Az osztrák főváros újabb mérföldkőhöz érkezett a fenntarthatóság és a digitalizáció területén. 2025 május 25-én a Bécsi Városi Adatközpont (Rechenzentrum der Stadt Wien) elsőként nyerte el az Osztrák Környezetvédelmi Kitűntetést.
IT szektor
Az internet a világ negyedik legnagyobb kibocsátója, a tech cégeknek és nekünk is változtatnunk kell
Jelenleg több mint 4 milliárd ember használja aktívan az internetet, és ez csak növekedni fog a hozzáférés szélesedésével és a világnépesség gyarapodásával. A webhelyektől az e-mailekig ez óriási mennyiségű energiafogyasztással jár az adatközpontokban, távközlési hálózatokban és felhasználói eszközökben – ha az internet egy ország volna, akkor a világ 4. legnagyobb kibocsátója lenne.
Írország áramtermelésének ötödét emésztik fel az adatközpontok miközben az ország küzd az éghajlati célkitűzések teljesítésével
Az új hivatalos adatok szerint Írországban az adatközpontok villamosenergia-felhasználása ugrásszerűen 18%-ra nőtt, miközben az ország nem teljesíti az éghajlatvédelmi célokat. Az országban több mint 75 adatközpont működik, 8 építés alatt áll, 30 pedig tervezés alatt.
A Google 15 milliárd literes vízlábnyoma
Óriási, a felhasználó számára gyakorlatilag láthatatlan adatközpontok állnak a zökkenőmentes netezés mögött. Ezeknek óriási villamosenergia és hűtővíz igényeik vannak. A Google titkolta, de most kiderült, mennyibe kerül az ön kényelmesen netezése: 15 milliárd liter édesvízbe évente.
Így hatnak a modern eszközök a környezetünkre
Az elmúlt néhány évtized másról sem szólt, csak a robbanásszerű technológiai újításokról. Ez a rengeteg különféle modern eszköz jelentősen megváltoztatta az általános életformánkat is, hiszen jóval gyorsabb tempóban éljük az életünket a számos ingernek köszönhetően, amelyet az internet és az okostelefonok nyújtanak. Sajnos azonban környezetünk is megsínyli az energiaforrások ilyen mértékű kiszipolyozását.
A Google új környezetbarát keresési szűrőket vezet be
Számos új környezetbarát szűrési feltételt indított útjára a google, ezek egy része már Magyarországon is elérhető. A változtatások célja, hogy segítse a felhasználókat, hogy környezetbarátabbá tehessék utazásaikat és vásárlásaikat.
A bolygógyilkos bitcoin
A kriptovalutázás a magas energiaigénye és karbonlábnyoma miatt kifejezetten környezetpusztító pénzügyi befektetés, de van egy kevésbé ismert harmadik „zöld” probléma is vele: világszinten is meghatározó mennyiségű e-hulladékot termel. Egyetlen bitcoin-művelet annyi e-szemetet termel, mintha kidobnánk két iPhone Minit.
Drága hulladékom – mekkora aranybánya a fölöslegessé vált elektronikai kütyü?
Nem is gondolnánk, hogy aranybányával nézünk farkasszemet, miközben nyomkodjuk a billentyűzetünket. Közismert ugyan, hogy az elektronikus hulladékok sokféle kincset rejtenek, de azt talán kevesebben tudják, hogy aranyat is. Sok gépről beszélve nem is keveset.
Az Európai Bizottság kihirdette a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési tervét.
A jelenlegi járványügyi helyzetben kevés figyelmet kapott, ugyanakkor óriási jelentősége van Európa jövőbeli gazdasága számára annak, hogy az Európai Bizottság kihirdette a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési tervét. Az Európai Unió ezzel igyekszik elérni, hogy a termékek folyamatos lecserélésével pörgetett növekedésről Európa környezetbarát és gazdaságos, valóban fenntartható modellre álljon át. Ebben pedig mindenkinek szerepe lesz a…
Mennyi áramot fogyasztott a Decpacito?
A digitális életformánk ökológiai lábnyomáról szóló híradások jelentős része komor képet vetít elénk, különösen a jövőre vonatkozó várakozások terén. Ennek az ökológiai lábnyomnak a meghatározása nem ördöngösség, de ismerni kell hozzá a technológiát, annak fejlesztését és használatát. – Az Ericsson IndustryLab legújabb anyaga az információ- és kommunikációtechnológiai ipar (IKT) ökológiai lábnyomának összetevőit vizsgálta és mindazt, amit…