Az óceánnak alapvető fontosságú szerepe van a globális hőmérséklet-emelkedés korlátozásában. A víztükör a CO2 kibocsátás mintegy 30 %-át és az amiatti hőtöbblet 90 %-át felfogja, de ezt eddig jórészt figyelmen kívül hagyták a klímaváltozásról szóló eszmecseréken. Az óceánok védelmére szólítottak fel a nizzai UNOC3-konferencián részt vevő aktivisták, szakértők és EP-képviselők.
óceán
Ha megmentjük az óceánt, megmentjük a világunkat. David Attenborough szerint ennél semmi nem fontosabb
Az óceánnal, annak ember általi kifosztásával és a gyógyulás lehetőségével foglalkozik David Attenborough legújabb dokumentumfilmje, ami a világhírű természetbúvár 99. születésnapján, május 8-án kerül világszerte a mozikba.
A kutatókat is megdöbbentette tengereink veszélyeztetettsége
Átfogó elemzést tett közzé a Greenpeace az óceánokat fenyegető veszélyekről. A tanulmány friss adatokat tartalmaz a túlhalászatról, szennyeződésekről, a mélytengeri bányászat várható hatásairól, valamint felvázol egy politikai ütemtervet is a tengeri élővilág megmentésére.
Történelmi egyezményt fogadott el az ENSZ a nyílt tengerek védelméről
A tagállamoknak 15 évi vita – ebből 4 évi hivatalos tárgyalás – után márciusban sikerült megállapodniuk a minap elfogadott szerződésben, amelyet ezt követően felülvizsgáltak jogászok is. Az új egyezmény egyik fontos eleme védett tengeri térségek létesítése a nemzetközi vizeken.
Batiszkáffal a nagy kékség mélyén
Beült egy búvárgömbbe, aztán lemerült 11 ezer méter mélyre a tenger fenekére. Száz éve, 1922. július 28-án született Jacques Piccard svájci tengerkutató, aki saját építésű merülőhajóján elsőként érte el a Föld legmélyebb pontját, a Csendes-óceánban fekvő, 11 kilométer mély Mariana-árok fenekét.
Átírhatjuk a földrajz könyveket: új óceánt avattak
Eddig négy óceánt – az Atlanti-, a Csendes-, az Indiai-óceánt, valamint a Jeges-tengert – ismert el a National Geographic, mióta 1915-ben térképeket kezdett gyártani. Végre hivatalosan is elismerték a már régóta külön, ötödikként emlegetett a Déli-óceánt.
Akár óceánjaink felét érintheti a klímaváltozás
Egy új modell szerint az óceánok 20-55 %-át érinti a globális felmelegedés. Az ’50-es évek óta a Föld óceánjai felszívták a környezetbe kikerült energia 93 százalékát, és míg egy darabig ez az energia eloszlott a felszín közeli rétegekben, most úgy tűnik hogy több helyen a víz mélyére is lejutott.
Évi 2,5 milliárdba fáj az óceánok szétszemetelése
Az óceánokban lévő műanyagszemét éves szinten 2,5 milliárd dollár (714 milliárd forint) veszteséget jelent a világ számára a károsodott vagy elvesztett erőforrások révén.
BŰVÖS ÓCEÁN – Titkos tengeri küldetés Kiállítás és játék
A látványos kiállításba lépve a látogatók egy képzeletbeli tengeri tájra érkeznek, ahol bátorságukat és ügyességüket próbára téve titkos küldetés részesei lehetnek. A tengerifű kusza zöldjében fürge apróhalak cikáznak, a szúrós őrtornyok rejtekéből szeszélyes kardhalak kémlelik az óceáni tájat. Fátyolos fény dereng, bálnák énekét hozza az éjszínű víz, a cirkáló súlyos horgonya tompa morajlással földet ér. …
Elodázhatatlan az óceánok műanyagtalanítása
Évente 8-10 millió tonna műanyag kerül az óceánba, mely elsősorban 5 fő tengeráramlat mentén, ezen belül is elsősorban a nagy csendes-óceáni szemétszigetben csoportosul. Boyan Slat, az Ocean Cleanup szervezet fiatal alapítója erre a problémára talált megoldást. A világ első óceántisztító rendszerével elméletileg tíz év alatt fel lehetne számolni a nagy csendes-óceáni szemétsziget csaknem felét.