Hírek
Jelenleg a világ népességének negyede nem jut biztonságos ivóvízhez, és az éghajlatváltozás hatására fokozódó szélsőséges időjárási események is kockázatot jelentenek a vízminőségre. A permafroszt olvadása, a gleccserek visszahúzódása, a víztestek melegedése, az árvizek, erdőtüzek fokozódása és az eróziós folyamatok is káros hatással vannak a megmaradó ivóvízkészleteinkre.
Hírek
Egy új törvényjavaslat sürgősségi eljárásban törölné el a magánkutak kötelező engedélyeztetését és gyakorlatilag megtiltaná a hatóságoknak azok ellenőrzését is. A hatásvizsgálat és szakszerű indoklás nélküli jogszabály-módosítást a zárószavazás előtti napon csempészték bele a vármegyék megnevezéseit rendező törvényjavaslatba. Az egyre súlyosbodó aszályokra tekintettel különösen felelőtlen a vízgazdálkodási törvény módosítása, mivel az az apadó vízkészleteink ellenőrizetlen, pazarló… Tovább »
Hírek
A Nagy Tavak Koalíció felhívja a figyelmet az Európai Számvevőszék 2021 szeptember 27-én közzétett jelentésére, amely szerint az uniós szakpolitikák jelenleg nem tudják biztosítani a mezőgazdasági termelők fenntartható vízhasználatát.
Hírek
Látszólag a gazdákat segíti, valójában azonban hosszú távon súlyosbíthatja a mezőgazdasági termelés vízhiányát a vízgazdálkodásról szóló törvény módosítását célzó, 2020 novemberében beadott javaslat. A törvényjavaslat eltörölné a mezőgazdaságban öntözési céllal használt talajvízkutak létesítésének és üzemeltetésének engedélyezését azokon a területeken, ahol az öntözés felszíni vízből nem megoldható. Jöhet a kútamnesztia?
Hírek
A klímaváltozás miatt is egyre fenyegetőbb veszélyt jelent a vízhiány, de a lopás miatt is folyamatosan apad a világ vízkészlete.
Hírek
Hatalmas veszélyeket látnak egyes amerikai élelmiszerbiztonsági szakértők abban, hogy Donald Trump kormánya kitolná azt a határidőt, amikortól az USA farmereinek kötelező vízteszteket kellene végezniük gazdaságaikban. A élelmiszerbiztonsági szempontok miatti vízvizsgálatok csúszása komoly humánegészségügyi kockázatokat okozhat.
Hírek
Merész, és egyúttal felelőtlen mérnöki tervvel állt elő egy kínai kutatóintézet: azt javasolja, hogy a szibériai Bajkál-tó vizének Kínába vezetésével oldják meg a szárazság sújtotta északnyugat-kínai Lancsou vízellátásának problémáját.
Hírek
A mezőgazdaságnak kell a legsebesebben felkészülnie a klímaváltozás miatt növekvő szárazságra. Lassan egy évtizede már, hogy erre jutottak a tudósok, azóta azonban az öntözött terület csak tovább csökkent.
Hírek
Öt lépcsőt terveztek a Tiszára, kettő lett belőle. A Kiskörei Vízlépcső és Öntözőrendszert – a tiszalöki utáni másodikat – 1967-ben kezdték építeni és 1973-ban adták át. Íme a korabeli Európa legnagyobb síkvidéki tározójának története.
Hírek
Az emberek rendszerint megdöbbennek, amikor a Szahara történetén keresztül szembesülnek azzal, hogy egy dús növényzetű, gazdag állatvilágú terület, egy valóságos vadászparadicsom viszonylag rövid idő alatt kietlen pusztasággá változott. A borzongató történetben – gondolják többnyire honfitársaink – az a szerencse, hogy tőlünk távol zajlott, és kedvező adottságú hazánkat ilyen sajnálatos események nem érinthetik. Pedig…