Eljött az idő, hogy a szennyezők fizessenek a műanyagszemét miatt

2024. február 23.

Hírek

Rendszerszintű hiányosságok miatt termelünk és használunk fel egyre több műanyagot, s így egyre több kerül ki tengeri, szárazföldi és édesvízi élőhelyekre – derül ki az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete, az EASAC a legújabb kutatásokat összefoglaló kommentárjából. Az európai tudományos szervezetnek a Magyar Tudományos Akadémia is tagja.

Kikerülhetőek a mikroműanyagok?

2024. január 12.

Hírek

Egy, a napokban közzétett tanulmány szerint a műanyag palackokban lévő ásványvízben a korábban becsültnél százszor nagyobb mennyiségű mikroműanyag található, egy literre átlagosan 240 ezer, szemmel nem látható plasztikdarabka jutott.

Új típusú olajszennyezés – nem könnyű küzdeni a műanyag szennyezés ellen

2023. július 24.

Hírek

A kereskedelmi hajók okozta katasztrófák már nem csak a partokat ellepő olajról szólnak. Az egyre nagyobb és veszélyesebb rakományok miatt a katasztrófák során többféle szennyező anyag kerül a tengerbe, többek között műanyag is. Az Egyesült Nemzetek Szervezete meg nem kapkodja el a jogalkotást ebben a kérdésben.

Aki műanyagot vet, mikroműanyagot arat

2023. április 14.

Hírek

Az óceánok műanyagszennyezése globálisan is egyre nagyobb figyelmet kap, holott a talajok mikroműanyag-szennyezettsége fajlagosan akár 4-23-szor is nagyobb lehet. Különösen kitettek a mezőgazdasági talajok, ahonnan az élelmiszerünk is származik.

A mikro mellett a nano műanyagok is beterítették bolygónkat

2022. január 28.

Hírek

Első ízben mutattak ki a Föld mindkét pólusán nanoműanyag-szennyeződést, ami azt jelenti, hogy a láthatatlan méretű szennyező részecskék a bolygó minden pontján jelen vannak. Ezek kisebbek és mérgezőbbek, mint a mikroműanyagok, melyekről már korábban kimutatták, hogy világszerte jelen vannak a Földön.

Tele van a szervezetünk műanyaggal

2020. augusztus 18.

Hírek

Egy új tanulmány szerint nagy arányban vannak jelen a mikroműanyagok az emberi szervekben. A mikroműanyagok olyan parányi szemcsék, melyek a műanyag bomlása során keletkeznek. A szakértők az általuk vizsgált mind a 47 mintában találtak ilyen törmelékeket.

Ijesztően sok műanyagot nyelünk le

2020. január 1.

Hírek

Természetvédelmi Világalap (WWF) egyik új tanulmánya szerint kb. 20 kiló mikroműanyagot fogyaszt el egy ember élete során, ami nagyjából két nagyméretű kukának felel meg.