Kiadványok
Növény és ember találkozása nemcsak a konyhában mutat páratlan változatosságot! A növényi eredetű kézműves termékek ugyanúgy megmutatják az emberi kreativitás gazdagságát, a mesteri kézügyességet valamint a növényvilág hihetetlen diverzitását is. A sokféleség gyönyörködtet!”
Hírek
A világ természetrajzi múzeumaiban őrzött növényfajok példányainak felét rosszul nevezhették el az Oxfordi Egyetem és az edinburghi Királyi Botanikus Kert kutatói szerint.
Hírek
Tápoldatokat ellenőrzött legújabb terméktesztjén a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Az élen az „Auchan általános tápoldat”, a „Terrasan muskátlitáp” és a „Compo kaktusztáp” végzett. Az átfogó vizsgálat során 50 termékből csaknem minden másodiknál akadt valamilyen probléma.
Hírek
A humán kórokozókról, például a 14. században Európában hatalmas járványt okozó baktériumról vagy az első világháborút követően 50 millió ember halálát okozó spanyolnátha vírusáról közismert, hogy megváltoztatták az emberiség történelmét. A növényi kórokozókkal kapcsolatban ritkábban beszélünk ilyen hatásokról, pedig szép számmal akad példa.
Programok
A NÖVÉNYEK VÉDŐ EREJÉVEL A KÖRNYEZETÉRT” c. konferencia avagy Hogyan alkalmazható az ősi tudás és a növényekben rejlő sokoldalú – teremtő,tisztító, gyógyító erő- még a mai rohanó "virtuális", türelmetlen és romboló világunkban is.. Időpont:2013.12.05 9:30 – 15:00 Helyszín: MAGNETHÁZ ,1062 Budapest,Andrássy út 98 Jelentkezés: florell@mailbox.hu / vagy 06304928469 A rendezvény ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött… Tovább »
Programok
MEGHÍVÓ A genetikailag módosított növények környezeti problémáiról — elhúzódó vita címmel előadást tart Dr. Lövei Gábor (Aarhusi Egyetem, Dánia; Fujian Tartományi Mezőgazdasági és Erdészeti Egyeteme, Fuzhou, Kína) az MTA Ökológiai Kutatóközpont és a Magyar Bioetikai Egyesület szervezésében. Az előadás ideje és helyszíne: 2013. március 21., 18 óra, ELTE BTK Trefort-kerti campusa, Múzeum krt. 6-8., „i”… Tovább »
Hírek
Néhány növényfaj képes aszályos időkre víztartalékot felhalmozni. Egy nemzetközi kutatócsoport kimutatta, hogy közvetlenül a gyökerek körül több vizet tartalmaz a talaj, mint máshol.