben jegyzett Alaptörvényünk máig 13 módosításon esett át, ami nem a kellően átgondolt tartalmakra jellemző. Mindezek ellenére a biológusoknak leginkább szemet szúró, elmaszatoló szövegezési baklövése máig változatlan.
Hírek
Két géntechnológiával módosított kukoricafajtát engedélyezett az Európai Bizottság – írja az MTI a testület közleménye alapján.
Kiadványok
A Magyar Természetvédők Szövetsége és a Fenntarthatóság Felé Egyesület 2024 februárban megjelent kiadványa: Új GMO-k, zöldrefestés – mítoszok és valóság
Hírek
Az Európai Parlament olyan jogszabály javaslatot támogatott, amely lehetővé teszi az óriáscégek számára, hogy az új GMO-kat az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt hatások vizsgálata nélkül hozzák forgalomba. A javaslat emellett mentesíti az új GMO-kat értékesítő vállalatokat és az azokat termesztő gazdákat a felelősség alól, ha bármilyen kár keletkezik.
Sajtótájékoztatók
Megjelenhetnek az új GMO-k az élelmiszerünkben és a vetőmagjainkban? Az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottsága, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács, a Magyar Természetvédők Szövetsége, és a Fenntarthatóság Felé Egyesület konferenciája.
Hírek
Az Európai Bizottság múlt hét szerdán hozta nyilvánosságra az “új génkezelési technikák” deregulációjáról szóló javaslatát, amely lényegében kivonná a szabályozási és jelölési kötelezettség alól az új generációs génmódosított szervezeteket. Az MTVSZ levélben fordult a kormányhoz, szorgalmazva, hogy Magyarország mielőbb utasítsa el határozottan a brüsszeli javaslatot.