90 %-os a brutális a halászati veszteség

2019. január 30.

Hírek

Miért soroljuk az ipari halászatot bolygónk legdestruktívabb iparágai közé? Röviden bycatch, azaz halászati melléktermék, járulékos veszteség… Ha valaminek 90%-a melléktermék vagy járulékos veszteség lehet, az a legkevésbé sem nevezhető “fenntartható” iparágnak!

A tengeri madarak is a rabló halászati gyakorlat áldozatai

2018. július 8.

Hírek

Csak az európai vizeken évi mintegy 200 ezer tengeri madár leli vesztét úgy, hogy véletlenül a halászhajók zsákmányául esik. Ráadásul ez csak a regisztrált eseteket jelenti, az európai hajók pedig Afrika partjainál is dolgoznak…

Öngyilkosan leraboljuk az óceánokat

2018. február 26.

Hírek

Több mint 70 ezer hajóról gyűjtött műholdas adatok segítségével egy nemzetközi kutatócsoport kimutatta, hogy az óceánok és tengerek térségének 55 %-án folyik kereskedelmi halászat, azaz nagyobb területet aknáznak ki, mint amennyit mezőgazdasági célokra használnak a szárazföldön. A világtengeren a halászat 85 %-a mindössze öt országra esik.

Teljes uniós tiltás az elektromos halászatnak

2018. január 16.

Hírek

Az elektromos halászat betiltására szólított fel most elfogadott állásfoglalásában az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülése. Az EP ezzel elsősorban a tengeri környezetet védené.

A kifogott halak 10 %-a selejtként végzi az óceánban

2017. július 2.

Hírek

A kifogott halak nagyjából 10 százaléka kerül vissza selejtként az óceánba, ami „óriási pazarlást” jelent még akkor is, ha ez a mennyiség már jóval kisebb, mint az 1980-as évek végén volt – írják a szakemberek a Fish & Fisheries című folyóiratban közölt tanulmányukban.

A tengerektől a tányérig – a halak nyomában

2017. április 15.

Hírek

Fontos előrelépés történt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által kezdeményezett nemzetközi dokumentációs rendszer ügyében, melyek révén az illegálisan fogott hal nem kerülhetne a boltok polcaira és így a tányérunkra sem.

Fizess az életért – új cápavédelmi stratégia

2016. július 16.

Hírek

A Nagy-korallzátony területén tilos a halászás, kivéve ha elég pénzt fizetnek különleges engedélyekért. A WWF Ausztrália ezért halászati jogot vett, hogy azt ne használja más.

Megduplázódhat a tengeri halak száma

2016. március 29.

Hírek

Tíz éven belül helyreállhat a tengeri halállomány, és a globális populáció 2050-re akár meg is duplázódhat, ha világszerte jobb halászati módszereket alkalmaznak – állítják amerikai kutatók.

Nauru a tettek mezejére lép a Greenpeace akciója után

2015. szeptember 21.

Hírek

Az óceán ezen része egy paradicsom az illegális halászoknak, a fogásokat átpakolják, hogy még tovább tudjanak a tengeren maradni és a kifogott zsákmányt is „tisztára mossák” így. Nauru a harmadik olyan csendes-óceáni ország a Marshall-szigetek és Tuvalu után, mely betiltotta a fogások átpakolását a kizárólagos gazdasági övezetükön belül.

Kínai sushi illegális tonhalból – de meddig?

2015. szeptember 12.

Hírek

A Greenpeace illegális halászok nyomára bukkant Pápua Új-Guinea partjaihoz közel, ahol egy tajvani horogsoros halászhajó fedélzetén 75 kilogramm illegálisan fogott cápauszonyt találtak, és a tonhalfogási napló is szabálytalanságokra utalt. A környezetvédő csoport szerint mindez csupán a jéghegy csúcsa a kalózhalászat terén, mely megtizedelte tonhalállományokat a térségben.