Hírek
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság 2003 óta kíséri fokozott figyelemmel egyedi azonosítóval ellátott színes gyűrűk segítségével, hogy mi történik a kanalasgémekkel Magyarországon és a vonulási útvonalaikon. Közép-Európában elsőként 2017-ben GPS nyomkövető is került egy öreg és két fiatal példányra. Azóta minden évben kap jeladót néhány példány, a közelmúltban éppen a 14. ilyen műszert sikerült felhelyezniük… Tovább »
Hírek
Leégett az Árpád-kori falurekonstrukció egyik épülete Tiszaalpáron, ezért egyelőre zárva tart a bemutatóhely. A lángok még 2022. április 22-én este csaptak fel a skanzen nádtetejű veremházán. Az épület teljesen megsemmisült, de sikerült megakadályozni a tűz továbbterjedését, melynek oka feltehetően egy gondatlanul eloltott cigarettacsikk volt.
Hírek
Áramütést szenvedett uráli bagoly (Strix uraliensis) került kézre Baja mellett 2021. november 6-án, amely a faj első bizonyított megjelenése Bács-Kiskun megyében. A sérült madarat egy középfeszültségű vezetékszakasz közelében találta egy helyi vadász röpképtelenül, ám viszonylag jó kondícióban.
Hírek
Felső-Bácskában ugyan már 20 éve nem költ kék vércse, a tavaszi és őszi vonulás idején viszont egyre gyakrabban lehet észlelni nagyobb, akár 50-100 példányos táplálkozó csapataikat is, ami korábban nem volt jellemző ebben a szántóföldi környezetben.
Hírek
Mai podcastunk vendége az egyik idei Pro Natura díjas természetvédő, aki a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság ökoturisztikai és környezeti nevelési osztályvezetője. Gilly Zsolt László 3 évtizedes környezeti nevelési, szemléletformálási és ökoturisztikai fejlesztő tevékenységéért vette át a díjat.
Hírek
Az idei sem lesz jó év a kanalasgémeknek költés szempontjából, hasonlóan 2019-2020-hoz. Ennek hátterében a téli-kora tavaszi időszakot sújtó aszály, majd a májusi szokatlanul hideg, szeles időjárás és az özönvíz-szerű esőzések állnak. Az egyik, a Kiskunsági NP Igazgatóság által jeladóval követett egyed már vissza is vonult afrikai telelőhelyére.
Hírek
Dunatetétlen határában egy Olaszországban meggyűrűzött széki lilét sikerült megfigyelni, amely már fiókát is nevel. A széki lile országos állománya még a 10 párt sem éri el. Gyakorlatilag már csak a Kiskunsági Nemzeti Park területén költ rendszeresen, a Fertő-tónál ritkán, alkalmi fészkelései figyelhetők meg.
Hírek
Kibújt az év első egyhajúvirága, jelezve a tavasz közeledtét. Alig egy két hét alatt több tízezer társa követi majd, rózsaszín virágszőnyeget terítve Ásotthalom, Kelebia még természetes állapotban megmaradt néhány gyepterületére.
Hírek
Az idei felmérés is alátámasztotta, hogy sikeresek a túzokvédelmi programok, a Kárpát-medencei és azon belül a hazai állomány is tovább növekedett. A szakemberek idén is felmérték a fokozottan védett madárfaj létszámát – a túzokszinkronok adatai az elmúlt években körülbelül 10 %-os gyarapodást mutatnak a Kárpát-medencében.
Hírek
A rákosi vipera kiskunsági állományának fennmaradását feltételezhetően jelenleg a ragadozók veszélyeztetik a leginkább. A vörös róka, a borz és több madárfaj is előszeretettel vadászik rájuk és fogyasztja őket. A Kiskunsági Nemzeti Park egy nagy kiterjedésű hálórendszert épített a ragadozók távoltartására az egyik vipera-élőhelyen.