Az EU tagállamok többségi döntéssel ráábólintottak az új GMO-k deregulációjára. A Magyar Természetvédők Szövetsége elítéli ezt a döntést, és arra kéri a magyar európai parlamenti képviselőket és a kormányt, hogy továbbra is álljanak ellen az új GMO-k deregulációjára irányuló törekvéseknek.
MTVSZ
Van élet a húson túl?
Hogyan próbál meg(v)enni minket a befektetői birodalom a génmódosított műhús által – konferencia 2025. március 26., szerda 10.00 – 13.00. Vendel Konferenciaközpont, 1096 Budapest, Vendel utca 11.
Megkezdte működését a Közösségi Energia Szolgáltató regisztrált energiaközösség
Budapest, 2025. február 21. – Ezen a héten hálózatra csatlakozott a Közösségi Energia Szolgáltató nonprofit Kft. első napelemes rendszere. Az E.On hálózati engedélyes munkatársai 2025. február 19-én, a reggeli órákban felokosították a budapesti Jurányi ház mérőóráját, hálózatra csatlakoztatva ezzel a 2024. végén a Közösségi Energia Szolgáltató Nkft. (KESZ) által a tetőre telepített napelemrendszert. „A Magyar… Read more »
Címkézetlen károk – Ki nyer és ki veszít, ha a GMO-k titokban maradnak?
Az EU jelenleg napirenden fekvő javaslata szerint a GMO-k új generációjára vonatkozóan eltörölnék a jelölési kötelezettséget. Ez alapján a fogyasztók nem tudhatnák meg, hogy az élelmiszerekben van-e génmódosított összetevő vagy sem.
Pert nyertek a természetvédők: a bányahatóságnak ki kell adnia a békési palagáz-projekt több mint 50 engedélyét
A Fővárosi Törvényszék tegnap közölt ítéletében arra kötelezte a bányahatóságot (SZTFH), hogy közérdekű adatként adjon ki a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) számára kb. 50 db olyan bányahatósági engedélyt, amelyek a Békés vármegyei, Sarkad környéki nem-hagyományos gáz (gyűjtőnéven: palagáz) kitermeléshez kapcsolódnak. Amennyiben az SZTFH nem fellebbez, az ítélet jogerős.
A békési palagáz-engedély megsemmisítéséért fellebbeznek a természetvédők
Elsőfokon engedélyt kapott a Békés vármegyei Sarkad térségében tavaly óta működő palagázkitermelés nagyléptékű bővítése az illetékes Kormányhivataltól. A Magyar Természetvédők Szövetsége fellebbezésben követeli a Kormányhivatal döntésének megsemmisítését. A Corvinus-projekt keretében zajló beruházás a helyi gazdálkodásra és környezetre ártalmas lesz, a bővítésére kiadott engedély és az eljárás folyamata is problémás volt.
Környezetszennyezési jogot szerezne a békési palagáz-beruházás, a természetvédők a lakosság érdekében tiltakoznak
A Sarkad környéki (nyékpusztai) palagáz-kitermelés és gázüzem bővítését tervezi a beruházó. A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) az engedélyezési eljáráshoz benyújtott véleményében sürgeti a Békés Vármegyei Kormányhivatalt, hogy ne adjon bővítési engedélyt e vízigényes, éghajlatromboló nem-hagyományos gázinfrastruktúra-beruházásnak. Ne áldozzák fel a békési gazdák megélhetését a projekt oltárán, az egyre aszályosabb és sérülékeny alföldi területen!
Toxikus EU-Mercosur kereskedelmi egyezmény: a természetvédők azt kérik, ne támogassa a kormány!
A tegnap kezdődött Mercosur csúcstalálkozón tervezik bejelenteni, hogy megszületett a megállapodás az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur tömb államai közötti “szabadkereskedelmi” egyezményről. A “toxikus egyezmény” ellen több, mint 400 gazdaszervezet, civil szervezet és szakszervezet tiltakozik. A Magyar Természetvédők Szövetsége arra kéri a kormányt, hogy Magyarország határozottan lépjen fel az EU-Mercosur egyezmény ellen.
COP29 – Az elvesztegetett lehetőségek konferenciája
A Magyar Természetvédők Szövetsége csalódott a bakui klímacsúcs eredményeit illetően. A szervezet szerint fejlett országok okolhatóak egyértelműen azért, hogy a globális klímafinanszírozási cél a szükségesnél jóval alacsonyabb lett a két hét intenzív tárgyalás után. Két hétnyi dráma után a COP29 klímacsúcs vasárnap hajnalban zárult: jóváhagyta az új klímafinanszírozási célkitűzést (NCQG), de hátrahagyott egy sor megszegett… Read more »
A természet által vezérelve – A biodiverzitás-finanszírozás lehetőségei és buktatói – Műhelybeszélgetés
Hazánk és az EU biodiverzitás-céljainak eléréshez fel kell gyorsítanunk a természet megőrzését és helyreállítását elősegítő intézkedések végrehajtását. A műhelybeszélgetés célja, hogy olyan előremutató beruházásokra mutassunk jó példákat, melyek kezelik a biodiverzitással és természeti erőforrásinkkal kapcsolatos kihívásokat és akár még a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésére is képesek. A megbeszélés során összegezzük a tanulságokat.