Nemzeti kincsünk és büszkeségünk a muraközi ló

2024. február 24.

Hírek

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóságának a hazai génmegőrzésben elért egyik eredménye a muraközi ló génmegőrzése. Az évi 12 millió forinttal támogatott projekt sikerének köszönhetően mára 60 tenyésztő és 217 ló tartozik a program felügyelete alá – hangzott el a program tegnapi záróeseményén Őriszentpéteren.

Meglepő részletek derültek ki a védett kecskerákról

2023. augusztus 4.

Hírek

A kecskerák hatékonyabb védelme érdekében egy nemzetközi kutatócsoport a MATE közreműködésével 14 országban 65 populáció átfogó genetikai vizsgálatát végezte el. A magyar minták elemzésekor nem várt eredmények születtek, egyes természetes vizekben  ismeretlen genetikai eredetű állományokat is találtak.

Pannonicumok: 90 év után elkészült a bennszülött növényeink új leltára

2023. június 17.

Hírek

Mi a különbség a bennszülött, és az őshonos faj között? Egy hungarikum, melynek a megtalálása és a leírása között 136 év telt el. Miért kell komoly logisztika a berkenyék fotózásához? Mi a különbség a növény és az állatfajok felfedezése és fajbesorolása között? Ezekről is mesél a mai podcastban Dr. Riezing Norbert erdész, botanikus, madarász, ismeretterjesztő,… Tovább »

Halomra pusztítják Ausztrália macskái az őshonos állatokat

2022. március 20.

Hírek

Egy új vizsgálat alapján a vadon élő macskák és rókák évente 2,6 milliárd állatot pusztítanak el Ausztráliában. A megölt állatok között 1,43 milliárd emlős, 697 millió hüllő és 510 millió madár van. A kutatók úgy vélik, alaposabb ellenőrzésre van szükség, és jobban kell vigyázni Ausztrália őshonos fajaira.

Reszkessetek madridi migráns papagájok

2019. október 9.

Hírek

Az őshonos madárfajok védelmében a madridi önkormányzat leszámolna a közparkokban élő népes papagájkolóniákkal. A városvezetés által bemutatott tervezet révén az argentin barátpapagájok jelenleg mintegy 12 ezres populációját 500-ra csökkentenék a spanyol fővárosban befogással és sterilizálással.

Az ausztrál macskák féktelenül pusztítják a vadon élő állatokat

2019. július 14.

Hírek

A szakértők szerint Ausztrália több millió macskája naponta 1,3 millió madarat, 1,8 millió hüllőt és 3,1 millió emlőst öl meg. Ez éves szinten több mint 2 milliárd elpusztult állatot jelent. Összesen 35 madár-, 36 emlős- és 7 hüllőfajt fenyeget a macskakrízis.

Fizessenek a turisták?

2017. június 1.

Hírek

Idegenforgalmi különadó bevezetése lehet az egyik módja a csak Új-Zélandon honos ritka madarak megmentésének az ország madárvilágának “kétségbeejtő helyzetéről” friss jelentés szerint. Az itt honos 168 madárfaj közül 93 sehol máshol nem él.

Jön az állami kutyatenyésztés

2016. augusztus 20.

Hírek

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) által kidolgozott program a nemzeti kutyafajták állami génbankjának fenntartását, az állami tenyészetekben 9 magyar kutyafajta tulajdonságainak megőrzését, fejlesztését és hosszú távú, funkcionális tenyésztését biztosítja majd.

Szürke vs vörös – brit mókusháború

2016. február 27.

Hírek

Riadót fújtak a skót ökológusok a szürke mókusok miatt, mert attól félnek, teljesen kiszorítják a Brit-szigeteken őshonos vörös mókusokat, amelyek jóval kisebbek, és érzékenyebbek, mint a 19. század végén, Észak-Amerikából idekerült, a tenyészetekből kiszabadult szürke mókusok leszármazottai.

A borzderes, a hucul, a gidrán és a többiek

2015. március 21.

Hírek

Gyűrűsre, egy százlelkes apró zalai faluba szervezett kirándulást a Greenpeace Magyarország, hogy bemutasson az újságíróknak egy őshonos állatokkal foglalkozó telepet. A zalai dombvidék felé tartó úton, a falu felé közeledve egyre változatosabbá vált a táj, a lankás dombos területeken erdőfoltok, legelők és szántók váltották egymást, a falvakban ugyanúgy láthattunk szépen rendbe hozott, vagy új építésű… Tovább »