Csernobil – egy atomkatasztrófa árnyékában

2023. április 26.

Hírek

Ma már tudjuk, hogy 1986. április 26-a a modernkori történelem egyik legszörnyűbb napja, hiszen ma 37 éve történt a csernobili atomerőmű-katasztrófa. Szeretnénk e napot a történelemkönyvek lapjaira száműzni, de nem lehet.

A tengerbe öntik a fukusimai atomkatasztrófa megtisztított vizét

2023. február 15.

Hírek

Egyes helyiek tiltakozása ellenére hamarosan elkezdik visszaengedni a tengerbe a 2011-es fukusimai atomkatasztrófa során szennyeződött, majd megtisztított vizet. A tervek szerint a felgyülemlett, több mint 1,3 millió tonnányi víz 30-40 év alatt folyik bele az óceánba, miután hatalmas szűrőberendezéseken is átmegy.

A megélhetésüket féltik a fukusimai halászok az atomerőmű miatt

2022. december 23.

Hírek

11 évvel a fukusimai atomkatasztrófa után a japán hatóságoknak most a víz okoz kihívást. Az Euronews Spotlight legújabb adásában utánajárt, hogy milyen problémák adódnak a nukleáris fűtőanyaggal érintkezett, majd megtisztított víz körül.

Leleplező film készült a csernobili katasztrófáról

2022. június 27.

Hírek

A csernobili atomerőmű katasztrófája intő jelként szolgál a történelem számára, miszerint nem lehet feláldozni az igen szigorú szabályokat a nemzet dicsőségének oltárán. A Szovjetunió azt a látszatot keltette, mintha képtelenek lennének a hibázásra, ám Csernobilban pont az ellenkezője bizonyosodott be. Az HBO legújabb filmje a tragédiáról soha nem látott felvételeket mutat be, illetve az érintettek… Tovább »

A zöldre festett atom

2021. december 30.

Hírek

Itthon legyen a bolygó kapitánya! – üzenték Áder János köztársasági elnöknek az Indexben, december elején megjelent cikkükben Schmuck Erzsébet és Kalász-Nagy Máté, az LMP – Magyarország Zöld Pártjának társelnökei a glasgowi klímacsúcs után. A két zöldpolitikus azért bírálta az elnököt, hogy miközben más országok nem elég radikális vagy halogató klímapolitikáját bírálta, elnéző a magyar kormány… Tovább »

Csernobil: atomkatasztrófa és a tájékoztatás csődje

2020. április 26.

Hírek

34 éve történt a világ eddig legsúlyosabb nukleáris balesete. Mangel Gyöngyi a tragédia idején Budafokon, az Országos „Frédéric Joliot-Curie Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutatóintézetben” dolgozott kutató biológusként. 3 évtized után is élénken él benne néhány kép az akkor történtekből, ezek persze nem mérési jegyzőkönyveken, vagy tudományos elemzéseken alapulnak, hanem sokfelől összeszedett információn és megélt eseményeken, amikből… Tovább »