Hírek
Nem mondanék igazat, hogy meglep a hír. A hajdani endrin (klórozott szénhidrogén, aldrin-rokon) hatóanyagot kifejezetten reptéri madárirtásra fejlesztette ki az egykori Shell és még a kilencvenes években is használták az Egyesült Államok repterein? Jogos a kérdés, hogy most mit használnak, mert madarak még mindig vannak?
Hírek
Május 10-én ünnepeljük Madarak és Fák napját, amely már több, mint 100 éves múltra tekint vissza. A madarak életének figyelemmel kísérése és a védelmükben tett lépések az év minden időszakában fontosak, a hagyomány pedig remek alkalmat teremt arra, hogy még több szót és tettet szenteljünk a küldetésnek. Íme néhány gyakorlati tipp, amelyekkel mi is hozzájárulhatunk… Tovább »
Hírek
A kék vércse és a túzok állományok drámai mértékben csökkentek az elmúlt évtizedekben bizonyos régiókban. Szlovák és magyar ornitológusok hosszú ideje együttműködésben dolgoznak e 2 faj populációjának megerősítésén. A most induló „Steppe on border” LIFE projekt azon élőhelyek javítására összpontosít, ahol mindkét faj előfordul, különösen a határ menti régióban.
Hírek
Magyarországon 2004/2005 óta telel át rendszeresen néhány fehér gólya. Ezek a madarak a megfigyelési adatok szerint nem egészségügyi okból, hanem a természetes alkalmazkodási viselkedés részeként marad itthon a vonulás helyett. A (MME) arra hívja fel a figyelmet, hogy az itthon maradó fehér gólyák alapvetően nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk és meleg helyen történő átteleltetésük… Tovább »
Hírek
Romániai civil szervezetek keresete nyomán a Marosvásárhelyi Táblabíróság felfüggesztette 25 madárfaj vadászhatóságát – közölte tegnap a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Hírek
Áramütést szenvedett uráli bagoly (Strix uraliensis) került kézre Baja mellett 2021. november 6-án, amely a faj első bizonyított megjelenése Bács-Kiskun megyében. A sérült madarat egy középfeszültségű vezetékszakasz közelében találta egy helyi vadász röpképtelenül, ám viszonylag jó kondícióban.
Kiadványok
Az elektromos energia általános használata az iparban, majd a háztartásokban a 19. század végétől kezdett világszerte elterjedni, amely természetesen az elektromos áram nagy távolságokra történő szállításának igényével is együtt járt. Az elektromos hálózatok nagy mértékű fejlesztésével párhuzamosan már a 20. század elején beszámolnak a vezetékek mentén megfigyelhető madárpusztulásokról is, azonban a probléma nagyságrendjére csak az… Tovább »
Programok
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Ragadozómadár-védelmi Szakosztályának 2021-es szakmai ülését, a Sólyomcsalogatót 2021. február 26-án (pénteken) tartjuk on-line.
Hírek
Érden 2020 szeptemberben alapította meg a Vadkuckó Vadmadár és Vadállat Mentő Szolgálatot Petró Krisztina a „madaras”, és Ba Irén a „denevéres” állatbarát, akiket „egy kacsapasi hozott össze”. Hogyan lesz valaki megszállott állatmentő? Mi lesz a bajba jutott állatokkal?
Hírek
Szitta Tamás, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Élővilágvédelmi Osztályának nyugalmazott osztályvezetője az 1956. évi Forradalom és Szabadságharc emléknapja, ‘Október 23.’ alkalmából az Életfa Emlékplakett Bronz Fokozatát kapta Dr. Nagy István Agrárminisztertől. Kitüntetéséhez ezúton is gratulálunk!