Hírek
A világviszonylatban is híres Ipolytarnóci Ősmaradvány lelőhely É-szak Magyarországon, Ipolytarnóc mellett, a Szlovák határ közelében található, Budapesttől 150 km-re. Az Európai Diplomás természetvédelmi terület a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága alá tartozik és 2008-tól a Novohrad-Nógrád Geopark része, amely fosszilis cápafogakat tartalmazó kőzetrétegeiről, de még inkább a több, mint 3000 db gerinces élőlénytől származó miocén időszaki… Tovább »
Hírek
A Magyar Természettudományi Múzeum a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság és a miskolci Herman Ottó Múzeum munkatársaival együtt a legújabb technikákat, 3D szkennelést is bevetve eredtek a miocén ősvilág nyomába. Íme az ipolytarnóci őséletnyomok kutatásának legújabb eredményei.
Hírek
Megállapodott a kormány Debrecennel a Magyar Természettudományi Múzeum új épületének előkészítéséről. A projekt pontos ütemezéséről az előkészítés után dönthetnek. A meg nem kérdezett szakma szerint ez az értelmetlen presztízs beruházás óriási károkat fog okozni a tudománynak és a muzeológiának.
Hírek
Megvizsgálják az Iparművészeti Múzeum integrálásának lehetőségét is – az összevonás előkészítésével a megújuló energetika géniuszát, L. Simon Lászlót bízták meg. Vajon a Nemzeti Múzeumot is kipaterolják majd a természettudományi mintájára az orbáni Nagy-Magyarország leendő új fővárosába, Debrecenbe? Ez nem a Hírcsárda híre, bár legalább annyira abszurd.
Hírek
Életének 75. évében, 2021. március 28-án elhunyt Papp László, az MTA rendes tagja, Széchenyi-díjas magyar biológus, zoológus, entomológus. Most a régi Magyar Tudományos Akadémia-Magyar Természettudományi Múzeum Állatökológiai Kutatócsoport (1996-2012) tagjai emlékeznek egykori főnökükre, Papp Lacira – kizárólag itt a greenfon.
Hírek
Életének 75. évében, 2021. március 28-án elhunyt Papp László, az MTA rendes tagja, Széchenyi-díjas magyar biológus, zoológus, entomológus. Fő kutatási területe voltak a kétszárnyúak (Diptera) imágóinak, lárváinak alaktana, a legyek rendszertana, a repülő rovarok (elsősorban a legyek) közösségszerkezete és társulásszerveződése, valamint a ritkán előforduló rovarfajok tanulmányozási és védelmi módszereinek vizsgálata.
Hírek
A kormány által halálra ítéltetett (legnagyobb hazai tudományos gyűjtemény), a Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) munkatársai tavaly 71, a tudomány számára ezidáig ismeretlen új fajt, 6 alfajt és 3 nemzetséget írtak le 28 országból, Afrika déli csücskétől Eurázsián át Új-Guinea szigetéig.
Hírek
A Sorsok Háza mellett képzeli el a főváros a Természettudományi Múzeum új épületét. A kormány viszont ragaszkodik a Debrecenbe költözéshez – bármilyen tárgyi és szellemi pusztítás árán is.
Hírek
Mély megdöbbenéssel értesítünk mindenkit, hogy dr. Merkl Ottó (1957-2021) entomológus, 1981 óta a Magyar Természettudományi Múzeum Bogárgyűjteményének főmuzeológusa, az Állattár frissen kinevezett igazgatója, a Magyar Rovartani Társaság alelnöke, nemzetközi hírű tudós a mai napon tragikus hirtelenséggel életét vesztette.
Hírek
Néhány hónappal a világjárvány kezdete előtt a Magyar Természettudományi Múzeumról kiderült, hogy a kormány Debrecenbe akarja költöztetni az intézményt. Azt hihetnénk, hogy ez a terv veszélyezteti legjobban a múzeum túlélését. Pedig a bajok sokkal mélyebbek ennél, hiszen a diktatórikus hajlamokkal vádolt jelenlegi főigazgató regnálása óta minden szakember menekül onnan, aki csak tud.