Növényvédőszerek és gyomirtók: kiderült, hogy nincs veszélytelen dózis

2023. május 18.

Hírek

Úgy tűnik, hogy a növényvédő és rovarirtó szereknek lényegében nincs veszélytelen dózisa, többé-kevésbé mindegyik árt az emberi szervezetnek is, beleértve a magzati fejlődés időszakát. Az ártalom mértéke nagyban függ az egyéntől, a dózistól és a hatás időtartamától, de lényegében mindenki ki van ennek téve. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy semmit nem tehetünk a csökkentésére.

Srí Lanka újra engedélyezi a mezőgazdasági vegyszereket

2021. november 22.

Hírek

Srí Lanka ismét engedélyezte a vegyszerek használatát a mezőgazdaságban a gazdasági összeomlás elkerülése érdekében. Egyúttal azonnali hatállyal újra engedélyezte a gyomirtó és rovarölő szerek importját – jelentette be Udit Dzsajaszinge, az illetékes minisztérium főtitkára.

Lobbizik a Monsantó a glifozáttilalom ellen

2021. február 22.

Hírek

A mexikói elnök, Andres Manuel Lopez Obrador 2024-et jelölte meg a farmerek számára a glifozáthasználat megszüntetésére, a Monsanto és USA-tisztségviselők azonban nyomást gyakorolnak az országra a tiltás leállítása érdekében.

Ne szennyezzük tovább magunkat és környezetünket: a glyphosate használatát örökre be kell tiltani!

2020. július 5.

Hírek

A glyphosate olyan mezőgazdaságban használt gyomirtószer, amiről az Egészségügyi Világszervezet megállapította, hogy rákkeltő és termékenységet csökkentő hatású. A glyphosate a vízoldhatósága és a bomlástermékének stabilitása miatt könnyen eloszlik a környezetben, ilyen módon a hatóanyag megjelenik a felszíni vizekben és ivóvizeinkbe is bekerülhet.

Beszakadtak a Bayer-részvények a Monsanto rákügyétől

2018. augusztus 15.

Hírek

Több mint 10 %-ot zuhantak a Bayer gyógyszergyár részvényei tegnap az európai kereskedésben, miután a kaliforniai bíróság kimondta, hogy a német multinacionális cég által nemrég felvásárolt többek között génmódosított vetőmagokkal foglalkozó Monsantónak 289 millió dollárt kell fizetnie.

Glyphosate: toxikológia és ökotoxikológia

Kiadványok

„A glyphosate biológiai hatása rendkívül szerteágazó. Nem véletlen ez, hiszen aminosav- származék (glicin), s így sokféle élettani folyamatba képes beleszólni. Feltűnő, hogy ez esetben a kétéltűek csoportja több hatástípusban is előfordul, amit az egyébként túlérzékenyen reagáló ipari kutatás még csak nem is cáfol.

Magyarok is megszavazták a rákkockázatú glifozát használatát további 5 évre

2017. november 27.

Hírek

Az Európai Unió tagállamainak minősített többsége ma megszavazta a rákkeltéssel gyanúsított és környezetszennyező glifozát gyomirtó szer 5 éves uniós újraengedélyezését, korlátozások nélkül. Az Orbán kormány ezúttal is az engedélyhosszabbítás támogatói között volt. A Greenpeace Magyarország felháborítónak tartja a döntést.