Hírek
A kecskerák hatékonyabb védelme érdekében egy nemzetközi kutatócsoport a MATE közreműködésével 14 országban 65 populáció átfogó genetikai vizsgálatát végezte el. A magyar minták elemzésekor nem várt eredmények születtek, egyes természetes vizekben ismeretlen genetikai eredetű állományokat is találtak.
Hírek
Mi a különbség a bennszülött, és az őshonos faj között? Egy hungarikum, melynek a megtalálása és a leírása között 136 év telt el. Miért kell komoly logisztika a berkenyék fotózásához? Mi a különbség a növény és az állatfajok felfedezése és fajbesorolása között? Ezekről is mesél a mai podcastban Dr. Riezing Norbert erdész, botanikus, madarász, ismeretterjesztő,… Tovább »
Hírek
Egy új vizsgálat alapján a vadon élő macskák és rókák évente 2,6 milliárd állatot pusztítanak el Ausztráliában. A megölt állatok között 1,43 milliárd emlős, 697 millió hüllő és 510 millió madár van. A kutatók úgy vélik, alaposabb ellenőrzésre van szükség, és jobban kell vigyázni Ausztrália őshonos fajaira.
Hírek
Az őshonos madárfajok védelmében a madridi önkormányzat leszámolna a közparkokban élő népes papagájkolóniákkal. A városvezetés által bemutatott tervezet révén az argentin barátpapagájok jelenleg mintegy 12 ezres populációját 500-ra csökkentenék a spanyol fővárosban befogással és sterilizálással.
Hírek
A szakértők szerint Ausztrália több millió macskája naponta 1,3 millió madarat, 1,8 millió hüllőt és 3,1 millió emlőst öl meg. Ez éves szinten több mint 2 milliárd elpusztult állatot jelent. Összesen 35 madár-, 36 emlős- és 7 hüllőfajt fenyeget a macskakrízis.
Hírek
Idegenforgalmi különadó bevezetése lehet az egyik módja a csak Új-Zélandon honos ritka madarak megmentésének az ország madárvilágának “kétségbeejtő helyzetéről” friss jelentés szerint. Az itt honos 168 madárfaj közül 93 sehol máshol nem él.
Hírek
A Földművelésügyi Minisztérium (FM) által kidolgozott program a nemzeti kutyafajták állami génbankjának fenntartását, az állami tenyészetekben 9 magyar kutyafajta tulajdonságainak megőrzését, fejlesztését és hosszú távú, funkcionális tenyésztését biztosítja majd.
Hírek
Riadót fújtak a skót ökológusok a szürke mókusok miatt, mert attól félnek, teljesen kiszorítják a Brit-szigeteken őshonos vörös mókusokat, amelyek jóval kisebbek, és érzékenyebbek, mint a 19. század végén, Észak-Amerikából idekerült, a tenyészetekből kiszabadult szürke mókusok leszármazottai.
Hírek
Gyűrűsre, egy százlelkes apró zalai faluba szervezett kirándulást a Greenpeace Magyarország, hogy bemutasson az újságíróknak egy őshonos állatokkal foglalkozó telepet. A zalai dombvidék felé tartó úton, a falu felé közeledve egyre változatosabbá vált a táj, a lankás dombos területeken erdőfoltok, legelők és szántók váltották egymást, a falvakban ugyanúgy láthattunk szépen rendbe hozott, vagy új építésű… Tovább »
Hírek
Főként az Európából behurcolt macskák és rókák okozhatják az őshonos ausztrál emlősfajok pusztulását: kétszáz év alatt több mint egytizedüket veszítette el a kontinens ausztrál kutatók szerint. Ilyen rövid idő alatt egyetlen más ország sem szenvedett ekkora emlősveszteséget.