Kiadványok
A növények bonyolult, vad és bámulatos világa ritkán kap reflektorfényt, pedig itt lenne az ideje. Zoë Schlanger könyve, a Fényevők az utóbbi évek egyik legfrissebb és legizgalmasabb tudományos bestsellere, amely alapjaiban kérdőjelezi meg, amit a tudatról, a szabad akaratról és az intelligenciáról gondolunk.
Hírek
A 2024. október 22-én, 95 éves korában elhunyt, Pro Natura díjas dr. Suba Jánosra emlékezünk, aki botanikusként sok szálon kapcsolódott a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkájához, a természet védelméhez, annak szépségeinek, ritkaságainak bemutatásához.
Hírek
A belvárosban éppen zajlik egy utcarekonstrukció, s ez a közterületi tervezők, urbanisták számára mindig egy nyitott szívműtét, ahol feltárulkozik a város rejtett, felszín alatti énje. Ilyenkor a mérnökember fényképezőt ragad, s önkéntelenül is dokumentál. Ez itt a képen egy – a felszínen – szabványos, tehát az 1,5×1,5 m-nél nagyobb fa ültetésére is elvben alkalmas hely… Tovább »
Hírek
Az éghajlatváltozás nem csupán a hőmérséklet emelkedését okozza, a hőmérséklet és a csapadék éven belüli eloszlásában is komoly átalakulást hozhat a jövőben. Ezek változása – sok egyéb mellett – várhatóan a fajok és más ökológiai jelenségek elterjedésére is hatással lesz.
Hírek
Egész héten hatalmas volt és lesz a légszárazság, a hőségriadó legmagasabb fokozata van érvényben. Ilyenkor nem csak az emberek, a növények is szenvednek.
Sajtótájékoztatók
Prof. Dr. Kárpáti István DSc biol. (1924–1989) az egykori Növénytani és Növényélettani (majd később Növénytudományi és Biotechnológiai) Tanszék vezetője születésének 100. évfordulója alkalmából emléktáblájának koszorúzásával egybekötött összejövetelre kerül sor Keszthelyen az 56. Georgikon Tudományos Napok alkalmából.
Hírek
Lehetetlennek hangzik, de van benne ráció. A fenntarthatósághoz szükséges „zöld átmenet” akár valódi is lehet: amerikai kutatók azzal kísérleteznek, hogy olyan növényeket fejlesszenek ki, amelyek képesek nagy koncentrátumban megkötni a talajban lévő fémeket és egyéb ásványi anyagokat.
Hírek
A növényi populációk működésének pontosabb megértéséhez vitt közelebb a sokunk által csak gyógy- vagy gyomnövényként ismert lándzsás útifű. A MATE munkatársának részvételével zajlott nemzetközi kutatásról a napokban jelent meg publikáció az ökológiai szakterületen rendkívül nívós Functional Ecology szakfolyóiratban.
Hírek
Egy új kutatás szerint a növények képesek érzékelni azt, hogy mikor érnek hozzájuk, és hogy mikor ér véget egy érintés, hiába nem rendelkeznek olyan idegvégződésekkel, mint az állatok vagy az emberek.
Kiadványok
Az évgyűrűk elemzése hozzásegíthet bennünket ahhoz, hogy tanuljunk a történelemből – mutat rá Anne Sverdrup-Thygeson Az élet szövete című könyvében. Részlet.